Stopy procentowe w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, pozostają one bez zmian. Oznacza to, iż główna stopa NBP, tzw. stopa referencyjna, wciąż wynosi 5,75 proc. Na tym poziomie utrzymuje się od października 2023 roku.


Stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Oznacza to, iż przez cały czas wynoszą one:
stopa referencyjna - 5,75 proc.stopa lombardowa - 6,25 proc.stopa depozytowa - 5,25 proc.stopa redyskontowa weksli - 5,80 proc.stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.


Na tych poziomach stopy procentowe pozostają od października ubiegłego roku. To właśnie na posiedzeniu w październiku 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o 0,25 pkt. proc. Wcześniej, na posiedzeniu we wrześniu 2023 r., władze monetarne zaskoczyły rynki niespodziewaną obniżką stóp procentowych o 0,75 pkt proc. (stopa referencyjna spadła wówczas z 6,75 proc. do 6,00 proc.).Reklama
"Decyzje RPP zaczynają być konserwatywne na tle globalnej polityki pieniężnej. Główne banki będą kontynuować cykle luzowania, aby przeciwdziałać spowolnieniu" - skomentowali w serwisie X analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).


"Główna stopa pozostaje na 5,75 proc. Reakcji na EUR/PLN brak. Od 24 września złoty osłabił się do euro o zaledwie 1 proc. Ciekawiej może być jutro kiedy, szef RPP odniesie się do najwyższej inflacji CPI w tym roku" - wskazali z kolei eksperci XTB.


Decyzja RPP ws. stóp procentowych spodziewana. Władze monetarne patrzą na wzrost inflacji


Środowa decyzja RPP była powszechnie oczekiwana. - Biorąc pod uwagę dotychczasową retorykę większości członków RPP, najbardziej prawdopodobny wynik posiedzenia Rady w październiku to utrzymanie stóp procentowych bez zmian - mówił Interii Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Piotr Bielski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander BP, podkreślał z kolei "bardzo małe prawdopodobieństwo" obniżki stóp nie tylko w październiku, ale i do końca bieżącego roku.


Obecnie inflacja w Polsce znów jest w trendzie wzrostowym - we wrześniu, według szybkiego szacunku GUS, podskoczyła do 4,9 proc. w ujęciu rok do roku z 4,3 proc. rdr w sierpniu. "Polska ma zaległości w walce z inflacją. Dlatego w RPP opóźnia się dyskusja o rozpoczęciu łagodzenia polityki pieniężnej, inaczej niż w wielu krajach rozwiniętych i naszym regionie" - zauważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Prezes NBP i zarazem przewodniczący RPP Adam Glapiński wskazywała, iż Rada zacznie myśleć o obniżkach stóp, kiedy inflacja przestanie piąć w górę i znajdzie się w trendzie spadkowym. Rada musi jednak brać pod uwagę także dane z polskiej gospodarki - np. te o sprzedaży detalicznej ostatnio rozczarowują, a także sytuację na rynku pracy.
Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz ekonomistów, zakłada w tej chwili rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP w II kwartale 2025 r.
Idź do oryginalnego materiału