Już od 2022 roku gospodarstwa domowe posiadające własny kompostownik mogą ubiegać się o zmniejszenie wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wnioski w tej sprawie należy kierować do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy, a wysokość ulgi zależna jest od wewnętrznych ustaleń. zwykle jest to od kilku do 10 złotych, co w skali roku może dać choćby ponad 100 złotych mniej. Co więcej, niektóre gminy decydują się również na pomoc w zakupie kompostownika. Taka opcja jest kusząca, dlatego teraz urzędnicy po raz kolejny postanowili zweryfikować, czy wszyscy wywiązali się z postawionych im warunków.
REKLAMA
Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie
Kompostownik ogrodowy: Urzędnicy sprawdzą, czy Polacy mówią prawdę. Ulga może przepaść na kilka miesięcy
W wielu gminach kontrole związane z kompostowaniem bioodpadów rozpoczęły się już na początku września tego roku. Celem urzędników będzie sprawdzenie, czy gospodarstwa domowe korzystające z ulgi rzeczywiście posiadają kompostowniki i prawidłowo gospodarują wytworzonymi bioodpadami. Zgodnie z przepisami właściciele nieruchomości mają obowiązek umożliwić dokonanie weryfikacji, natomiast w trakcie kontroli przedstawiciele gmin powinni wykonywać dokumentację fotograficzną kompostowników oraz znajdujących się w nich bioodpadów.
W tym przypadku nie chodzi o kontrole samych posesji, ale nieruchomości pod kątem odpowiedniego wykorzystywania przydomowych kompostowników, a realizowane są one na podstawie art. 9u ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
- informuje prawniczka, cytowana przez serwis Nowiny 24. Dla przykładu Urząd Miejski w Polanowie poinformował, iż kontrole będą odbywały się "w godzinach 9:00-14:00 od poniedziałku do piątku, za okazaniem stosownego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli z ramienia Burmistrza Polanowa". jeżeli kontrola wykaże, iż osoba korzystająca ze zwolnienia z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji nie posiada kompostownika przydomowego lub nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym bądź uniemożliwia upoważnionej przez burmistrza osobie dokonanie oględzin nieruchomości, może utracić swoją ulgę.
Ulga z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji. Gminne kontrole już ruszyły
W przypadku, gdy urzędnicy dopatrzą się nieprawidłowości, może zostać wydana decyzja o utracie prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Co więcej, ponowne ubieganie się o ulgę będzie możliwe dopiero po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym decyzja o odebraniu ulgi w związku z kompostowaniem bioodpadów została uprawomocniona. Informacje na temat tego typu kontroli można znaleźć na oficjalnych stronach urzędowych gmin. We wrześniu kompostowniki sprawdzane będą między innymi w:
Słocinie,
Kobylnikach,
Kurowie,
Grodzisku Wielkopolskim,
Grąblewie,
Puszczykowie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.