Spółka kompletnie niezrozumiana przez inwestorów. Czy Adyen to okazja?

11 miesięcy temu

Adyen to holenderska firma, z której rozwiązań korzystają miliony ludzi na całym świecie. Mimo to, mało kto kiedykolwiek o niej słyszał. W ostatnim czasie cena akcji spółki znacząco spadła, tracąc ponad 50% swojej wartości w ciągu jednego miesiąca. Co spowodowało ten spektakularny krach i czy tworzy on okazję inwestycyjną?

Notowania Adyen na niemieckim rynku Xetra od 2020 roku

Kurs akcji Adyen. Źródło – Yahoo Finance

Czym zajmuje się Adyen?

Adyen stoi za przetwarzaniem płatności dla wielu największych światowych korporacji. Zakup usług i produktów, z których być może regularnie korzystasz, mógł zostać dokonany poprzez platformę Adyen. jeżeli zdarzyło Ci się kiedykolwiek :

Obejrzeć serial na Netflixie
Zamówić przejazd w aplikacji Uber
Zjeść burgera z frytkami w McDonaldzie
Zaplanować wyjazd na wymarzone wakacje przez Booking.com
Słuchać muzyki na Spotify

To prawdopodobnie twoje pieniądze zostały za drobną prowizją przetworzone przez tego tajemniczego gracza w świecie fintechowym. Choć Adyen działa w cieniu, to jest bardzo istotną częścią naszego codziennego życia, umożliwiając płynne i bezpieczne transakcje w wielu popularnych aplikacjach, sklepach czy platformach e-commerce. Ułatwia on sklepom internetowym operowanie i skalowanie biznesu na cały świat.

Jak Adyen zrewolucjonizował branżę płatności internetowych

Głównym celem Adyen jest umożliwianie firmom przyjmowania płatności od klientów, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w tych internetowych. Oferuje kompleksową platformę, która upraszcza cały cykl życia płatności, w tym jej przetwarzanie, zarządzanie ryzykiem, uwierzytelnianie i wydawanie. Rozwiązuje to problem firm, które muszą integrować wiele opcji płatniczych, współpracować z różnymi bankami i zarządzać globalnymi transakcjami. Sprawia to, iż przedsiębiorstwa mogą obsługiwać płatności od klientów z różnych części świata, co ułatwia ekspansję na nowe rynki i zarządzanie transakcjami.

W spółkę Adyen możesz zainwestować za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Przez pierwsze 30 dni handlujesz całkowicie bez prowizji, a dodatkowo możesz uzyskać oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków do choćby 6.1% w skali roku! Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Przykład efektywnego wdrożenia Adyen

W dzisiejszym świecie wiele firm, zwłaszcza tych działających online, boryka się z problemem przyjmowania płatności od klientów w różnych miejscach, przy użyciu różnych metod płatności. To może prowadzić do skomplikowanej i niespójnej infrastruktury płatniczej, co sprawia, iż zapewnienie klientom prostych i efektywnych płatności staje się wyzwaniem.

Przykładem firmy, której kooperacja z Adyen usprawniła działalność biznesową jest platforma e-commerce o nazwie Etsy (ETSY). Spółka przed integracją z platformą Adyen musiała integrować wiele różnych bramek płatniczych i dogadywać się z różnymi bankami, aby być w stanie obsługiwać transakcje z różnych krajów. To wymagało dużo czasu i pracy.

Dodatkowo, firma musiała radzić sobie z wysokimi kosztami transakcyjnymi i miała trudności z oferowaniem różnych metod płatności. Współpraca z Adyen pozwoliła Etsy na uproszczenie swojego procesu płatniczego. Etsy skonsolidowało różne metody płatności, bramki płatnicze i banki w jednym miejscu, co wyeliminowało konieczność wielu integracji i zapewniło spójny widok na dane płatności. Ponadto, Adyen oferował bezpośrednie połączenia z kartami płatniczymi i systemami bankowymi na całym świecie, co rozszerzyło możliwości płatności dostępne dla klientów Etsy.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Jak Adyen zarabia pieniądze?

Adyen generuje przychody z umów z klientami za pośrednictwem czterech głównych źródeł:

  • Opłaty rozliczeniowe (settlement fees) – Adyen nalicza ustaloną procentowo opłatę za przetworzenie transakcji płatniczej. Opłaty rozliczeniowe generują 90% przychodów brutto oraz około 60% jej przychodów netto.
  • Opłaty za przetwarzanie (processing fees) – to prowizja związana z przetwarzaniem transakcji, stanowi około 5% całkowitych przychodów brutto firmy Adyen, ale już prawie 30% przychodów netto.
  • Sprzedaż towarów: Adyen sprzedaje terminale POS i powiązane akcesoria handlowcom.
  • Inne usługi: ta kategoria obejmuje opłaty za usługi wymiany walut czy prowizje stron trzecich.

Wybrani klienci Adyen

https://www.adyen.com/

Tempo wzrostu płatności internetowych

Fintech to fascynujący i dynamicznie rosnący się sektor, który oferuje obiecujące perspektywy rozwoju. Połączenie technologii i usług finansowych, które zmieniają sposób, w jaki ludzie zarządzają swoimi finansami, dokonują płatności, inwestują i korzystają z różnych produktów finansowych. Krótkoterminowo nie cieszy się jednak przychylnością inwestorów, co widać nie tylko po zachowaniu kursu akcji Adyen, ale również takich firm jak Block czy Paypal.

Tempo wzrostu płatności cyfrowych zostało szczególnie przyspieszone ponad trzy lata temu przez pandemię. W dzisiejszym globalnym krajobrazie gospodarczym trudno znaleźć inny sektor, którego przyszłość byłaby równie pewna i obiecująca.

Prognozy globalnego wzrostu sektora fintech

Valuates reports

Wzrost ten przypisuje się takim czynnikom, jak rosnąca penetracja internetu i wykorzystanie telefonów na całym świecie. Stanowi to znaczącą szansę na ekspansję dla Adyen, biorąc pod uwagę korzystną dynamikę rynku i czynniki wzrostu. Prognozy sugerują, iż do roku 2025 ponad połowa ludności na całym świecie będzie sięgać po portfele mobilne. Przewiduje się, iż korzystanie z aplikacji do przekazywania pieniędzy między osobami (P2P) wzrośnie o imponujące 21% CAGR w okresie od 2022 do 2026 roku, a do roku 2026 aż 70% użytkowników telefonów będzie sięgać po tego rodzaju aplikacje.

W kontekście tego dynamicznego trendu, Adyen może odegrać kluczową rolę, oferując wsparcie dla różnorodnych portfeli cyfrowych. Dzięki temu handlowcy będą mogli dostarczać swoim klientom wygodne i efektywne opcje płatności, co jest niezwykle istotne w dzisiejszym środowisku biznesowym. Ponadto, wprowadzenie technologii płatności NFC (Near-field Communication) i kodów QR zwiększa coraz bardziej popularność e-portfeli i płatności zbliżeniowych na całym świecie.

Prognozy wzrostu rynku płatności cyfrowych

Źródło – https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/digital-payment-market-209834053.html

Duża szansa istnieje na rynkach wschodzących, gdzie Adyen również jest obecny. Miliardy ludzi są coraz bliżej wejścia do klasy konsumenckiej i uzyskania dostępu do telefonów. To potencjalnie nadchodzący katalizator kolejnej cyfrowej rewolucji konsumenckiej.

W Indiach płatności cyfrowe mają niedługo wyprzedzić gotówkę

Kurs akcji Adyen spada o 50% miesiąc

Adyen rozczarował wynikami. Nie były one jednak tak złe, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Mimo, iż wielu elementów można było się spodziewać (bazując na wypowiedziach zarządu) to rynek wyceniał wyższy wzrost. Głównym problemem, jaki dostrzegli inwestorzy, był spadek EBITDA o 15%. Podobnie jak w poprzednim kwartale, zgodnie z planem spółki, Adyen w dalszym ciągu w szybkim tempie zwiększa liczbę pracowników i inwestuje w infrastrukturę. Spółka podniosła także płace.

Przewidujemy, iż nasz zespół osiągnie kolejny poziom dojrzałości na początku 2024 r. Po tym terminie zakończymy nasz tryb przyspieszonego inwestowania i będziemy zatrudniać w razie potrzeby.

Zarząd Adyen

Choć podejście to wpływa na krótkoterminową zyskowność, warto przestudiować w tym aspekcie historię najwybitniejszych CEO w historii. Zawsze kierowali się oni perspektywą długoterminową, a nie chwilowymi zyskami. Spadek EBITDA o 15% był świadomym wyborem, nie odznaką słabości.

Kiedy my, jako zespół zarządzający, analizujemy dostępną nam okazję, mówimy o okazji średnio i długoterminowej. Inwestycje dokonywane dzisiaj nie przyniosą szybkich korzyści. Owoce tych inwestycji pojawią się w perspektywie średnio i długoterminowej. W naszym segmencie biznesu, czyli obszarze płatności dla przedsiębiorstw, potrzeba czasu, aby rzeczy rosły i przynosiły zyski.

Zarząd Adyen

Inne wyzwania pojawiły się w kontekście niższego niż oczekiwano wzrostu w regionie Ameryki Północnej, wynikającego z presji cenowej. To spowodowało najsłabszy wzrost przychodów od czasu debiutu spółki na giełdzie. Mimo iż 21% wzrostu przychodów rok do roku przez cały czas wydaje się imponujący, szczególnie w obliczu trudnego otoczenia makroekonomicznego, to porównując pierwsze półrocze 2023 roku z drugim półroczem 2022 roku, wzrost wyniósł zaledwie 2,5%. Warto jednak zaznaczyć, iż występuje tu pewna sezonowość, zwłaszcza iż czwarty kwartał drugiej połowy roku to okres świąteczny, który w przypadku każdej firmy z branży handlu elektronicznego lub płatności zawsze odbija się wyjątkowym wzrostem.

Dlaczego Adyen jest źle rozumiany przez inwestorów?

Kwestią niezwykle dezorientującą inwestorów w procesie analizy fundamentalnej tej spółki jest jej sposób odnotowywania przychodów. W tym roku zmieniła ich sposób raportowania. Na poniższym wycinku sprawozdania finansowego zaznaczyłem na czerwono część „przychodów brutto” (gross revenue), a na zielono „przychodów netto” (net revenue). Adyen w swoich listach do akcjonariuszy zawsze odnosi się do przychodów netto. Dlaczego? Ponieważ przychody brutto obejmują dużą ilość środków, które bezpośrednio trafiają do banków emitujących karty, sieci płatniczych i innych podmiotów w łańcuchu wartości. Adyen jest po prostu ich pośrednikiem.

https://investors.adyen.com/financials/h1-2023#financial-statements

Konsekwencja tych zmian jest taka, iż wszystkie portale inwestycyjne automatycznie obliczające wskaźniki czy tempo wzrostu głupieją i podają skrajnie błędne wyniki. Przykładowo według Google przychody spadły o 78%, gdzie w rzeczywistości wzrosły o aż 21%. Do chwili publikacji wyników spółka Adyen musiał wykazywać przychody brutto ze względu na standardy rachunkowości. Warunki się jednak zmieniły i może teraz rozpoznawać przychody w inny sposób. Istnieje więc prawdopodobieństwo, iż początkowy spadek kursu został wywołany przez algorytmy.

Jak duża część początkowej presji sprzedaży ma związek z tą anomalią? Boty tradingowe są zaprogramowane tak, aby kupować lub sprzedawać, jeżeli zauważą określone wzorce. Jednym z takich wzorców jest z pewnością spadek przychodów o prawie 80%. Automatyczna sprzedaż uruchamia wówczas szereg stop lossów powodując lawinę.

Źródło – Google

Drugim znaczącym skutkiem tego zjawiska są nieprawidłowo obliczane marże firmy. Inwestorzy, korzystając z portali inwestycyjnych, takich jak na przykład Seeking Alpha lub Stratosphere.io, dochodzą do zupełnie innych wniosków niż powinni. Poniżej widać przykładowo podawane marże, które dla biznesu technologicznego tego typu wydawać się mogą niezwykle niskie. Marża brutto na poziomie 16% na pierwszy rzut oka nie zachęca bowiem inwestorów jakościowych do głębszej analizy spółki.

Źródło – https://www.stratosphere.io/

Prawda jest jednak inna. Po dokładnym przeliczeniu wskaźników przy uwzględnieniu „przychodów netto”, wskaźniki te prezentują się znacznie korzystniej. Niemniej jednak, wciąż są one istotnie zaniżone ze względu na tymczasową intensyfikację procesu zatrudniania pracowników i nie odzwierciedlają pełnej zdolności Adyen do generowania gotówki. Liczba pracowników wzrosła o niemal 15% w pierwszych sześciu miesiącach 2023.

Opracowanie własne
Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Prognoza zarządu została podtrzymana

Adyen podtrzymał swoją średnioterminową prognozę dotyczącą wzrostu przychodów (~25-35%), oczekiwanego poziomu marży EBITDA (65%!) oraz relacji nakładów inwestycyjnych (capex) do przychodów netto (max 5%). W pierwszej połowie 2023 roku marża EBITDA wyniosła „tylko” 43%, a wskaźnik capex do przychodów wyniósł „aż” 7,6%. To bezpośredni wynik znacznego zwiększenia zatrudnienia pracowników. Zarząd Adyen podejmuje świadome decyzje o długofalowym charakterze, zamiast koncentrować się na krótkoterminowej rentowności. Dąży do wzmocnienia podstaw pod przyszły rozwój, wykorzystując okazję zwolnień w branży technologicznej do pozyskania cennych pracowników po niższych cenach. Spółka została jednak ukarana za niepoddawanie się presji Wall Street i pozostawanie wiernej własnej wizji.

Jeśli zarząd będzie więc w stanie osiągnąć podtrzymywaną przez nich prognozę, akcje są aktualnie atrakcyjnie wycenione. Mało kto wierzy dziś w to, iż uda im się osiągnąć sukces. Kierownictwo spółki jest jednak kompetentne i nie ma żadnych podstaw, aby nie darzyć go zaufaniem.

Prognoza Zarządu Adyen z prezentacji za H1 2023

https://investors.adyen.com/financials/h1-2023#financial-statements

Tempo wzrostu spółki robi wrażenie

W ciągu ostatnich pięciu lat Adyen osiągnął złożony, średnioroczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na poziomie 44% w przetwarzanej wartości transakcji. Imponujące. Zawdzięcza to poniekąd pandemii i rozwojowi istniejących relacji z klientami na platformie. Ponad 80% tego wzrostu wynika z dbałości o nie, co podkreśla znaczenie retencji klientów w strategii wzrostu Adyen. Inwestycja w Adyen daje więc pośrednią ekspozycję na rozwój biznesu wszystkich jego klientów. Spółka rośnie wraz z nimi. Wskaźnik rezygnacji (churn rate) regularnie wynosi mniej niż 1%, co jest naprawdę fenomentalnym wynikiem.

Wartość przetwarzanych transakcji urosła 23% r/r

Nisko postawiona poprzeczka jest łatwa do pobicia

Poniżej widać konsensus odnośnie przyszłego tempa wzrostu przychodów dla Adyen z portalu Seeking Alpha. Widać na nim dość wyraźnie, iż analitycy nie wierzą w prognozę zarządu (~25-35%). Można więc wyceniane przez rynek założenia traktować dość konserwatywnie. Nadal prognozowane tempo wzrostu jest imponujące, ale Adyen stać zdecydowanie na więcej.

Prognozy wzrostu przychodów Adyen na podstawie danych Seeking Alpha

Wycena Adyen po raz pierwszy w historii nie jest wybitnie wysoka

Wycena spółki uległa po ostatnim wielkim spadku sporej normalizacji. Adyen jako iż jest dostawcą usług premium w świecie płatności internetowych oraz posiada jakościowe fundamenty zawsze był wyceniany z dużą premią do swojej konkurencji. Mimo spadku w miesiąc o ponad 50% przez cały czas wycena wskaźnikowa jest wyższa niż w branży. Powodami tego jest efektywność kapitałowa, zyskowny model biznesowy, wysokie marże oraz wzrost. Przy cenie akcji równej około 630 euro, Adyen handlowany jest po forward P/E (FY2024) = 25. Z kolei forward P/FCF (FY2024) = 21,8 i forward EV/EBITDA (FY2024) = 20. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to niską ceną. Niemniej jednak od momentu, w którym Adyen jest notowany na giełdzie, nigdy nie był tak tanio wyceniany. Przy prognozowanym przez analityków wzroście EPS na najbliższe lata równym 29% (Refinitiv), wskaźnik forward PEG równy jest 0,86.

Adyen jest często porównywany z amerykańskim konkurentem Stripe (prywatna spółka). Warto zaznaczyć, iż w przypadku ostatniej rundy inwestycyjnej w 1Q’2023 Stripe zostało wycenione na 50 miliardów dolarów (vs Adyen aktualnie 24 mld USD). W tym kontekście Adyen jest znacznie bardziej atrakcyjne. Od lat jest również rentowne, co stanowi istotną przewagę w porównaniu do Stripe, który przez cały czas nie generuje zyskowności GAAP.

Adyen przez cały czas nie jest tani, ale można nareszcie stwierdzić, iż jego wycena nie jest tak ekstremalnie wysoka jak w przeszłości.

W tym kontekście warto przytoczyć słynne słowa Warrena Buffetta :

Inwestując długoterminowo, o wiele lepiej jest kupić wspaniałą firmę za dobrą cenę niż dobrą firmę za wspaniałą cenę.

Warren Buffett

Wynika to bezpośrednio z magii procentu składanego. Ten z kolei może mieć miejsce jedynie w przypadku spółki, która stale generuje zwrot z zainwestowanego kapitału (ROIC) powyżej kosztu jego pozyskania (WACC).

Adyen to jakościowy biznes

Adyen posiada bardzo dużo cech spełniających kryteria jakościowego biznesu. Ma fantastyczne marże, nie ma długu i model biznesowy nie wymaga dużych nakładów kapitałowych do generowania gotówki. Jako rewolucjonista w obszarze płatności, Adyen odniósł sukces w przejmowaniu udziału w rynku od zasiedziałych graczy. Firma ma solidną strategię biznesową „land-and-expand”, a jednocześnie zwinnie wprowadza nowe innowacje.

Ponad 80% wzrostu spółki pochodzi od klientów już istniejących, których rozwój automatycznie przekłada się na wzrost Adyen. jeżeli Netflix zwiększy hipotetycznie ilość przychodów z subskrypcji o 20%, to wartość przetwarzanych przez Adyen transakcji dla spółki również wzrośnie o 20%. Wskaźnik rezygnacji (churn rate) konsekwentnie utrzymuje się poniżej 1%. Spółka praktycznie w ogóle nie rozwadnia akcjonariatu oraz nie dokonuje żadnych przejęć.

Bilans spółki również wygląda bardzo dobrze

  • Ponad 1,9 miliarda euro gotówki netto. Ponadto, spółka posiada na rachunku około 4,5 miliarda euro swoich klientów, na których zarabia dzięki odsetkom
  • Brak „Goodwill” związany z ograniczeniem ekspansji do wzrostu organicznego bez przejęć
  • Brak zadłużenia
  • Wskaźnik Z-Score Altman = 7,32. Jest to wskaźnik zagrożenia bankructwem. Bezpieczna strefa zaczyna się od 3 w górę.
  • Pozytywny kapitał obrotowy na poziomie 2,4 miliarda euro

Efektywność kapitałowa na wysokim poziomie

Mimo chwilowo zwiększonej proporcji capex/przychody netto o aż 50%, Adyen przez cały czas jest maszynką do zarabiania pieniędzy i wypada znacznie lepiej niż poniżej porównany Paypal (PYPL) oraz Fiserv (FI). W przypadku tych wskaźników można spodziewać się wzrostów przy normalizacji nakładów inwestycyjnych. Żaden z niżej przedstawionych wskaźników ani razu nie spadł poniżej 20% od momentu, w którym Adyen jest na giełdzie.

Spółka posiada również silne przewagi konkurencyjne, takie jak rosnący efekt sieciowy czy jednoplatformowe rozwiązanie (brak potrzeby złożonej integracji). Skutkuje to jednym z najniższych kosztów platform w zakresie pozyskiwania sprzedawców na całym świecie. Zapewnia to firmie wyjątkową pozycję, w której dzięki jakości oferowanych usług może stosować wycenę premium, a jednocześnie działać po niższych kosztach.

Opracowanie własne na podstawie danych z Ycharts

Ryzyka dla inwestora

Najważniejszym ryzykiem, o którym trzeba tutaj pamiętać są względnie niskie koszty przejścia. Wielu klientów spółki korzysta jednocześnie z usług kilku firm przetwarzających płatności ze względu na strategiczną ważność tych usług dla ich działalności. Kluczowym kryterium wyboru nie jest zawsze cena, ale skuteczność. Ostatecznie wiodącym dostawcą usług płatniczych staje się ten, który zapewnia najwyższą jakość usług, a niekoniecznie ten najtańszy. Adyen cieszy się jednak zaufaniem wśród największych firm na świecie. Wskaźnik rezygnacji stale utrzymuje się poniżej 1%. Dla klientów Adyen jednym z najważniejszych kryteriów oceny współpracy z operatorem płatności jest ilość odrzucanych płatności. W przypadku Adyen odsetek nie zrealizowanych płatności jest najniższy w branży i niższy niż u konkurencji. Strategią spółki nie jest również konkurowanie ceną, a jakością. Adyen, gdyby chciał, to by z dużym prawdopodobieństwem mógł dostarczać swoje usługi taniej niż konkurencja. Zarząd nie uważa tego jednak za dobrą strategię, bowiem długoterminowo chce wyróżniać się na tle konkurencji usługami o dodatkowej wartości dodanej.

Adyen działa jednak w dość generycznej branży. Oznacz to, iż oferowane produkty lub usługi przez firmy nie różnią się znacząco od tych dostępnych u konkurencji. Jest to realne ryzyko, ale stwarza również szansę na wyróżnienie się poprzez oferowanie usług o dodatkowej wartości dodanej, które mogą zwiększyć ogólną propozycję wartości dla sprzedawców. Adyen jednak ewidentnie wyróżnia się na tle konkurencji, co widać po wskaźniku zatrzymania klientów.

Intensywna konkurencja (szczególnie w Ameryce Północnej) również stanowi ryzyko. Póki co Adyen wyprzedza konkurencję pod względem możliwości i funkcjonalności, jakie może zapewnić swoim klientom. Istnieje również prawdopodobieństwo, iż ​​ich klienci będą skłonni w przyszłości płacić za dodatkową funkcjonalność i lepszą wydajność coraz więcej. Przewaga Adyen nad konkurencją będzie jednak zależeć tylko od technologii.

Potencjalne katalizatory wzrostu

Akcje spółki znajdują się w trendzie spadkowym. Od szczytów w końcu 2021 roku spadły o ponad 70% a od 31.07.2023 o 57%. W ciągu ostatnich sesji znalazły się choćby w okolicach dołka z marca 2020. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt by nie pomyślał, iż Adyen kiedykolwiek wróci do poziomów z początku pandemii. w tej chwili jest to przysłowiowe łapanie spadającego noża. Inwestorzy o ponadprzeciętnej awersji do ryzyka powinni wstrzymać się do momentu stabilizacji kursu.

To bardziej wybór dla tych z długim horyzontem inwestycyjnym lub poszukiwaczy rynkowej alfy. Ze statystycznego punktu widzenia, spadek po wynikach był wyjątkowym oderwaniem od średniej równym trzynastu (!) odchyleniom standardowym. Akcje Adyen przed spadkiem nie charakteryzowały się aż taką zmiennością. Jakie mogą być więc potencjalne katalizatory zmiany trendu?

Konferencja inwestorska może rozwiać wątpliwości inwestorów

Współzałożyciel Adyen, Pieter van der Does i dyrektor finansowy Ethan Tandowsky dołożyli na konferencji wynikowej wszelkich starań, aby skupić analityków i inwestorów na długoterminowych możliwościach stojących przed Adyen. Nieskutecznie. Być może rynek ich nie zrozumiał. W związku z tym zarząd ogłosił nadzwyczajną konferencje inwestorską, która odbędzie się 8 listopada 2023. Ma ona na celu złagodzić obawy inwestorów dotyczące ambicji związanych z rozwojem spółki. Zarząd spróbuje odzyskać zaufanie akcjonariuszy i wytłumaczyć im wszystko jeszcze raz.

Pieter van der Does i Ethan Tandowsky próbowali na konferencji wynikowej wielokrotnie podkreślić szanse, przed jaką stoi Adyen jako uzasadnienie zintensyfikowanych inwestycji w pracowników. Zarząd widzi świetne długoterminowe perspektywy, więc inwestuje kosztem krótkoterminowej zyskowności.

Warto tutaj podkreślić insiderzy w spółce posiadają 7,6% udziału w firmie (2 370 360 akcji o wartości 1,6 miliarda euro). Sam Peter van der Does ma 3% udziału. Są więc zdecydowanie zainteresowani wykorzystaniem długoterminowych szans jakie stoją przed spółką kosztem krótkoterminowych wyników (Adyen nie wypłaca dywidendy ani nie skupuje swoich akcji).

Pozytywy zostały przyćmione chwilową walką cenową mającą miejsce na rynku w Ameryce Północnej. Związana ona jednak jest ze spowolnieniem gospodarczym, na które Adyen nie ma wpływu. Zarząd wspomniał, iż ​​w przeszłości doświadczył podobnego spowolnienia, chociaż na mniejszą skalę. Ostatecznie jednak wyższe wolumeny powróciły na platformę. Rynek amerykański cechuje się większą podatnością na konkurencję cenową niż inne regiony na świecie ze względu na swoją strukturę.

Czy ta konferencja zakończy okrutny trend spadkowy akcji Adyen ? Być może. Na chwilę obecną wydaje się, iż wszystko co złe, jest już w cenach. Trend jest jednak bardzo negatywny. Kurs zatrzymał się w okolicach dołka pandemicznego z marca 2020. Biznes jest jednak o wiele większy niż przed intensyfikacją COVID-19.

Potencjalne zainteresowanie słynnego brytyjskiego funduszu

Innym czynnikiem zwrotnym dla akcji Adyen może być inwestycja znanego brytyjskiego inwestora, Terrego Smitha. Smith na corocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Fundsmith equity fund w marcu 2023 na pytanie, jaki jest najbardziej jakościowy biznes, w który chciałby zainwestować, odpowiedział, iż Adyen. Stwierdził wtedy jednak, iż odstraszała go wycena (P/E=60 w marcu 2023) i czeka na „market glitch”. W mojej opinii ten glitch właśnie nastąpił i istnieje szansa, iż spółka pojawi się we flagowym brytyjskim funduszu.

Adyen jest o 50% tańszy niż w momencie, którym odbył się zjazd akcjonariuszy fundsmith. Dwa tygodnie temu pojawił się komunikat o sprzedaży akcji Estee Lauder z funduszu i rozpoczęciu inwestycji w nowy podmiot, którego nazwa zostanie ujawniona, gdy zakończą budowanie pozycji. Czy sprawi to, iż kurs akcji Adyen eksploduje? Raczej nie, ale jeżeli fundusz miałby zająć pozycję równą jedynie 2% ich rozmiaru, to skupiłby akcji o wartości 540 milionów euro stanowiących 3% free floatu. Traktowałbym to bardziej jako potwierdzenie hipotezy inwestycyjnej.

Jak zainwestować w Adyen?

Spółkę Adyen można kupić przez platformę Freedom24. To międzynarodowy broker, który umożliwia handel ponad milionem instrumentów finansowych na rynkach zagranicznych. Notowany jest na Nasdaq i zapewnia szeroki dostęp do akcji amerykańskich. Nowi klienci przez pierwsze 30 dni są całkowicie zwolnieni z prowizji, a inwestor zyskuje ponadto oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków w wysokości choćby 6.1%! jeżeli jeszcze nie masz konta we Freedom, to możesz założyć je dzięki tego linka. Dzięki temu będziesz również wspierał nasz portal!

Do 30 września zainwestuj odpowiednią kwotę oraz użyj specjalnego kodu promocyjnego, aby dodatkowo otrzymać:

  • 3 darmowe akcje (inwestycja od 5 000 do 19 999 EUR lub równowartość w innej walucie, kod promocyjny SEPTEMBER5)
  • 10 darmowych akcji (inwestycja od 20 000 do 49 999 EUR lub równowartość w innej walucie, kod promocyjny SEPTEMBER20 i SEPTEMBER5)
  • 20 darmowych akcji (inwestycja ponad 50 000 EUR lub równowartość w innej walucie, kod promocyjny SEPTEMBER50, SEPTEMBER20 i SEPTEMBER5)

Do zarobienia!
Jurek Tomaszewski

W spółkę Adyen możesz zainwestować za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Przez pierwsze 30 dni handlujesz całkowicie bez prowizji, a dodatkowo możesz uzyskać oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków do choćby 6.1% w skali roku! Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Pamiętaj, iż przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału