Wstęp
Metaverse stał się ostatnio bardzo modnym słowem. Sukces jaki odniosło Axie Infinity, Sandbox i Decentraland spowodował, iż nie tylko coraz więcej się o nim mówi w świecie kryptowalut, ale także widzimy ogromne zainteresowanie tym tematem wśród gigantów Web 2.0. Najlepszym tego przykładem jest Facebook, który postanowił zmienić nazwę na Meta i zapowiada intensywne prace nad własnym metaversem. W poniższym artykule postaram się przedstawić projekt Treasure DAO, który odważnie rzuca wyzwanie obecnym trendom na rynku NFT i zapowiada swoje rewolucyjne rozwiązania.
Metaverse
Metaverse, czyli odtworzenie realnego świata w cyfrowej rzeczywistości, które można dostosowywać wedle własnego uznania. Więcej w temacie metaverse możecie znaleźć tutaj.
Podczas tworzenia każdego metaversu należy ustalić kto jest w jego posiadaniu i kto nim zarządza. Treasure DAO twierdzi, iż metaversów powinno być wiele, a ich właścicielem i zarządcą powinny być zgromadzone w nich społeczności. Wszystkie metaversy ponadto powinny być związane przez wspólny zdecentralizowany protokół.
Do you believe in Magic?
Treasure buduje zdecentralizowany ekosystem NFT na sieci Arbitrum, gdzie społeczności mogą uruchamiać nowe zdecentralizowane metaversy. Każdy metaverse jest połączony poprzez zespół powiązanych zasobów, zasilanych przez: $MAGIC, Treasures i Legions.
Treasure DAO stara się połączyć projekty NFT budowane przez nich samych bądź pod ich patronatem w jeden szeroki i bogaty ekosystem – Treasure-verse. Wszystko w tym świecie jest napędzane przez natywny token $MAGIC. Token ten jest konieczny do gry i budowania gier w świecie Treasure-verse. Jest on jednak czymś więcej niż tylko walutą wewnątrz wielu gier, jest on organiczną częścią łączącą wszystkie metaversy w całość.
Centralnym metaversem w Treasure jest, Bridgeworld, który będzie służył jako most pomiędzy wszystkimi projektami w ekosystemie Treasure. Jest to również miejsce, w którym emitowany jest token $MAGIC.
Początek Treasure DAO
Początki projektu sięgają połowy 2021 r., gdy narodził się on z resztek ekosystemu Loot.
Stworzono wtedy 10 tysięcy NFT w tej chwili znanych jako Treasures, z których każdy posiadał osiem losowych zasobów (na 49 możliwych) były to np. wół, diament, plaster miodu. Te NFT miały być blokami dla samowystarczalnego uniwersum, a rolą społeczności było odkrycie celu i wartości tych losowych kart.
Treasure udało się przetrwać problemy płynnościowe, przez które upadło wiele projektów NFT z rodzaju „fair launch”, czyli takich, w których każdy chętny mógł partycypować w mintingu, nie było żadnej wcześniejszej alokacji, ani żadnych wcześniejszych dostępów.
Dzięki sprzyjającym uwarunkowaniom na rynku NFT społeczność Treasure DAO zaczęła gwałtownie rosnąć, a deweloperzy pracowali nad Legions, czyli „postaciami” PFP, które mogą być używane do wykonywania misji, walczenia i zdobywania zasobów w Bridgeworld, czyli gamingowym uniwersum Treasure. Warto zaznaczyć, iż zarówno Treasures jak i Legiony nie tylko były fair-launch, ale także free-to-mint, czyli można było otrzymać te NFT za darmo.
Jak działa Treasure:
Ekonomia ekosystemu jest zgrywalizowana z flagowym projektem Treasure, czyli Bridgeworld oraz funkcjami trzech podstawowych zasobów: $MAGIC, Treasures oraz Legions.
$MAGIC jest natywną walutą Treasure DAO i spoiwem łączącym wszystkie metaversy działające pod parasolem Treasure. Jest używany do zarządzania protokołem, zakupu NFT na markecie udostępnionym przez Treasure oraz do stakowania. $MAGIC napędza NFT Treasure i zmiana je ze zwykłej sztuki w aktywa produkujące zyski. Ponadto, cały ekosystem Treasure jest pod kontrolą posiadaczy tokena $MAGIC, za sprawą umożliwienia im głosowania i zabierania głosu na specjalnie do tego przeznaczonym forum.
$MAGIC został zaprojektowany by być aktywem deflacyjnym, jego emisja kurczy się wraz z upływem czasu i wzrostem skomplikowania ekonomii metaversu. Użytkownicy mogą zdobywać $MAGIC poprzez granie, mining oraz aktywne uczestniczenie w rozgrywce na Bridgeworld.
Treasures są zbiorem NFT, które są używane jako zasoby dzielone przez cały metaverse. Wobec powyższego, wokół każdego z Treasures rozpostarta jest historia łącząca go z wieloma światami. Treasures nie tylko są opowieściami o innych światach, ale także łącznikami pomiędzy nimi. Gracze będą w stanie używać Treasures by wytworzyć elementy potrzebne do gry lub spalać je, gdy będzie tego od nich wymagała rozgrywka.
Legions to NFT, które są konieczne do aktywnego udziału w Bridgeworld. Są one odzwierciedleniem gracza w metaversie, zdobywają one Treasures, wytwarzają przedmioty i wydobywają $MAGIC.
To właśnie legiony wypełniają misje, zdobywają doświadczenie i kolekcjonują wartościowe przedmioty. Gracz sam wybiera ścieżkę jaką ma poruszać się jego legion. Ze względu na fakt, iż legiony wykorzystywane są do rozgrywki muszą one być relatywnie łatwo dostępne. By to osiągnąć Legiony Genesis mogą przywoływać Legiony Auxiliary. Stopa inflacji legionów jest utrzymywana w ryzach poprzez ograniczenia w ilości przywołań w ciągu danego okresu czasu, a także wymaganie od użytkowników, aby posiadali „kryształy równoważące”, które „zrównoważą energię” ich legionu po określonej liczbie przywołań.
Analogia do Nintendo
Przydatna do zrozumienia Treasure jest analogia, w której buduje on zdecentralizowane „Nintendo” dla Web 3.0, zawiera ono „konsolę” i bloki, z których można budować, własne P2E gry. Zbudowany został ponadto launchpad dla nowych projektów, oraz market na którym można handlować postaciami i przedmiotami potrzebnymi do wzięcia udziału w rozgrywce.
Dla deweloperów jest to narzędzie, za pomocą którego mogą budować działające światy gier, dla graczy jest to brama do wielu metaversów. Można powiedzieć, iż treasureverse jest hardwarem, a gry na nim budowane softwarem.
Podobnie jak Nintendo zbudowało swoją flagową grę Super Mario Bros, by zdobyć zainteresowanie zarówno deweloperów i społeczności, tak też Treasure DAO zbudowało Bridgeworld i Smolverse.
Widząc sukces tych projektów wielu decyduje się na budowanie w ekosystemie Treasure i implementacje $MAGIC i Treasures. Dzięki temu zyskują oni szybki dostęp nie tylko do szerokiej grupy jaką tworzą gracze Treasure-verse, ale także do płynnego aktywa jakim jest $MAGIC. W efekcie deweloperzy mogą poświęcić więcej czasu w opracowywanie rozgrywki, a mniej na reklamę i rozwój ekonomii w grze.
$MAGIC
Jest to natywny token ekosystemu Treasure. Dystrybucja odbywała się jako fair lauch w farmach DeFi. Jedynym sposobem na zdobycie tokenu było zdeponowanie odpowiednich NFT lub dostarczanie płynności dla pary $MAGIC-$WETH na stronie Treasure.
Początkowy okres farmienia trwał około miesiąca i zakończył się dystrybucją około 1/3 całkowitej podaży tokenu.
Jak widać na powyższym zdjęciu, znaczna większość pozostałej podaży zostanie rozdysponowana między dostarczających płynność i stakujących token.
Jak już to zostało wspomniane, $MAGIC jest klejem spajającym cały ekosystem.
Treasure DAO chce stworzyć z tokenu $MAGIC podstawową walutę połączonych metaversów. Magic ma być coraz rzadszym dobrem wraz z rozwojem jakościowym i ilościowym metaversów.
Jest to drugi najchętniej tradowany token na sieci Arbitrum.
Dzięki posiadaniu $MAGIC nie tylko możemy brać udział w świecie tworzonym przez Treasure-verse, ale także w głosowaniach na temat przyszłości ekosystemu.
Warto zaznaczyć, iż w przeciwieństwie do podobnych tokenów, takich jak $JEWEL czy $AXS wartość $MAGIC nie jest determinowana przez pojedynczą grę, ale przez wiele projektów zbudowanych na jego podstawie, wobec powyższego w przyszłości można spodziewać się po nim większej stabilności.
$MAGIC jest tokenem deflacyjnym. Występuje w nim ograniczona podaż, a im więcej gier pojawi się w Treasure-verse tym większe będzie na niego zapotrzebowanie. Ponadto same gry będą przechwytywać tokeny, gdy np. będą one konieczne do ulepszenia postaci.
Na uwagę zasługuje także nowoczesne podejście do płynności przez Treasure DAO, tokeny LP stały się częścią rozgrywki tzw. „Gamified Liquidity”, w których konieczne jest zablokowanie tokenów LP by otrzymać dostęp do elementów rozgrywki.
Treasure Marketplace
W centrum Treasure DAO jest Treasure Marketplace, ekosystem będący platformą wymiany NFT dla m.in. projektów takich jak Legions, Treasure.
Jest to bez wątpienia centrum NFT na sieci Arbitrum. Platforma ta wygenerowała ponad 60 tysięcy nowych użytkowników w zeszłym miesiącu.
Obecność na Treasure Marketplace jest limitowana tylko dla najlepszych kolekcji. Wyłączna waluta używana na tym markecie to $MAGIC
Trove Marketplace
Głównym marketem ekosystemu jest Treasure Marketplace, jednak niedługo (Q2 2022 r.) ma pojawić się Trove Marketplace. Ma to być powszechnie dostępny rynek NFT, który będzie bezpośrednią konkurencją dla OpenSea na L2.
Będzie to denominowany w ETH rynek na sieci Arbitrum.
Powodów dla uruchomienia Trove jest kilka, jednak najważniejszym wydaje się być to, iż nie każdy projekt chce używać $MAGIC do handlu. Twórcy liczą, iż uruchomienie marketu denominowanego w $ETH pozwoli przyciągnąć wielu nowych użytkowników do ekosystemu Treasure.
- Trove ma dzielić NFT na 5 poziomów, które będą działać jako wskaźnik wartości każdej z listowanych kolekcji. To, na którym poziomie znajdzie się kolekcja zależeć będzie od zestawu zmiennych takich jak wolumen obrotu, ilość użytkowników itd.
- Również użytkownicy będą mogli zdobywać levele – im wyższa aktywność na rynku, tym wyższy będzie można mieć level. Użytkownicy z wyższymi poziomami uzyskają możliwość personalizacji swojego konta profilowego i kolekcji NFT.
- Każdy użytkownik będzie posiadał profil, na którym będą wyświetlały się zgromadzone przez niego NFT.
Można przypuszczać, iż będzie to wyglądało podobnie jak konta na Steamie.
- Wprowadzone zostanie „cmentarzysko”, które uprawni użytkowników do wymiany 5 martwych NFT (których wartość wynosi 0 $ETH) na działającego NFT z ekosystemu Treasure.
- Pojawi się także „dół”, dający możliwość wymiany każdego NFT za 0.000000000001 $Magic
- Ponadto, użytkownicy, który zastakują swoje LP tokeny $MAGIC-$ETH zyskają dostęp do dogłębnej bazy danych współtworzonej przez zespół Treasure wraz z OrginsNFT. Baza ta będzie zawierała m.in. wskaźniki takie jak wykresy cenowe, wolumeny transakcyjne, czyli to co jest potrzebne do aktywnego handlu NFT.
- Użytkownicy stakujący $MAGIC w Atlas Mine & Harvester (w Bridgeworld) otrzymają część zysków wypracowaną przez Trove. Wobec czego dzięki stakowaniu $MAGIC można będzie zarabiać zarówno $MAGIC jak i $ETH.
Podobnie jak na Treasure Marketplace, tak też na Trove to Treasure DAO będzie decydowało, które projekty będą umieszczane, a które usuwane, ma to zapobiec nie tylko oszustwom, ale także zapobiec wykorzystaniu „Cmentarzyska” i „Dołu”.
Gry na Treasure
W Treasure-verse pojawiło się już kilka ciekawych gier są to m.in.:
BattleFly – kolekcja motyli, które można wykorzystać w eksperymentalnej strategicznej grze rodzaju player versus player (PvP) oraz play to earn (P2E), jest ona napędzana $Magic.
Motyle można było zdobyć poprzez różnego rodzaju aktywności na discordzie i twitterze projektu. w tej chwili minimalna cena, którą trzeba zapłacić za jednego motyla to około 50 $Magic.
Peek-A-Boo – kolekcja 10 tysięcy duszków i busterów. w tej chwili można grać w pierwszą grę nazwaną „Hide-n-seek” duszki przeciw boosterom (przypomina grę w statki) i zdobywać $BOO, czyli natywny token gry, który może być wymieniony na personalizacje duszka bądź wymianę na $Magic. Podobnie jak w przypadku BattleFly te NFT również można było zdobyć za darmo, a obecna cena to minimum około 20 $MAGIC.
Oficjalna strona projektu
Discord
Tales Of Elleria – Gra 3D, RPG, gdzie przywołuje się herosów, wykonuje zadania, zdobywa się Ellerium, relikty i wyposażenie. W przeciwieństwie do innych projektów na Treasure mint nie był darmowy i kosztował 0.05 ETH. w tej chwili cena minimalna za NFT to około 60 $MAGIC.
SmithyDAO – jest to kolekcja broni, które mają być używane pomiędzy metaversami i wspierać cały ekosystem. Mint był darmowy, w tej chwili minimalna cena to około 10 $MAGIC.
Wciąż istnieje wiele projektów, które tylko czekają na pojawienie się marketu Trove. Wśród nich najciekawsze wydają się Smolizards, The Lost Donkeys, Litter Kittens. Pełną listę projektów, które już wystartowały bądź planują pojawić w ekosystemie Treasure znajdziecie tutaj. Jest ich ponad 60 i cały czas pojawiają się nowe, większość z nich jest przygotowywana do startu na markecie Trove. Należy pamiętać, iż na liście pojawiają się również projekty niezweryfikowane, które mogą okazać się oszustwami, dlatego najlepiej zawsze używać testowych portfeli do jakichkolwiek interakcji z nimi.
Inwestorzy w Treasure
Inwestycja w Magic jest inwestycją w NFT, L2 i gry P2E za jednym razem. jeżeli uważamy, iż są to przyszłościowe trendy, to warto rozważyć ekosystem tworzony przez Treasure.
W Treasure DAO zainwestowali m.in.: Jiho, czyli współzałożyciel Axie Infinity i Fundusz hedgingowy NFT Blackpool
Zakończenie
Treasure to wciąż stosunkowo młody projekt i dosłownie wszystko może się jeszcze zdarzyć.
Droga, która została obrana przez deweloperów i społeczność jest długa i wyboista, jednakże pomimo problemów z terminowością wydaje się, iż wszystko idzie zgodnie z planem.
Powodem, dla którego ten ekosystem może odnieść większy sukces niż Axie i Defi Kingdoms jest to, iż tego typu gry po pewnym czasie stają się nudne, a dzięki mechanizmowi Treasure jesteśmy w stanie wyeliminować to zjawisko poprzez przeskakiwać pomiędzy różnymi grami. Na szczególną uwagę zasługuje społeczność Treasure DAO, która jest zbudowana w większości dzięki modelowi fair launch i darmowych mintów, dzięki czemu tworzy wyjątkowo aktywną i zorganizowaną grupę.
To czy Treasure DAO odniesie sukces jest wciąż nierozstrzygnięte. Odebranie palmy pierwszeństwa OpenSea wydaje się nadzwyczaj trudne. Treasure posiada jednak wystarczająco zasobów i wielu oddanych użytkowników by podążyć tą ścieżką.
Ciężko jest omówić cały projekt w jednym artykule, ale mam nadzieje, iż rozpalił on w was iskrę, by samem się w niego zagłębić.
Bibliografia: https://www.bitcoininsider.org/article/163096/treasure-daos-magic-now-okcoin https://medium.com/@Treasure_DAO/mining-for-treasure-understanding-the-magic-token-and-treasures-proof-of-work-economy-1badd3b6f7f1 https://metaversal.banklesshq.com/p/a-quick-guide-to-treasure?s=r https://treasure-marketplace-analytics.herokuapp.com/analytics https://alphapls.substack.com/p/treasure-dao?s=r https://medium.com/stakingbits/guide-to-treasure-legions-game-and-magic-3dfb327fb3dd https://treasure.tools/data/treasure https://medium.com/@clocksnatcher/attention-and-belonging-are-the-new-oil-and-magic-is-the-purest-economic-representation-of-them-1536e654c918 https://twitter.com/Br0keboy96/status/1486557355923836929Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymagań organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymagań stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.