Straż miejska prowadzi kontrole, w trakcie których sprawdza, czy lokale mają wpis do CEEB. Właściciele nowych budynków mają 14 dni na wpis. Wciąż są osoby, które wpisu do CEEB nie mają, a jednak nikt ich za to nie ścigał. Główny powód to fakt, iż do 2024 roku w praktyce kary nie były stosowane.
Straż miejska prowadzi kontrole. Z brak wpisu do CEEB będzie grzywna
Za brak wpisu do CEEB będzie grzywna. Od 2024 roku strażnicy mają uprawnienia, na podstawie których pukają z kontrolą do drzwi w całym kraju. Strażnicy sprawdzają zarówno, co palone jest w piecach, ale także jakiej klasy jest piec.Reklama
Podczas kontroli straż miejska musi zobaczyć dowód na wpis do CEEB. Za jego lub za złożenie danych nieprawdziwych grozi grzywna od 500 do choćby 5000 zł. Kontrole realizowane są w najlepsze. Na początku roku lokalne media donosiły, iż tylko w ciągu miesiąca straż miejska skontrolowała 450 lokali w ciągu miesiąca. Aktualnie zaś portalsamarzodowy.pl podaje, iż w ciągu całego 2024 roku straż miejska tylko w Warszawie wystawiła kary na łączną kwotę 150 tys. zł.
Okres zimowy to wzmożone kontrole. Straż miejską wspierają drony
Strażnicy miejscy odwiedzają lokale nie tylko w dużych miejscowościach, ale także w mniejszych ośrodkach miejskich. Jest tak chociażby w Siemianowicach Śląskich. "Pukamy do domów bez względu na to, czy ktoś zadeklarował, iż ma ogrzewanie gazowe czy olejowe. Cel jest taki, żeby sprawdzić, by sprawdzić wszystkie nieruchomości na terenie gminy" - podają lokalni funkcjonariusze straży cytowani przez portalsamorzadowy.pl.
Wsparciem w kontrolach dla straży miejskiej są drony, które wyposażone w czujniki sprawdzają zawartość dymu wydobywającego się z kominów kontrolowanych lokali. Te szczególnie są przydatne właśnie w okresie grzewczym. Jak podają funkcjonariusze, najczęściej jednak to sami sąsiedzi skarżą się na uciążliwości związane z duszącym dymem. W takiej sytuacji do akcji wkracza dron, a jeżeli wykaże nieprawidłowości lub odchyły od normy, straż miejska przeprowadza kontrolę w nieruchomości.
Co to jest CEEB?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to rejestr danych o źródłach ciepła i paliwach służących do ogrzewania lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. Właściciele i zarządcy mają obowiązek zgłoszenia nieruchomości do CEEB, które powinno zostać złożone, gdy źródło ciepła nie przekracza 1MW nominalnej mocy cieplnej.
Jak wpisać się do CEEB?
Wpis do CEEB jest bezpłatny. Wpisu dokonać można:
listownie,w urzędzie miasta lub gminy,w internecie.
Wpis do CEEB wymaga podania konkretnych danych. Informacje dotyczą budynku jak i właściciela/zarządcy. Potrzebne informacje to:
adres pod jakim znajduje się budynek,rodzaj obiektu (jednorodzinny czy zbiorowego zamieszkania),liczba lokali (tylko w wypadku budynku wielorodzinnego lub zbiorowego zamieszkania),liczba źródeł ciepła,rodzaje źródeł ciepła,liczba kotłów i rodzaj spalanego paliwa (jeśli budynek ogrzewany jest spalaniem w kotle),adres miejsca, gdzie jest zainstalowane źródło ciepła dla wskazanego budynku,imię, nazwisko i inne dane osobowe właściciela lub zarządcy.