Styropian pod ostrzałem. MRiT odpowiada na zarzuty posłów PiS

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada na zarzuty polityków PiS dotyczące nowego projektu rozporządzenia budowlanego. Resort podkreśla, iż przepisy są neutralne technologicznie i mają na celu bezpieczeństwo, a prace prowadzone były transparentnie.


W ostatnich godzinach temat projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, stał się jednym z gorętszych punktów debaty publicznej. Na konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości - w tym europosłowie Daniel Obajtek, Waldemar Buda i Piotr Muller oraz poseł Robert Gontarz - przedstawili krytyczne stanowisko wobec nowych przepisów opracowywanych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. MRiT wydał komunikat, gdzie wprost wskazuje na dezinformację i nieprawdziwe informacje.Reklama


MRiT odpowiada na zarzuty: Projekt neutralny i transparentny


Ministerstwo Rozwoju i Technologii wydało oficjalne stanowisko w reakcji na pojawiające się w oskarżenia dotyczące nowego projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Resort podkreśla, iż dokument ma charakter neutralny zarówno technologiczny, jak i produktowy, nie faworyzując żadnych producentów ani materiałów. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom budynków oraz podniesienie standardów jakości.


"Projekt rozporządzenia nie promuje żadnych producentów ani materiałów. Określa wyłącznie obiektywne wymagania techniczne i bezpieczeństwa" - czytamy w poniedziałkowym wpisie MRiT na portalu X. Ministerstwo stanowczo odrzuca także zarzuty o rzekome uprzywilejowanie zachodnich koncernów lub uderzenie w krajową branżę materiałów izolacyjnych, podkreślając, iż polscy producenci, w tym styropianu i wełny mineralnej, stanowią silny i w dużej mierze krajowy sektor. "Projektowane przepisy nie zmieniają zasad konkurencji. Wprowadzają wyłącznie minimalne, niezbędne normy bezpieczeństwa i jakości - zgodne z interesem publicznym" - przekonuje MRiT.
Resort zaznacza jednocześnie, iż prace nad rozporządzeniem były prowadzone w pełnej transparentności, z udziałem ekspertów i przedstawicieli branży, wykluczając jakiekolwiek "wrzucanie przepisów ukradkiem" czy niejawne działania. "Prace nad rozporządzeniem były jawne" - podkreślono.
Kluczowym aspektem nowych regulacji są zaostrzone wymagania przeciwpożarowe, przygotowane we współpracy z niezależnymi ekspertami, mające na celu ochronę życia i zdrowia ludzi. MRiT podkreśla, iż jest to odpowiedź na tragiczne wydarzenia, takie jak pożar w Ząbkach, które uwypukliły potrzebę zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa. "Bezpieczeństwo ludzi jest nadrzędne. Tragiczne wydarzenia, m.in. w Ząbkach, pokazały, iż wymogi muszą zostać zaostrzone - z pełną odpowiedzialnością i w interesie publicznym" - dodano w komunikacie.
"Polska branża materiałów izolacyjnych jest silna i w większości krajowa. Styropian, wełna mineralna i inne materiały izolacyjne produkowane są w ogromnej części przez firmy działające w Polsce. Twierdzenia o "niszczeniu branży" są całkowicie nieprawdziwe" - czytamy we wpisie MRiT. Resort wprost wskazał, iż tezy podnoszone przez opozycje polityczną to dezinformacja.


Konferencja polityków PiS i zarzuty o lobbing


14 lipca 2025 roku w Sejmie europosłowie PiS Daniel Obajtek, Waldemar Buda, Piotr Muller oraz poseł Robert Gontarz krytykowali projekt rozporządzenia. Zarzucali, iż nowe przepisy ograniczą stosowanie styropianu, faworyzując importowaną wełnę mineralną produkowaną przez zagraniczne koncerny, co doprowadzi do wzrostu kosztów i zagrozi krajowej branży. Obajtek podkreślał: "Zadam pytanie: jak żyć, panie premierze, jak żyć?"
"Proszę państwa (...) zamienienie styropianu na wełnę - co to oznacza? To oznacza, że, proszę państwa, poprzez zapisy związane generalnie z przepisami przeciwpożarowymi próbuje się tak wyśrubować normę, żeby wyeliminować całkowicie styropian - stwierdził były prezes Orleny podczas konferencji prasowej.
Agata Jaroszewska
Idź do oryginalnego materiału