Świadczenie 300+. Złóż wniosek, jeżeli spełniasz warunki

5 miesięcy temu

Od lipca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można składać wnioski o świadczenie 300+ w związku z nadchodzącym rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025. Sprawdzamy, kto może złożyć wniosek, jak zrobić to najprościej i komu przysługuje to rokroczne finansowe wsparcie.

Dla kogo jest przyznawane świadczenie?

Program Dobry Start funkcjonuje od lipca 2018 roku. Będące formą wyprawki szkolnej świadczenie w wysokości 300 złotych przyznawane jest niezależnie od dochodów rodziny. Przysługuje raz w roku na każde uczące się dziecko. Od rozpoczęcia przez nie nauki w szeroko rozumianej szkole podstawowej, do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, czas otrzymywania świadczenia wydłuża się do 24. r.ż. Świadczenie nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkoli czy tzw. zerówek oraz studentów. W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych przysługuje ono nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia. Wspomnieć należy, iż od 2019 roku świadczenie 300+ obejmuje również uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Kto może złożyć wniosek o świadczenie 300+?

Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Co w przypadku zaś, gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych? Żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach? Wtedy każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę kwoty przysługującego świadczenia dobry start czyli w wysokości 150 zł.

Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak złożyć wniosek o świadczenie 300 plus?

Co bardzo ważne, stosowne wnioski o świadczenie Dobry Start składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko w formie elektronicznej. Można to zrobić na trzy sposoby, a mianowicie przez:

– portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS,
– Portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
– bankowość elektroniczną.

Co dość istotne, jeżeli stosowny wniosek złożymy w lipcu lub sierpniu, pieniądze trafią na nasze konta maksymalnie do 30 września. jeżeli złożymy później, wsparcie otrzymamy w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.

Idź do oryginalnego materiału