Strategiczny ruch w umacnianiu współpracy polsko-litewskiej

1 tydzień temu

Coraz mocniejsza pozycja kraju w pierwszej 10-tce światowych gigantów sektora FinTech, 7-krotny wzrost wartości ekosystemu startupów w ostatnich 5 latach, czy czołowe miejsca w globalnych rankingach oceniających cyfrowe kompetencje oraz cyber bezpieczeństwo – tak prezentuje się Litwa ze swoimi głównymi specjalizacjami.

To rezultat podjętej przez władze w Wilnie strategii reformy agencji rządowych, której celem jest rozwój i umocnienie pozycji północnego sąsiada Polski w obszarze innowacji i technologii. Powołana właśnie Litewska Przestrzeń Innowacji przy Ambasadzie Litwy w Warszawie (Innovation Agency Business Network Space), jest kolejnym krokiem w budowaniu swojej wyjątkowej pozycji oraz relacji w regionie, z krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz z globalnymi partnerami.

W pierwszej połowie tego roku aż 10% litewskiego eksportu trafiło do Polski

Nowo otwarta Litewska Przestrzeń Innowacji przy Ambasadzie Litwy w Warszawie jest odpowiedzią na obecne wyzwania geopolityczne. Polska jest nie tylko naszym najbliższym sąsiadem, ale także kluczowym partnerem strategicznym. W pierwszej połowie tego roku aż 10% litewskiego eksportu trafiło do Polski. Aktywnie współpracujemy w obszarach obronności, rozwoju nowych technologii oraz wymiany naukowej. Skupiając się na eksporcie produktów o wysokiej wartości, przyciągając kapitał wysokiego ryzyka i rozwijając współpracę międzynarodową w regionie, chcemy budować dynamiczny ekosystem innowacji, który przyniesie korzyści zarówno Litwie, Polsce, jak i innym państwom Europy Środkowo-Wschodniej — mówi Karolis Žemaitis, wiceminister gospodarki i innowacji.

Osiągnięcia Litwy obszarze innowacji są imponujące: według najnowszego raportu European Innovation Scoreboard 2024, Litwa wykazuje najwyższy wskaźnik wzrostu w ekosystemie innowacji o wartości 3,7 punktu procentowego, przewyższając znacznie średnią UE wynoszącą 0,6%. Zgodnie z obraną strategią, litewski rząd zakłada podwojenie udziału produktów i usług o wysokiej wartości dodanej w eksporcie, potrojenie prywatnych inwestycji sektora R&D, a z samego sektora biotechnologii – wygenerowanie 5% PKB do 2030 r. Ze względu na podjęte działania w obszarze innowacji – Litwa chce przesunąć się z 18. na 12. miejsce w European Innovation Scoreboard, zaś w światowym rankingu Global Innovation Index z 34. na 20. miejsce do roku 2030.

Hub innowacji

Obecnie kluczowymi obszarami, które pozwolą Litwie utrzymać pozycję lidera w regionie jest rozwój innowacji w sektorze obronności, biotechnologii, FinTech, a także dalszy rozwój ekosystemu startupów. Już teraz północny sąsiad Polski, z liczbą ponad 1000 startupów, z kadrą 18 tys. wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest drugim najszybciej rozwijającym się ekosystemem startupowym w Europie Środkowo-Wschodniej, a jego wartość wycenia się na 13,7 mld euro. Litwa może pochwalić się aż 3 startupami typu unicorn, czyli firmami, których wartość przekracza 1 mld euro, czyli Vinted, Nord Security i Baltic Classifieds Group (BCG), oraz 6-cioma z dużym, litewskim udziałem: Flo Health Inc., Wargaming, KAYAK, Revolut, Mambu i Unity.

Litwa stała się także największym hubem fintechowym w Europie z liczbą 270 podmiotów, wśród których znalazły się podmioty związane z internetową bankowością, płatnościami cyfrowymi, krypto-aktywami, czy oprogramowaniem finansowym. Dzięki rozwojowi kluczowych obszarów technologicznych, północny sąsiad Polski znalazł się na 1. miejscu w Europie pod względem licencjonowanych firm FinTech, i na 10. miejscu w światowym rankingu państw o najwyższym stopniu rozwoju tego sektora, a samo Wilno uznane zostało za najlepiej przygotowane miasto Unii Europejskiej pod względem cyberbezpieczeństwa. Litewski sektor FinTech obsługuje w tej chwili 35 mln. użytkowników rocznie i kwitnie dzięki sprzyjającemu otoczeniu regulacyjnemu i silnemu wsparciu rozwiązań typu blockchain, czy identyfikacji cyfrowej.

Współpraca biznesowa

Lokalizacja Litewskiej Przestrzeni Innowacji w Warszawie jest uzasadniona jej strategicznym położeniem. Polska ceniona jest za dynamiczny ekosystem technologiczny, intensywny rozwój infrastruktury, wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów, kontakty międzynarodowe, które tworzą dodatkowy potencjał rozwoju dla litewskich firm. – Dwustronna kooperacja firm stwarza możliwości pozyskania wspólnego finansowania z UE na realizację projektów mających na celu wsparcie innowacji, badań naukowych oraz przedsiębiorczości w Europie Środkowej i Wschodniej – podkreśla Romualda Stragiene, dyr. Agencji Innowacji na Litwie.

– Dodatkowo, w Warszawie swoje oddziały mają firmy takie jak Google, Microsoft, Amazon i inne duże przedsiębiorstwa, które koordynują cały nasz region, więc dostęp do nich jest niezwykle istotny dla litewskich firm. Polska jest również bramą do ponad 100 milionów konsumentów w krajach tj. Czechy, Słowacja i Rumunia – dodaje. Przestrzeń sieci biznesowej Agencji Innowacji ma na celu wspieranie współpracy dwustronnej i wzmacnianie więzi gospodarczych, szczególnie w sektorach takich jak robotyka, obrona i biotechnologia, a jednocześnie ułatwianie tworzenia partnerstw niezbędnych do odbudowy Ukrainy.

Kluczowe obszary rozwoju

Sektory ICT, robotyki, biotechnologii i technologii laserowych należą do najprężniej rozwijających się branż litewskiej gospodarki. Technologie informacyjno-telekomunikacyjne (ICT) mają w tej chwili ponad 5-procentowy udział w gospodarce kraju, a eksport produktów z tego obszaru (rozwiązania Big Data, AI, blockchain, media audiowizualne, inteligentne systemy transportowe, czy cyberbezpieczeństwo) rośnie średnio o 34% rocznie. Wysoki odsetek eksportu światowego odnotowuje także branża laserowa, bo aż na poziomie 89%. Aż 95 ze 100 najlepszych światowych uczelni korzysta z litewskich technologii laserowych. Jeden z najsłynniejszych laserów o ekstremalnie wysokiej intensywności – SYLOS powstał właśnie na Litwie. Biotechnologia to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w regionie z 30% rocznym wzrostem przychodów i ponad 80 startupami, który wnosi w tej chwili 2,7% do litewskiego PKB, a do 2030 r. planuje się dwukrotny wzrost.

W sektorze obronności działa w tej chwili ok. 100 innowacyjnych firm oferujących produkty, usługi i komponenty dla wojska. Do najbardziej zaawansowanych rozwiązań wykorzystywanych przez sektor obronności należą technologie fotoniczne, inżynieryjne i produkty ICT. Systemy elektrooptyczne i laserowe, czy anty-dronowe litewskich firm tj. RSI Europe, czy Brolis są w tej chwili używane m.in. przez wojsko ukraińskie, kraje UE oraz kraje członkowskie NATO.

W pierwszej połowie 2024 r. litewski sektor zaawansowanych technologii odnotował 12% wzrost eksportu, co potwierdza pozytywne tendencje w branży innowacji.
Idź do oryginalnego materiału