Coinbase rozpoczyna nową ofensywę prawną przeciwko Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) w celu uzyskania dokumentów dotyczących podejścia agencji do regulacji kryptowalut.
Zgodnie z treścią pozwpw złożonych dziś w sądzie rejonowym w Waszyngtonie, największa giełda kryptowalut w USA pozywa oba organy regulacyjne w celu uzyskania dostępu do wewnętrznych zapisów. Jak argumentują prawnicy Coinbase, chodzi o to, by rzucić światło na to, co firma określa jako „celowy i uzgodniony wysiłek SEC, FDIC i innych organów nadzoru finansowego” w celu wywarcia presji na banki, aby odmówiły firmom kryptograficznym dostępu do federalnego systemu bankowego.
Coinbase domaga się zmian
„Przez lata organy nadzoru finansowego – w tym SEC, FDIC i Zarząd Rezerwy Federalnej – wykorzystywały wszelkie dostępne narzędzia, aby spróbować sparaliżować branżę aktywów cyfrowych” – napisała rzeczniczka Coinbase w oświadczeniu przesłanym stacji FOX Business. „Żądamy przejrzystości od naszego rządu federalnego” – dodała.
Wcześniej, w latach 2018-2024, giełda podejmowała próby uzyskania informacji za pośrednictwem ustawy o wolności informacji w odniesieniu do trzech dochodzeń SEC w sprawie firm kryptograficznych i przedsiębiorców, w tym niedawno zamkniętego dochodzenia w sprawie sieci blockchain Ethereum. Coinbase zażądało również szczegółowych informacji na temat tak zwanych „listów wstrzymujących”, które zostały wysłane przez FDIC między marcem 2022 r. a majem 2023 r. do kilku banków z prośbą o wstrzymanie wszelkich działań związanych z kryptowalutami do czasu przedstawienia dalszych wskazówek na temat związanego z nimi ryzyka. O listach zrobiło się głośno po tym jak w październiku 2023 r. Biuro Inspektora Generalnego FDIC opublikowało raport, w którym, szczegółowo opisano strategie agencji związane z ryzykiem związanym z kryptowalutami.
Coinbase twierdzi, iż przedstawicielom przedsiębiorstwa odmówiono dostępu do żądanych informacji zarówno przez SEC, jak i FDIC, mimo iż jest do tego prawnie uprawnione na mocy ustawy o wolności informacji, która umożliwia społeczeństwu żądanie dostępu do niepublicznych dokumentów od agencji federalnych.
Czynny opór
To już drugi raz w tym miesiącu, kiedy SEC została pozwana za niezastosowanie się do wniosków FOIA. Przypomnijmy, iż 6 czerwca Amerykańskie Stowarzyszenie Papierów Wartościowych pozwało agencję w celu uzyskania dokumentów związanych z dochodzeniami w sprawie praktyk prowadzenia dokumentacji w dziesiątkach firm z Wall Street, w tym Morgan Stanley, JPMorgan i Goldman Sachs. W tym przypadku ASA odmówiono dostępu na tej podstawie, iż może to zagrozić podobnym dochodzeniom i działaniom egzekucyjnym w innych firmach.
Zgodnie z pozwami Coinbase, SEC i FDIC używają podobnych podstaw do odmowy Coinbase informacji, których szuka, w tym tego, czy najwyższe kierownictwo agencji stosuje skoordynowane taktyki nacisku, aby „odciąć” przemysł aktywów cyfrowych o wartości 2 bilionów dolarów od siły napędowej federalnego systemu bankowego.