Spadki na warszawskiej giełdzie. Fundusze ewakuują się z Europy Wschodniej. 'Efekt Trumpa’. Coś wiedzą?

1 miesiąc temu

Popyt na akcje, notowane na polskiej giełdzie mają się w ostatnich tygodniach bardzo słabo. Choć gospodarka pokazuje oznaki odporności, WIG20 tąpnął prawie 15% w ciągu ostatniego miesiąca. Powód? Wall Street coraz mniej optymistycznie spogląda na akcje rynków wschodzących, ponieważ perspektywy europejskich i azjatyckich gospodarek pozostają niepewne, a recesyjne zakłady 'przeciwko’ amerykańskiej gospodarce także wzrosły.

Choć spadki na japońskiej giełdzie i gwałtowne umocnienie jena osłabiły sentyment na całym świecie… Na GPW od około miesiąca mówi się o ’Trump Trade’. Największy na świecie, amerykański fundusz operujący na rynku prywatnym, Blackstone planuje sprzedaż największy, bałtycki bank Luminor… Którzy jest dochodowy i został przejęty w roku 2019. Niektórzy dopatrują się w tej transakcji drugiego dnia. Do zakupu zgłosiły się już UniCredit i OTP Bank Nyrt.

Rynek kilka kwestii widzi jako niemal pewne. Po pierwsze, nie widać na rynku zakładów, jednoznacznie sugerujących, iż Wall Street oczekuje eskalacji na Bliskim Wschodzie. Po drugie nie widać także sygnałów, sugerujących absolutne zwycięstwo Rosjan w wojnie z Ukrainą.

Próżno też szukać panicznego strachu, związanego z potencjalnym konfliktem USA – Chiny… Choć wg. niektórych strategów strach ten może narastać przed wyborami w Stanach. Administracja Trumpa prawdopodobnie przyjęłaby bardziej eskalacyjne stanowisko, wymuszając także zmianę polityki Tajwanu.

Polska gospodarka rośnie, ale giełda … Spada?

Od początku roku WIG20 notuje około 4% spadek, choć w szczycie był to niemal 15% wzrost. Bardzo słabo radzą sobie akcje KGHMu, który traci wraz z cenami miedzi. Indeksy mniejszych i średnich spółek z GPW (sWIG80 i mWIG40) mają za sobą niespełna 2% wzrost, w tym roku.

Zwolennicy analizy technicznej widzą spadki jako okazję do akumulacji przecenionych walorów, polskich spółek, w czasie gdy impuls spadkowy WIG20 jest w swojej podobny do tych z maja, grudnia 2024 i sierpnia 2023 roku. Odbicie niebawem?

Niektórzy pozostają sceptykami i upatrują się w ostatnich spadkach na GPW drugiego dna, związanego z potencjalną fundamentalną zmianą polityki dyplomacji amerykańskiej. Odejście w kierunku Pacyfiku i dogadanie pokoju między Waszyngtonem a Moskwą… Ponad głowami ukraińskiego wojska może być widziane jako sygnał zachęcający Rosję do eskalacji, w kolejnych latach.

Choć geopolityka stanowi dla Polski pewien czynnik ryzyka, krajowa gospodarka wygląda na bardzo mocną. Szczególnie na tle Europy. Jednocześnie akcje polskich spółek wyceniane są korzystnie (niżej) w relacji do konkurencyjnych, zachodnich krajów. Średnia wycena c/z dla spółek z ETFu EPOL wynosi ok. 9, wobec niemal 23 dla S&P 500. Spółki z mWIG40 i sWIG80 wyceniane są z premią w stosunku do 'skostniałego’ WIG20. To, w połączeniu z silnym złotem powinno zachęcać zagraniczny kapitał do powrotu, na polski rynek.

Idź do oryginalnego materiału