Stellantis planuje sfinalizować realizowaną przez Quanta Energy budowę farm fotowoltaicznych o mocy prawie 58 MW przy czterech swoich zakładach produkcyjnych w Polsce do końca 2025 r., poinformowała ISBnews rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w Polsce Agnieszka Brania.
„Planujemy sfinalizować projekt we wszystkich fabrykach w okolicach końca 2025 roku” – powiedziała Brania w rozmowie z ISBnews.
Jak ujawniła, w ramach umowy z Quanta Energy powstaną cztery farmy: przy Zakładzie Jednostek Napędowych w Tychach o mocy 6,93 MW, przy Zakładzie Samochodów Osobowych w Tychach o mocy 15,25 MW, przy Zakładzie Samochodów Dostawczych w Gliwicach o mocy 11,93 MW oraz przy Odlewni Żeliwa w Skoczowie o mocy 23,375 MW. Łączna moc instalacji wyniesie 57,58 MW.
W ramach inwestycji powstaną również carporty na terenie Zakładu Jednostek Napędowych w Tychach (o mocy1,33 MW) oraz Zakładu Samochodów Dostawczych w Gliwicach (2,68 MW i 2,9 MW). Łącznie: 6,91 MW.
W ub. tygodniu Quanta podała, iż Stellantis wybrał firmę Quanta Energy jako partnera w zakresie dekarbonizacji swoich obiektów w Polsce. Jak wówczas informowano, projekt obejmuje budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 58 MW, które zaopatrzą w energię cztery zakłady produkcyjne Stellantis w Gliwicach, Skoczowie i dwa w Tychach. W ramach współpracy powstaną m.in. największe carporty w Europie Środkowej, których łączna moc osiągnie prawie 7 MW.
Stellantis to czwarty co do wielkości produkcji koncern samochodowy na świecie. Powstał w styczniu 2021 r. w wyniku fuzji FCA i PSA i ma swoim portfolio takie marki, jak: Alfa Romeo, Chrysler, Fiat, Jeep oraz Citroën, Opel, Peugeot i Vauxhall. W Polsce obok fabryki w Gliwicach dysponuje m.in. fabryką samochodów Fiat w Tychach oraz fabryką silników do aut osobowych.
Źródło: ISBnews