Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce wyniosła ok. 3,7 tys. sztuk w marcu, wynika z danych Otodom. W tym czasie deweloperzy wprowadzili do sprzedaży o 2 tys. mieszkań więcej, niż sprzedali i na koniec miesiąca stan oferty wyniósł niemal 60 tys. lokali.
„Wbrew corocznemu trendowi, marcowa sprzedaż mieszkań w największych miastach była wyższa niż lutowa. Deweloperzy sprzedali łącznie 3,7 tys. lokali – o 5% więcej niż miesiąc wcześniej i 10% więcej niż rok temu. […] W marcu deweloperzy wprowadzili do oferty o 2 tys. mieszkań więcej, niż sprzedali, co przełożyło się na niemal 60 tys. dostępnych lokali w siedmiu największych miastach. Dodatkowo potencjalni nabywcy mogli wybierać spośród ponad 6,4 tys. mieszkań zarezerwowanych” – czytamy w komunikacie.
„Mimo rosnącej liczby dostępnych mieszkań, poprawiło się tempo sprzedaży. To efekt dobrych wyników deweloperów w marcu, które były aż o 30% wyższe niż na przełomie roku. Jednak w tej chwili czas potrzebny na wyprzedanie oferty w siedmiu największych miastach nieco przekracza sześć kwartałów, co może sygnalizować początek nadpodaży” – powiedział ekspert rynku mieszkaniowego OtodomMarcin Krasoń, cytowany w komunikacie.
Stabilizacja cen na rynku deweloperskim trwa. W marcu największe, choć raczej symboliczne zmiany zaobserwowano w Warszawie i Trójmieście, gdzie średnie stawki wzrosły o 1%, oraz w Krakowie, gdzie odnotowano spadek o 0,6%. W ujęciu rocznym ceny poszły w górę o kilka procent – o 3-4% w Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach, oraz o około 5% w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, podano także.
„Tym samym najdroższym miastem w Polsce wciąż pozostaje Warszawa ze średnią stawką za mkw. sięgającą 17,7 tys. zł. W Krakowie nabywcy muszą liczyć się w wydatkiem rzędu ok. 16,3 tys. zł/mkw., a w Trójmieście ok. 15 tys. zł. Najtańszym ośrodkiem miejskim przez cały czas jest Łódź, gdzie mkw. lokalu od dewelopera kosztuje średnio ok.11 tys. zł” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews