Na początku listopada napełnienie wynosiło 98 proc.
W czerwcu 2022 roku, kilka miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę, UE przyjęła rozporządzenie zobowiązujące państwa członkowskie do magazynowania gazu. Zgodnie z przepisami, unijne instalacje gazowe mają być napełniane przez cały rok - tak, żeby do 1 listopada poziom zapasów wyniósł 90 proc. W 2024 r. cel ten udało się osiągnąć szybciej, a choćby został on przekroczony - Dyrekcja Generalna KE ds. Energii już 31 października ub. r. ogłosiła, iż unijne magazyny gazu są wypełnione w 95 procentach.Reklama
Do końca marca 2024 r. poziom napełnienia utrzymywał się w okolicach 43 proc. Od tamtego momentu stopniowo napełnienie rosło.
Wypełnienie magazynów gazu w Polsce. Poziom spada, ale i tak jesteśmy w czołówce UE
Polska na tle całej Wspólnoty prezentuje się nieźle, jeżeli chodzi o poziom wypełnienia magazynów gazem. Według serwisu Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI), monitorującego zapasy gazu w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, na dzień 25 stycznia dla całej UE wypełnienie magazynów wyniosło 56,11 proc. Zgromadzony wolumen gazu wynosił 643,9 TWh wobec rocznego zużycia na poziomie 3495,2 TWh.
Z danych serwisu AGSI wynika, iż w tej chwili tylko Polska, Hiszpania i Szwecja mogą pochwalić się wypełnieniem magazynów gazu w przedziale 70-90 proc. O ile w przypadku Polski poziom wypełnienia plasuje się tuż nad dolną granicą tego przedziału, to Hiszpania ma magazyny gazu pełne w 73,8 proc., a Szwecja - w 88 proc.
Polska ma zgromadzone 26,7 TWh magazynów gazu, wobec rocznego zużycia na poziome 225,2 TWh.
Najgorsza sytuacja wśród państw UE panuje w Chorwacji - tam wypełnienie magazynów gazu wynosi mniej niż 40 proc.; dokładnie jest to 39,7 proc.
Bezpieczeństwo gazowe Polski. Siedem podziemnych magazynów
W Polsce mamy 7 podziemnych magazynów gazu wysokometanowego. Należą one do odpowiedzialnej za ich eksploatację i rozbudowę spółki Gas Storage Poland, którą w 2024 r. od PGNiG (obecnie grupa Orlen) kupił Gaz-System (jest to operator systemu przesyłowego paliw gazowych na terenie Polski).
Podziemne magazyny gazu (PMG) to naturalne przestrzenie zlokalizowane głównie w wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej, a także w kawernach solnych i nieczynnych kopalniach węgla kamiennego. Do tych miejsc zatłacza się gaz w celu sezonowego, jak i strategicznego przechowywania tego surowca. Ma to na celu zapewnienie sprawności systemu, ale też bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dodatkowo w Polsce istnieją dwa magazyny gazu zaazotowanego, zarządzane przez PGNiG.