Średnioterminowe perspektywy przemysłu pozostają umiarkowanie optymistyczne, prognozują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
„Czerwcowy spadek produkcji przemysłowej pokazuje, iż sektor wciąż walczy z problemami – przede wszystkim słabym popytem na dobra konsumpcyjne i trudnościami w branżach energochłonnych. Średnioterminowe perspektywy przemysłu pozostają jednak umiarkowanie optymistyczne. Branża motoryzacyjna, napędzana rosnącym popytem na pojazdy elektryczne i baterie, zwiększy produkcję. Producenci maszyn skorzystają z funduszy unijnych na robotyzację. Firmy budowlane powinny już wyraźniej odczuć pozytywne skutki częściowego uruchomienia projektów współfinansowanych z KPO oraz będą beneficjentami rosnącego popytu na obiekty infrastruktury wojskowej. Dlatego 2h25 widzimy w jaśniejszych kolorach” – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o produkcji przemysłowej w czerwcu.
W czerwcu wzrost odnotowano w 17 z 34 działów przemysłu, co świadczy o szerokim pogorszeniu koniunktury, wskazał bank.
„Najlepiej wypadły branże produkujące dobra inwestycyjne (5% r/r) – zwłaszcza produkcja pojazdów samochodowych, która wzrosła o 5,9% r/r. Dobrze radziły sobie również produkcja wyrobów elektronicznych i optycznych (4,3% r/r) oraz maszyn i urządzeń (3,1% r/r). Jednocześnie produkcja pozostałego sprzętu transportowego silnie się skurczyła. W sektorze dóbr konsumpcyjnych wyniki były słabe – produkcja dóbr nietrwałych, głównie spożywczych, nieznacznie wzrosła (0,1% r/r), przy spadku w odzieży, natomiast produkcja dóbr trwałych spadła o 2,4% r/r, pomimo poprawy w meblarstwie. Wśród producentów dóbr zaopatrzeniowych (-1,8% r/r) wyróżniła się branża metalowa, która odnotowała wzrost. Z kolei produkcja chemikaliów oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych spadła” – czytamy dalej.
Wzrost produkcji budowlanej był napędzany przez silny wzrost robót inwestycyjnych, o 9,4% r/r, podał bank.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 0,1% r/r w czerwcu 2025 r. wobec wzrostu o 4% r/r. W ujęciu miesięcznym spadła o 1,1%.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5% niższym niż w maju br., podano także.
Konsensus rynkowy przewidywał wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 1,4% i wzrost o 0,3% m/m.
Źródło: ISBnews