Stawiasz na sztuczną inteligencję? Oto kilka ciekawych spółek, które mogą zyskać!

1 rok temu

Sztuczna Inteligencja (AI) ma szansę stać się nowym wielkim katalizatorem imponujących stóp zwrotu na rynkach akcji. Tylko dzięki niej spółka Nvidia zaliczyła od początku 2023 roku rajd kursu o ponad 150%. Adopcja i rozwój tej wciąż raczkującej technologii postępuje najszybciej w historii. Wzrost produktywności, jaki gospodarki będą mogły dzięki temu osiągnąć, jest gigantyczny i trudny do wyobrażenia. W nadchodzących latach sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje wiele dziedzin naszego życia, a na rewolucjach technologicznych da się zarobić spore pieniądze. Przedstawiam więc kilka spółek, które dobrze wpasowują się w ten trend.

Inwestować w zagraniczne spółki powiązane ze światem Sztucznej Inteligencji, możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

ChatGPT na ustach całego świata

Obecnie popularność frazy „sztuczna inteligencja” w wyszukiwarce Google bije rekordy. Wszystko zaczęło się pod koniec grudnia ubiegłego roku, kiedy światło dzienne ujrzał ChatGPT. gwałtownie zwrócił na siebie uwagę dzięki rozbudowanym odpowiedziom z wielu dziedzin wiedzy. W tej chwili można korzystać już z jego najnowszej, czwartej wersji, która jest tak dobra, że pokonuje większość egzaminów.

Popularność frazy „sztuczna inteligencja” w wyszukiwarce Google

https://trends.google.pl/trends/explore

ChatGPT jest absolutnym rekordzistą, o ile chodzi o tempo przyrostu nowych użytkowników. W ciągu zaledwie 2 miesięcy był w stanie pozyskać ponad 100 milionów aktywnych użytkowników. Dla porównania Instagram potrzebował na to ponad dwóch lat. Dzięki darmowej wersji ChatGPT społeczeństwo mogło na własne oczy przekonać się, jaki potencjał drzemie w sztucznej inteligencji. Sam potencjał całego rynku omawialiśmy już zresztą przy okazji analizy sektora sztucznej inteligencji. Tym razem chcę przedstawić kilka mniej znanych szeroko spółek z amerykańskiego rynku, które mogą być wielkimi beneficjentami rewolucji AI.

Liczba miesięcy, jakie poszczególne aplikacje potrzebowały do zdobycia liczby 100 milionów aktywnych użytkowników

https://www.cnbctv18.com/technology/chatgpt-sets

Palantir prezentuje sztuczną inteligencję, która może iść na wojnę

Pierwszą ze spółek jest Palantir, który swoją sztuczną inteligencję wykorzystuje m.in. do prowadzenia działań wojennych. Człowiek rzadko kiedy jest w stanie przeanalizować ruch wojsk przeciwnika na kilkaset manewrów do przodu. Sztuczna Inteligencja już nie będzie mieć z tym problemu. Palantir to firma specjalizująca się w analityce Big Data. Jej działania można najprościej opisać jako tworzenie systemu oraz platform do analizy danych dla klienta rządowego i korporacyjnego.

Około miesiąc temu spółka opublikowała film, na którym demonstruje, w jaki sposób wojsko może wykorzystać rozwiązania technologiczne Palantira do prowadzenia wojny. Operator używa chatbota w stylu ChatGPT, aby zlecić rozpoznanie dzięki drona, wygenerować kilka planów ataku i zorganizować zagłuszanie komunikacji wroga. Dopytana o szczegóły AI generuje również trzy możliwe kierunki działań, a następnie wydaje odpowiednie rozkazy.

Screen z prezentacji Palantira

https://www.youtube.com/embed/XEM5qz

Palantir jako spółka notowany jest na rynku od 2020 roku. Załapał się na pandemiczną hossę, a następnie na wielki zjazd spółek typu growth. Od początku 2023 roku kurs akcji zdążył jednak urosnąć już blisko 100% i w mojej ocenie dalej jest mocno atrakcyjny.

Notowania Palantir od IPO

Kluczem do rozwoju biznesu Palantira jest segment klientów korporacyjnych, a ten już teraz rozwija się w niesamowitym tempie. Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 spółka miała 60 takich klientów biznesowych. Dziś ma ich ponad 280.

Struktura klientów Palantira

Palantir skupiał się na rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji od samego początku istnienia spółki i od samego początku Zarząd rozwijał ją w tę stronę. Skala działania w końcu przekroczyła punkt krytyczny, bo Palantir zaczął raportować zysk ze swojej działalności i już dziś zapowiada, iż kolejne kwartały będą takie same.

Zysk operacyjny w ujęciu GAAP Palantira

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Upstart Holding rewolucjonizuje kredyty

Druga ze spółek to Upstart Holding, który stał się symbolem końca pandemicznej hossy, gdy 9 listopada w wywiadzie dla CNBC jeden z ekspertów polecał ją, gdy była notowana po 392 USD, ale… nie był w stanie powiedzieć, czym w zasadzie spółka się zajmuje. Jej historyczny szczyt notowań wypadł kilka dni później na poziomie 401.48 USD.

Tak, Upstart po 400 USD był paranoją, ale Upstart notowany jeszcze na początku maja po 12 USD również. Dziś po ponad 100% rajdzie w kilka dni wcale nie jest według mnie złą okazją.

Upstart Holding notowania od IPO

Upstart koncentruje się na pożyczkach konsumenckich udzielanych online. AI pomaga w tym wypadku lepiej prognozować ryzyko kredytowe, a algorytmy oparte na uczeniu maszynowym, są w stanie dokładniej przewidywać zdolność do spłaty. W ten sposób firma może udzielać pożyczek o niższych kosztach i mniejszym ryzyku dla szerszej grupy kredytobiorców niż tradycyjne modele oceny ryzyka kredytowego. Platforma uwzględnia w tej ocenie o wiele więcej danych niż tradycyjne oceny kredytowe. Model jest w stanie uwzględnić tysiące różnych zmiennych, aby przewidzieć ryzyko kredytowe. Czym więcej danych w modelu tym lepsza skuteczność oszacowań.

Firma faktycznie mocno cofnęła się ze swoimi przychodami w porównaniu z wynikami sprzed roku, ale w sporym stopniu zostało to uzależnione przez ogólnie mniejszą liczbę pożyczek na rynku w USA w efekcie wzrostu stóp procentowych.

Kwartalne dane finansowe Upstart

Kluczowym elementem w długoterminowej inwestycji pozostaje to, czy Upstart będzie w stanie w dalszym ciągu osiągać lepsze wyniki w modelowaniu ryzyka kredytowego od standardowych modeli bankowych, czy nie. Jak na razie modele AI od Upstart sprawdzają się o wiele lepiej od tradycyjnych modeli kredytowych FICO. Jeśli tak pozostanie, to przy powrocie popytu kredytowo-pożyczkowego spółka znowu pokaże moc.

Model oceny ryzyka kredytowego Upstart działa dużo lepiej od tradycyjnego

C3.AI uniwersalnym rozwiązaniem

Ostatnim z podmiotów jest spółka C3.AI. Firma koncentruje się na tworzeniu i wdrażaniu systemów AI dla różnych sektorów, jak np. przemysł, energetyka, sektor finansowy, czy ubezpieczeniowy. Pełna lista zastosowań narzędzi od C3.AI może robić wrażenie. Wykorzystując uczenie maszynowe, platformy od C3 potrafią gwałtownie integrować się z różnymi źródłami danych, co w efekcie mocno skraca czas wdrożenia rozwiązań, z których korzysta chociażby Shell, Bank of America, czy Siły Powietrzne USA.

Paleta rozwiązań od C3.AI

Wykorzystując rozwiązania z zakresu AI, przedsiębiorstwa są w stanie zaoszczędzić miliony dolarów. Sama spółka chwali się, iż wdrożenie jej rozwiązań pozwoliło zaoszczędzić obsługiwanym klientom z branży naftowej prawie 4 mld dolarów. Głównie dzięki lepszej optymalizacji produkcji oraz efektywniejszemu zarządzaniu zapasami.

C3.AI potrafi generować spore oszczędności dla firm

Firma zdecydowanie nie miała szczęścia ze swoim IPO. Te miało miejsce blisko samego szczytu hossy na przełomie 2020 i 2021 roku. W efekcie zaliczyła solidny zjazd kursu z poziomu 100 USD na debiucie do choćby 10 USD na początku 2023 roku.

Notowania C3.AI od debiutu

Brutalny to wyrok rynku, ale mocno niesłuszny biorąc pod uwagę potencjał rozwiązań od C3.AI. To jeden z najmłodszych podmiotów z tej branży, więc ryzyko wykolejenia się będzie tutaj największe, ale to właśnie w takim miejscach najlepiej jest szukać potencjalnego rynkowego 100-baggera, czyli spółki, która może wygenerować 100x zwrot na kapitale. Kapitalizacja C3.AI to dziś skromne 3 mld USD, a potencjał sprzedażowy przy rozwoju zapotrzebowania na AI według mnie zdecydowanie tę kapitalizację przekracza.

Inwestować w zagraniczne spółki powiązane ze światem Sztucznej Inteligencji, w tym w Ubera, możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Pamiętaj, iż przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału