Społeczność Solana zagłosowała za przyznaniem walidatorom wszystkich priorytetowych opłat

7 miesięcy temu

W dniu wczorajszym społeczność Solana zagłosowała za przyznaniem walidatorom sieci 100 proc. opłat priorytetowych generowanych przez użytkowników sieci.

W dniu 27 maja walidatorzy Solana zagłosowali za przydzieleniem sobie 100 proc. opłat priorytetowych, kończąc poprzedni podział 50/50 między opłatami za spalanie a nagradzaniem walidatorów.

Pora na zmiany

Propozycja, znana jako SIMD-0096, przeszła z 77-procentowym poparciem. Ma ona na celu usunięcie dostrzeżonych wad obecnego systemu i dostosowanie zachęt do bezpieczeństwa sieci i wydajności. Zmiana w alokacji opłat priorytetowych ma na celu ograniczenie możliwości zawierania transakcji pobocznych między podmiotami zgłaszającymi transakcje a producentami bloków, co zdaniem zwolenników może podważyć bezpieczeństwo sieci.

Walidatory takie jak Everstake, Jito, Helius, Stakehaus, Leapfrog, Bonk, Solend i Pico.sol poparły zmianę. Z kolei tep Finance, Triton, GREED, Solana Compass, Shinobu, Orangefin, AG, Pumpkin Pull i Edgevana, sprzeciwiły się propozycji.

Chociaż głosowanie zostało zakończone, aktywacja SIMD-0096 może potrwać kilka miesięcy, ponieważ obecna sieć główna Solana lub nadchodząca aktualizacja jej nie obsługuje. Opóźnienie pozwala na dalszą dyskusję i rozwój dodatkowych propozycji, takich jak SIMD-0123, która ma na celu usprawnienie dystrybucji nagród blokowych, oraz SIMD-0109, która proponuje natywny mechanizm napiwków.

Solana odnotowała gwałtowny wzrost ceny pod koniec 2023 roku. W marcu 2024 r. token osiągnął około 210 USD, a w tej chwili jego cena wynosi około 171 USD.

Solana ma problemy

Pomimo dobrych wyników cenowych Solany, sieć przez cały czas boryka się z problemami z przeciążeniem. Do awarii doszło co najmniej cztery razy. Pierwsza z nich miała miejsce we wrześniu 2021 r., kiedy to boty doprowadziły do przeciążenia sieci. Zaledwie cztery miesiące później, w grudniu, Solana ponownie uległa awarii z powodu niezwykle dużego ruchu. W tym samym miesiącu sieć miała problemy z przeciążeniem spowodowanym sprzedażą tokenów gry SolChick. Dalej mamy rok 2023, kiedy to Solana doświadczyła kolejnej poważnej awarii, po raz kolejny spowodowanej niezwykle dużym ruchem sieciowym. Była ona spowodowana aktualizacją systemu walidatora – dodajmy, iż przywrócenie poprzedniej wersji systemu nie rozwiązało problemu. Następnie walidatorzy manualnie zrestartowali całą sieć przy użyciu najbardziej stabilnej wersji systemu walidacyjnego, a normalna aktywność w sieci została wznowiona.

Po tej serii głośnych awarii, deweloperzy zapewnili społeczność, iż poprawki błędów i inne zmiany pojawią się w blockchainie Solany. Według serwisu CoinGecko, blockchain w dalszym ciąhi wykazuje wysokie wskaźniki transakcji na sekund – rekordowy poziom 1 504 TPS odnotowano w dniu 6 kwietnia 2024 roku. Czyni to Solanę zdecydowanie najszybszą siecią blockchain.

Idź do oryginalnego materiału