Srebro przyćmiewa złoto

1 rok temu

Srebro przyćmiewa złoto – przeżywa najlepsze miesiące od dwóch lat

Zmiana nastawienia do ryzyka, w połączeniu ze słabym dolarem amerykańskim i oczekiwaniami, iż Rezerwa Federalna obniży stopy, powoduje wzrost cen srebra. Ten metal szlachetny przyćmiewa właśnie złoto.

Kurs srebra rośnie do 24,233 USD za uncję

Srebro odnotowało w marcu znaczne wzrosty, zyskując ponad 3 USD, co jest najlepszym miesięcznym wynikiem od grudnia 2020. Majowe kontrakty terminowe na srebro notowane były w piątek na poziomie 24,235 USD za uncję. Oznacza to wzrost o 1% w ciągu dnia i prawie 4% w ciągu tygodnia.

Rajd srebra jest choćby większy od złota. Stosunek złota do srebra spadł do najniższego poziomu od dwóch miesięcy, w tej chwili notowany na poziomie około 82 punktów.

W piątkowej notatce Fawad Razaqzada, analityk rynku w Forex.com, powiedział, iż spadek wskaźnika w zeszłym tygodniu poniżej 86 punktów był znaczącym ruchem. I przełamującym wsparcie linii trendu spadkowego.

„Jeśli trend zwyżkowy pozostanie nienaruszony dla obu metali, srebro powinno świecić jaśniej, o czym mówi nam ten wykres” – powiedział.

Patrząc na perspektywy techniczne srebra, Razaqzada powiedział, iż metal notuje coraz wyższe szczyty i dołki na wykresie. To tylko kwestia czasu, zanim metal szlachetny przekroczy 24,50 USD za uncję, przełamując dwuletni trend spadkowy.

Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank, powiedział, iż srebro może wzrosnąć do 25, a choćby 27 dolarów za uncję. Stanie się to, jeżeli metal szlachetny zamknie się powyżej 23,90 dolarów.

„Metal pozostaje niedostatecznie wykupiony” – powiedział w komentarzu na Twitterze.

Obawy o globalny kryzys napędzają cenę srebra

Patrząc na fundamenty srebra, analitycy stwierdzili, iż przynosi on jednocześnie korzyści jako bezpieczna przystań i aktywa obarczone ryzykiem.

Zauważają, iż złagodzenie obaw związanych z globalnym kryzysem bankowym generuje pewien optymizm dla światowej gospodarki. A to wspiera przemysłowy komponent srebra. Jednocześnie obawy, iż to tylko oko cyklonu, stanowią pewną bezpieczną przystań dla metalu szlachetnego.

Jonathan Butler, analityk metali szlachetnych w firmie Mitsubishi, powiedział, iż jeszcze jeden problem może przez cały czas wspierać popyt na bezpieczne metale szlachetne: gwałtownie zbliżający się pułap zadłużenia.

Bezpartyjne Biuro Budżetowe Kongresu oszacowało, iż tego lata rząd wyczerpie swoje awaryjne narzędzia. Stwarza to perspektywę bankructwa, chyba iż ustawodawcy będą mogli podnieść lub zawiesić pułap. Problem pojawia się w czasie niepewności i zwiększonych zobowiązań finansowych ze strony rządu. Może on zostać zmuszony do ochrony większej liczby deponentów banków. Dlatego srebro (i złoto) może przez cały czas być poszukiwane jako bezpieczna przystań” – powiedział Butler w raporcie opublikowanym w czwartek.

Podobnie jak złoto, srebro również zyskuje jako metal monetarny. Chłodniejsze niż oczekiwano dane o inflacji zwiększają oczekiwania, iż Rezerwa Federalna zakończyła podnoszenie stóp procentowych.

W piątek Departament Handlu USA poinformował, iż jego główny wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,2% w porównaniu do styczniowego wzrostu o 0,5%. Dane były nieco słabsze od oczekiwań. Ekonomiści prognozowali wzrost o 0,4%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy inflacja bazowa PCE wzrosła o 4,6%.

Według narzędzia CME FedWatch, rynki widzą 50% szans, iż Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie na majowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej. Jednocześnie rynki przez cały czas oczekują obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku.

W najbliższym czasie możliwa realizacja zysków na srebrze

Chociaż przez cały czas istnieje znaczne bycze wsparcie dla srebra, analitycy z TD Securities stwierdzili, iż rynek może w najbliższym czasie odnotować pewną realizację zysków. Bank dodał jednak, iż metal szlachetny przez cały czas korzysta z solidnego popytu fizycznego, szczególnie ze strony Chin.

Biały metal przez cały czas ma silny profil ryzyka i zysku. Handlowcy z Szanghaju ponownie gromadzą srebro, co wskazuje na prężny popyt, choćby gdy wewnętrzne wskaźniki surowców wskazują na powolny popyt na surowce” – stwierdzili analitycy.

Mając na uwadze powyższe, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż biały metal nabieże prędkości, kiedy ceny przekroczą 25,20 USD/oz”.

Idź do oryginalnego materiału