Rolnicy, szukając oszczędności, kierują się w stronę rynku wtórnego. Używane ciągniki są coraz bardziej pożądane. Która marka jest najczęściej kupowana przez producentów? Na jak stare maszyny decydują się rolnicy?
Maszyny rolnicze to niewątpliwie jeden z największych wydatków w każdym gospodarstwie. Warto jednak zauważyć, iż są konieczne podczas podstawowych i bardziej zaawansowanych prac. Sytuacja w rolnictwie wiążę się zarazem z dużą niepewnością, a opłacalność produkcji w wielu przypadkach spadła. Producenci szukają oszczędności. Z tego względu coraz częściej kierują się w stronę maszyn używanych.
Na rynku wtórnym, jak podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, odnotowano 21818 rejestracji. Tyczy się to okresu od stycznia do listopada 2024 roku. Warto również podkreślić, iż wskazany wynik jest o 1128 wyższy względem sytuacji po jedenastu miesiącach 2023 roku. Wzrost wynosi 5,4%.
Która marka króluje na rynku maszyn używanych?
Niewątpliwym liderem na rynku maszyn używanych w 2024 roku pozostaje John Deere. Krajowi producenci w okresie od stycznia do listopada zdecydowali się bowiem na zakup 3479 sztuk ciągników tej marki. Udziały rynkowe wynoszą aktualnie 15,9% i są nieznacznie niższe niż w poprzednim miesiącu (16,1%). Warto jednak zauważyć, iż John Deere króluje w trzech kategoriach wiekowych – 3-5, 6-10 i 11-20 lat. A co z najstarszymi maszynami?
W najstarszej kategorii wiekowej (powyżej 20 lat) niezmiennym liderem pozostaje marka Ursus. Tyczy się to chociażby znanych i cenionych Ursusów C-330 czy C-360. W pierwszych 11 miesiącach 2024 roku zarejestrowano 2062 sztuki tych maszyn. W pozostałych przedziałach wiekowych udział marki jest jednak niemal zerowy. Tak czy inaczej, wysoka popularność starych Ursusów pozwoliła osiągnąć udziały rynkowe na poziomie 9,5%.
Pochodzenie starych maszyn – kraj czy zagranica?
Maszyny, które trafiają do polskich gospodarstw, pochodzą najczęściej spoza Polski. Na rynku wtórnym w okresie od stycznia do listopada 2024 roku zarejestrowano bowiem tylko 2484 sztuki polskich ciągników. Maszyny produkowane poza naszym krajem zdecydowanie dominują w lokalnych gospodarstwach. Producenci, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie wiekowe, zdecydowali się na zakup aż 19334 sztuk używanych ciągników spoza Polski.
Najczęściej wybierane są maszyny, które zdążyły się napracować, jednak wciąż pozostają niemałym wsparciem w gospodarstwach. W najstarszej kategorii wiekowej zarejestrowano bowiem 12596 sztuk. Ciągniki, które mają za sobą 11-20 lat pracy, odnotowano w ilości 6715 sztuk. Zauważalnie mniej popularne są 6-10-letnie maszyny – rolnicy zdecydowali się na zakup jedynie 2044 sztuk. Najmniej sprzedano ciągników w wieku 3-5 lat – 463 sztuki.