Stypendium Profesora Bohdana Lisowskiego

niaiu.pl 4 godzin temu

Zapraszamy do udziału w 14. edycji 2024 Stypendium Twórczego SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego. NIAiU po raz kolejny wspiera tę inicjatywę.

Stypendium przeznaczone jest dla szczególnie uzdolnionych studentów wydziałów architektury krakowskich uczelni wyższych, którzy ukończyli studia inżynierskie i rozpoczynają studia magisterskie II stopnia (uwaga ta nie dotyczy studentów Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie).

Studenci ubiegający się o Stypendium proszeni są o złożenie:
• wniosku o przyznanie Stypendium
• poświadczenia odpowiedniej jednostki administracyjnej WA o wpisie na II stopień studiów
• portfolio w formacie A3 w układzie poziomym, liczące maksymalnie 30 stron
• płyty CD lub nośnika danych USB z wersją elektroniczną portfolio
Dokumenty te należy składać w siedzibie SARP w godzinach pracy biura, bądź przesłać listem poleconym w nieprzekraczalnym terminie do środy 30 października 2024, do godz. 14.00.

Nagroda specjalna

Relacja z pobytu na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku, przygotowana przez Julię Kuźmicką – laureatkę 13. edycji Stypendium: link

Profesor Bohdan Lisowski

Profesor Bohdan Lisowski (1924-1992) jest postacią owianą legendą na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, wspominaną i cytowaną do dziś. Erudyta, zagorzały modernista, charyzmatyczny wykładowca i uroczy człowiek. Bohdan Lisowski miał szerokie i wielowątkowe zainteresowania, co znalazło wyraz w jego pracy badawczej i naukowej. Miał dwóch mistrzów: w twórczości architektonicznej – Le Corbusiera, w pracy naukowej i teoretycznej – profesora Juliusza Żórawskiego, którego uznawał za niekwestionowany autorytet w dziedzinie kompozycji i estetyki architektonicznej. Na wykłady profesora Lisowskiego, wygłaszane na wielu uczelniach oraz w krakowskim oddziale SARP, przychodziły tłumy. Swoje wystąpienia ilustrował niezliczoną ilością wspaniałych przeźroczy. Fotografowanie było jego kolejną wielką pasją. Jest autorem wielu cennych prac naukowych, wraz z najważniejszą – systematyką architektury XX wieku Polski i Świata, a także znakomitych realizacji architektonicznych, m.in.: „Domu stu balkonów” w Krakowie przy ul. Retoryka 4 (1961), biura projektów w Krakowie przy ul. Wielopole 17 (1952) oraz większych założeń; jak Fabryka Silników Elektrycznych „Tamel” z przyległym osiedlem w Tarnowie (1952), czy Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil” w Dębicy (1956), również wielu form przemysłowych między innymi karoserii autobusowych Autosan i aparatów telefonicznych Telkom-Telos. Bohdan Lisowski działał społecznie w wielu stowarzyszeniach, był także prezesem krakowskiego oddziału SARP.

Więcej informacji
Idź do oryginalnego materiału