Stopy procentowe w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

23 godzin temu
Zdjęcie: Wydarzenia 24


Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie poziomu stóp procentowych w Polsce. Tak, jak przewidywał rynek, pozostaną one na niezmienionym poziomie. Oznacza to, iż stopa referencyjna NBP przez cały czas wynosi 5,75 proc. Na tym poziomie pozostaje od października 2023 r.


Po kwietniowej decyzji RPP stopy procentowe w Polsce pozostają na dotychczasowych poziomach i wynoszą:
stopa referencyjna - 5,75 proc.;stopa lombardowa - 6,25 proc.;stopa depozytowa - 5,25 proc.;stopa redyskontowa weksli - 5,80 proc.;stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.


Rynek oczekiwał, iż stopy procentowe pozostaną niezmienione. Przypomnijmy, iż na marcowym briefingu sam Adam Glapiński - prezes NBP i zarazem przewodniczący RPP - stwierdził, iż na dyskusję o obniżce stóp procentowych jest zbyt wcześnie. Także wiceprezes NBP Marta Kightley w wywiadzie dla Interii Biznes stwierdziła, iż w tej chwili nie ma przesłanek do poluzowania warunków polityki pieniężnej.Reklama


Stopy procentowe bez zmian. Rynek czeka teraz na konferencję Adama Glapińskiego


Uwaga ekonomistów skupia się teraz na retoryce Adama Glapińskiego, którego comiesięczny briefing zaplanowano na czwartek 3 kwietnia. "Dla oceny perspektyw kolejnych działań RPP istotna będzie jutrzejsza konferencja prezesa NBP i to, jak odniesie się w niej do niższej od założeń marcowej projekcji inflacji" - napisał zespół analiz makroekonomicznych PKO BP w porannym raporcie.
Przypomnijmy - inflacja w marcu, według szybkiego szacunku GUS, wyniosła 4,9 proc. rok do roku. Był to trzeci miesiąc z rzędu z takim właśnie odczytem. Tym samym inflacja w I kwartale br. nie przekroczyła 5 proc., choć takie prognozy formułowali wcześniej ekonomiści. Z kolei według projekcji NBP inflacja w I kwartale miała wynieść 5,4 proc. - W mojej opinii to, iż inflacja idzie w tej chwili niższą ścieżką, na pewno zwróci uwagę Rady - powiedziała Interii Biznes Agata Filipowicz-Rybicka, główna ekonomistka Alior Banku.


Kiedy obniżki stóp procentowych w Polsce?


Ekonomiści skłaniają się w tej chwili ku przypuszczeniu, iż RPP może zacząć luzować politykę pieniężną w III kwartale br.
Według Alior Banku, skala obniżek stóp procentowych wyniesie mniej więcej 75 punktów bazowych. Ekonomiści ING Banku Śląskiego uważają z kolei, iż decyzja o cięciu stóp może zapaść na lipcowym posiedzeniu Rady, bo nowa, lipcowa projekcja NBP pokaże niższą ścieżkę wskaźnika cen konsumenckich. Do końca 2025 widzą oni przestrzeń na obniżkę stopy referencyjnej o 100 punktów bazowych. Na lipiec wskazuje również Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego: "To właśnie ten miesiąc, z nową projekcją inflacji i PKB, może stać się początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce" - pisze.
Idź do oryginalnego materiału