Stołeczne hotele wracają do kondycji sprzed pandemii

1 tydzień temu

Popyt na rynku hotelowym w Warszawie jako jedynej z grona stolic państw CEE-6, wrócił w I poł. 2024 r. do przedpandemicznych poziomów (H1 2019 r.).

A eksperci prognozują dalszy wzrost – wynika z najnowszych analiz międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield (C&W).

O ile wolumen transakcji na stołecznym rynku hotelowym spadł w pierwszej połowie 2024 r., to prognozy na kolejne miesiące są pozytywne

Ponadto działające na stołecznym rynku hotele, jak wskazują dane STR Global, osiągnęły w poprzednim półroczu, w porównaniu z odpowiadającym okresem 2019 r., 28-proc. wzrost RevPAR – średniego przychodu na dostępny pokój (w EUR) i 27-proc. wzrost ADR – średniego dziennego przychodu na zajęty pokój (w EUR). Wyższe niż przed pandemią najważniejsze wskaźniki efektywności hoteli w Warszawie to jeden z powodów, dla którego ten segment nieruchomości ponownie znajduje się na celowników inwestorów. O ile wolumen transakcji na stołecznym rynku hotelowym spadł w pierwszej połowie 2024 r., to prognozy na kolejne miesiące są pozytywne.

W pierwszej połowie 2024 roku warszawski rynek hotelowy odnotował wyraźny wzrost popytu o ok. 17% w porównaniu do pierwszej połowy 2019 r. i był jedynym spośród stolic państw CEE-6, na którym popyt wrócił do przedpandemicznych poziomów. Wzrostowi zapotrzebowania na ofertę hotelarzy towarzyszyła większa o 17% podaż.

Na dalsze ożywienie stołecznego rynku będzie też pozytywnie wpływać powrót popytu w segmencie biznesowym

– Dalszemu wzrostowi popytu sprzyja między innymi organizacja koncertów zagranicznych artystów czy wydarzeń sportowych o międzynarodowej randze. Najlepszym przykładem jest niedawny występ Taylor Swift czy mecz Realu Madryt z Atalantą Bergamo, które przyciągnęły do stolicy gości z całego świata. Na dalsze ożywienie stołecznego rynku będzie też pozytywnie wpływać powrót popytu w segmencie biznesowym – mówi Maciej Prończuk, Consultant, Hospitality CEE & SEE, ekspert ds. rynku hotelowego w C&W.

W efekcie, według prognoz Oxford Economics, liczba noclegów w płatnych obiektach w Warszawie w 2025 roku powinna być wyższa o 31% w porównaniu do 2019 r., a będzie to głównie napędzane przez dalszy wzrost liczby noclegów krajowych.

Podaż na umiarkowanym plusie

– Według prognoz C&W, w perspektywie kolejnych dwóch lat możemy spodziewać się na stołecznym rynku umiarkowanego średniorocznego wzrostu podaży pokoi o 5,5%, co jest drugim najwyższym, po Bukareszcie, wynikiem wśród stolic regionu CEE-6. Warto podkreślić, iż deweloperzy ponownie wykazują zainteresowanie projektami hotelowymi i zaczynają traktować je jako realną alternatywę dla inwestycji biurowych lub ich konwersji – dodaje Maciej Prończuk.

Plany inwestycyjne hotelarzy w Warszawie obejmują między innymi, otwarcie w 2024 r. Puro Warszawa Canaletta i Flaner Hotel WorldHotels Crafted Collection Warsaw, w 2025 r. Moxy Centrum Warsaw, a także rozbudowę Leonardo Royal Hotel Warsaw, w roku 2026 rozpoczęcie działalności dwumarkowego Campanile & Premiere Classe Warsaw Okęcie, oraz Canopy by Hilton Warsaw.

W przyszłości spodziewamy się co prawda spowolnienia wzrostu ADR, jednak poziomy obłożenia powinny być coraz wyższe

– Porównując sytuację na warszawskim rynku hotelowym w pierwszej połowie br. do analogicznego okresu w 2019 r., dane STR Global wskazują, iż RevPAR (w EUR) wzrósł o 28%. Było to napędzane dalszą odbudową ruchu turystycznego, wzrostem wskaźnika ADR (w EUR) o 27%, zauważalnym, choć mniejszym w porównaniu z poprzednimi latami, wzrostem popytu ze strony sektora rządowego i wojskowego w wyniku trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie, jak również inflacją i ograniczoną podażą. W przyszłości spodziewamy się co prawda spowolnienia wzrostu ADR, jednak poziomy obłożenia powinny być coraz wyższe – dodaje Maciej Prończuk.

– W perspektywie kolejnych 12 miesięcy prognozy dla hotelowego rynku transakcyjnego w Polsce, w tym w Warszawie, są jednak pozytywne. Na różnym etapie finalizacji znajduje się szereg istotnych transakcji, które powinny przełożyć się na wyższe wolumeny inwestycyjne, a zakończenie kilku z nich oczekiwane pozostało w tym roku. Dowodzi to, iż hotele zyskują na znaczeniu ponownie przyciągając uwagę inwestorów. Według danych C&W, na rynku inwestycyjnym jest już dostępnych lub niedługo może się pojawić ponad 2 500 pokoi w blisko 15 hotelach w Polsce. Pomimo wzrostu stóp kapitalizacji w 2023 roku, wpływ ten został złagodzony przez rosnące dochody.

Obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny w czerwcu 2024 r., wraz ze stabilną inflacją, zwiększonym apetytem inwestorów oraz umiarkowanymi stopami procentowymi, stworzyła warunki do przyszłej stabilizacji stóp kapitalizacji i potencjalnej kompresji dla hoteli w najlepszych lokalizacjach – podsumowuje Maciej Prończuk.
Idź do oryginalnego materiału