Starożytny wieloryb pamiętający twórcę Bitcoina przebudził się i planuje sprzedać kryptowaluty. Jest bajecznie bogaty

6 miesięcy temu

W nieoczekiwanym zwrocie akcji, który wywołał falę wstrząsów na rynkach kryptowalut, uśpiony wieloryb Bitcoin, nieaktywny przez 14 lat, nagle powrócił, wywołując szał zarówno wśród traderów, jak i obserwatorów rynku. Starożytny krezus wykonał zaraz po pobudce gwałtowny ruch, deponując 1000 BTC, wycenionych na 67,1 milionów dolarów, na popularnej giełdzie kryptowalut Coinbase, prawdopodobnie z zamiarem ich sprzedania. „Grubas” został dostrzeżony przez ekspertów portalu Spot on Chain zajmującego się analizą danych na łańcuchu bloków.

A dormant whale woke up after 14 years to deposit all 1,000 $BTC ($67.1M) to #Coinbase at $67,116 ~20 hours ago, allegedly contributing to the recent market crash!

The whale minted those $BTC in 2010 when the price was below $0.28, suggesting that the whale might just have taken… pic.twitter.com/VBj6VvzAuH

— Spot On Chain (@spotonchain) March 6, 2024

Cena Bitcoina na rollercoasterze

Bitcoiny, wybite w 2010 roku, kiedy cyfrowa waluta była w powijakach i wyceniana na mniej niż 0,28 USD za monetę, stanowią monumentalny zysk dla wieloryba, podkreślając przy okazji, jak astronomiczny był wzrost wartości Bitcoina na przestrzeni lat. Transakcja ta zbiegła się w czasie z osiągnięciem przez kurs BTC nowego rekordu wszech czasów na poziomie 69 000 USD, tylko po to, by niedługo potem rynek doświadczył gwałtownego spadku – skurczyliśmy się w bardzo krótkim czasie choćby o 14%, na moment do poziomu 59 000 USD za monetę.

Bitcoin odzyskał gwałtownie co prawda siłę do dalszych wzrostów, natomiast incydent ten wywołał pytania o obecność innych uśpionych wielorybów w ekosystemie Bitcoina, które mogą posiadać znaczne ilości kryptowaluty i ponownie spuścić rynek niczym wodę w toalecie.

fot. Coinbase

Rytualne oczyszczenie ogniem

Co dodatkowo istotne, działania wieloryba i wynikający z m.in. z efektu motyla krach na rynku doprowadziły do likwidacji pozycji krótkich („grających na spadki”) o wartości ponad 1 miliarda dolarów w ciągu zaledwie 24 godzin, co wystraszyło szczególnie małych inwestorów („ulicę”).

Nie wszyscy jednak uważają to za zły znak. Miles Deutscher, popularny analityk krypto, uznał to za doskonały omen: wyczyszczono bowiem z rynku chciwość i stworzyło warunki pod, jego zdaniem, dużo bardziej zdrowe wzrosty.

fot. X
Idź do oryginalnego materiału