Stawiają na odnawialne źródła energii

4 godzin temu

PKP PLK SA od 2016 r. konsekwentnie realizują strategię wdrażania odnawialnych źródeł energii (OZE) w zarządzanej sieci kolejowej, przyczyniając się do dekarbonizacji transportu oraz zwiększenia efektywności energetycznej.

W 2024 r. uruchomiono 32 instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 623 kWp w Rybniku, Krakowie i Zawierciu. Do tej pory zainstalowano 87 takich systemów o łącznej mocy 1 464 kWp.

Do montażu paneli fotowoltaicznych wykorzystywane są budynki kolejowe PLK SA

Dotychczas uruchomione instalacje OZE wyprodukowały łącznie ponad 2 864 MWh energii (z czego ponad 1 198 MWh zostało odsprzedane, a ponad 1 666 MWh skonsumowane wewnętrznie). Taki poziom produkcji to zapotrzebowanie roczne około 1 550 gospodarstw domowych i korzyść dla środowiska w postaci redukcji emisji CO2 o ponad 1 950 ton. Dla porównania, 1 hektar lasu sosnowego jest w stanie wchłonąć rocznie 20 ton CO2. W głównej mierze do montażu paneli fotowoltaicznych wykorzystywane są budynki kolejowe PLK SA. W 2024 r. urządzenia do wytwarzania prądu z energii słonecznej umieszczono na budynkach nastawni w miejscowościach Rokiciny (woj. łódzkie), Terespol, Kotuń (woj. mazowieckie) oraz Wrocławiu (Leśnica). Wykorzystano także budynki kolejowe i magazynowe w Piotrkowie Trybunalskim, Kamieńcu Ząbkowickim, Krakowie, Węglińcu, Zawierciu i Rybniku.

PLK SA planują dalszy rozwój, a już w 2025 r. ma zostać uruchomiona instalacja fotowoltaiczna o mocy 990 kWp na dworcu Warszawa Zachodnia. Spółka planuje również ogłoszenie postępowań przetargowych na zabudowę kolejnych instalacji.

Naturalny krok w stronę zrównoważonej przyszłości kolei

– Integracja odnawialnych źródeł energii w naszej sieci kolejowej to najważniejszy element strategii dekarbonizacji transportu, która nie tylko wspiera cele ekologiczne, ale także znacząco podnosi efektywność energetyczną naszej infrastruktury. Inwestowanie w fotowoltaikę i planowanie dalszego rozwoju w obszarze OZE jest naturalnym krokiem w stronę zrównoważonej przyszłości kolei – powiedział Radosław Burak-Romanowski, dyr. Biura Energetyki PLK SA.

Produkcja energii odnawialnej na terenie zarządzanym przez PLK SA to istotny element zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia efektywności energetycznej. Kontynuowanie zabudowy instalacji fotowoltaicznych oraz powiązanych magazynów energii jest najważniejsze dla dalszego rozwoju w tym obszarze. Zarządzanie energią na miejscu, szczególnie wzdłuż torów kolejowych, pozwala na zmniejszenie strat przesyłowych i mniejszą zależność od zewnętrznych dostawców energii.

Nowe budynki PLK SA muszą być zeroemisyjne

Ograniczenie zużycia energii rozpatrywane jest dla wszystkich elementu zarządzanej infrastruktury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi, nowe budynki PLK SA muszą być zeroemisyjne, co oznacza, iż instalacje OZE są i będą integralną częścią tej infrastruktury. PLK pracuje także nad rozszerzeniem źródeł OZE o turbiny wiatrowe oraz analizujemy potencjał stosowania małych turbin wiatrowych na terenach kolejowych. W tym celu firma ogłosiła postępowanie zakupowe, które swoim zakresem obejmuje:

  • weryfikację dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych do produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnej energii wiatrowej,
  • analizę możliwości wykorzystania budynków/obiektów kolejowych jako lokalizacji zabudowy OZE (wiatr),
  • zbadanie struktury dachu (kształt, konstrukcja, materiały) oraz wykorzystując ogólnodostępne dane poddanie wskazanych lokalizacji analitycznej symulacji w zakresie opłacalności zabudowy małej turbiny wiatrowej,
  • montaż 10 stanowisk badawczych w postaci małych turbin wiatrowych (1-2 kW) i zestawienie wyników teoretycznych z otrzymanymi pomiarami,
  • analizę opłacalności ekonomicznej zabudowy OZE (wiatr) na budynkach/obiektach kolejowych w tym określenie stopy zwrotu,
  • stworzenie poradnika/procedury/wytycznych dotyczących doboru miejsc opłacalnych do montażu małych turbin wiatrowych.

Obecnie trwa ocena ofert przez komisję przetargową.

Więcej informacji: www.plk-sa.pl; www.plk-inwestycje.pl
Idź do oryginalnego materiału