Polacy pokochali fotowoltaikę. Widać to adekwatnie na każdym kroku wyjeżdżając z miasta na wieś. W choćby najmniejszych miejscowościach ciężko nie spotkać przynajmniej jednego domu, który nie korzystałby z paneli słonecznych. Jak dotąd fotowoltaika jest jedną z najszybciej rosnących branży w naszym kraju. Co roku rynek ten rośnie o ponad 50%! Więcej szczegółów znajdziecie w tekście „Rynek fotowoltaiki w Polsce rośnie w szalonym tempie”.
Chociaż paneli fotowoltaicznych przybywa w rekordowym tempie, to dane dotyczące nowo wytworzonej dzięki nim energii studzą nieco optymizm. Okazuje się, iż coraz większa liczba nowo zainstalowanych paneli słonecznych nie przekłada się w takim samym stopniu na dodatkową ilość wytwarzanej energii. Innymi słowy efektywność paneli spada, tak przynajmniej wynika z danych za sierpień 2023.
Rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce od 2002 roku
W sierpniu pomimo tego, iż wzrost mocy zainstalowanej fotowoltaiki wyniósł rok do roku 38%, to produkcja energii z tego źródła wzrosła tylko o 28 proc. Na poniższych wykresach widać, iż w miesiącach letnich, już aż 15 proc. całej w tej chwili wytwarzanej energii z paneli słonecznych pochodzi właśnie z paneli fotowoltaicznych. Pod tym względem niedługo dogonimy kraje Europy Zachodniej.
W miesiącach letnich z paneli słonecznych pozyskuje się w Polsce aż 15% energii
Efektywność paneli słonecznych w Polsce jest 5-kotnie niższa niż w Hiszpanii
Powodów dlaczego, w minionym sierpniu odnotowano spadek efektywności paneli słonecznych może być kilka. Pogodę od razu można wykluczyć. Tegoroczny sierpień był wyjątkowo słoneczny. Był również wyjątkowo ciepły, a to nie do końca dobrze (każdy dodatkowy stopień ciepła zmniejsza wydajność panelu słonecznego o 0,485 pkt proc na każdy stopień Celsjusza wzrostu temperatury powyżej 25 st. C). Jednak sierpień roku 2022 był jeszcze cieplejszy. Podobny był też poziom zachmurzenia.
Racjonalną formą wyjaśnienia spadku wydajności wytwarzania energii z paneli słonecznych w sierpniu, może być sposób działania zakładów energetycznych. Nadmiar fotowoltaiki może powodować przeciążenie całej sieci energetycznej w okolic. Wówczas zakład energetyczny odłącza lokalne solary od sieci. Instalacje solarne przestają produkować prąd, co oczywiście zmniejsza ich średnią wydajność. Bez modernizacji sieci energetycznej, liczba wyłączeń w lato będzie z każdym rokiem zmniejszała efektywność instalacji fotowoltaicznych.
Ta wydajność i tak jest na tle państw południa Europy bardzo niska. Ze względu na niskie nasłonecznienie, jeden panel słoneczny ustawiony w Polsce daje średnio aż 3 razy mniej energii niż ten sam panel ustawiony we Włoszech i aż 5 razy mniej niż umiejscowiony na dachu hiszpańskiego domu.
efektywność fotowoltaiki w Polsce (produkcja energii na 1MW mocy zainstalowanej miesięcznie (MWh)
Do zarobienia,
Karol Badowski