Na sejmowych stronach w piątek po południu pojawiły się dwa projekty ustaw złożone przez Lewicę. To poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz drugi zmieniający ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.
Zaproponowane tam zmiany między innymi podnoszą limit wydatków z Funduszu Dopłat, z którego jest finansowana lub współfinansowania budowa mieszkań komunalnych i społecznych.
Prace nad rządowym projektem przyspieszą? "Mam nadzieję, iż minister się zmobilizuje"
Złożenie projektów poselskich zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami tego ugrupowania, ma skłonić do przyspieszenia prac nad zamrożonym rządowym projektem, który przygotował wiosną ubiegłego roku były wiceminister rozwoju Krzysztof Kukucki, ale projekt utknął latem już po konsultacjach i uzgodnieniach i przejściu przez Komitet Stały Rady Ministrów. Do tej pory nie został skierowany do Sejmu.Reklama
To obszerna zmiana, ale zakłada m.in. zwiększenie na ten rok limitu wydatków z Funduszu Dopłat z 1 mld zł w tej chwili do blisko 5 mld zł. Choć także między innymi zwiększenie wydatków na budowę akademików czy zmiany funkcjonowania TBS. Złożenie tego projektu zapowiadała w tym tygodniu Anna Maria Żukowska.
- Mieszkania na tani wynajem to jest program tego rządu, to zostało zapisane w umowie koalicyjnej. Mam taką nadzieję, iż minister Paszyk się zmobilizuje i odkopie tę ustawę, a która leży na jego biurku. Pragnę go zmobilizować, dlatego Parlamentarny Klub Lewicy składa tę ustawę w trybie projektu poselskiego i mamy nadzieję, iż sprawi to, iż pan minister Paszyk zaangażuje się bardziej i przyspieszy tę ścieżkę legislacyjną w ramach rządu - mówiła w Sejmie przewodnicząca KP Lewica.
Kłótnia w koalicji. Chodzi o wydatki na budownictwo społeczne
O tym, iż w efekcie zamrożenia rządowego projektu mamy sytuację, w której samorządy czekają na pieniądze, ale możliwą kwotę na ten cel blokuje w tej chwili formalny roczny limit dopuszczalnych wydatków z Funduszu Dopłat Interia pisała w grudniu. Niedawno o wynikających z tego kłopotach TBS pisał m.in. "Dziennik Gazeta Prawna".
Wokół tego wybuchła ostatnio kłótnia w koalicji o rzekome obcięcie wydatków na budownictwo społeczne, choć w rzeczywistości sprawa rozbijała się nie o zmniejszenie wydatków, ale ograniczające je formalny limit roczny z powodu przesunięcia nie wykorzystanej w ubiegłym roku kwoty na pomoc poszkodowanym w powodzi.
Jednocześnie ciągnie się spór o kierunki polityki mieszkaniowej. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk zapowiedział, iż program jest już w zasadzie gotowy i niedługo ma zostać zaprezentowany.
Monika Krześniak-Sajewicz