Na kilka tygodni przed rozpoczęciem kongresu CIBJO 2023, który odbędzie się 3 października 2023 r w Jaipur w Indiach, opublikowane zostały związane z tym wydarzeniem raporty specjalne.
Przygotowane przez Komisję Metali Szlachetnych Światowej Organizacji Jubilerskiej, kierowaną przez Huw Daniela, dokumenty zawierają kompleksowy przegląd rynków złota, platyny, palladu i srebra w 2022 r. i częściowo w 2023 r. – oraz omawiają kwestie regulacyjne dotyczące rynku metali szlachetnych w Stanach Zjednoczonych.
W dalszym ciągu „bezpieczna przystań”
W raporcie Daniel wspomina o chaosie, który nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę – a więc w czasie gdy inwestorzy szukali bezpieczeństwa w coraz bardziej niestabilnym otoczeniu rynkowym. W związku z tym, iż w ciągu ostatnich dwóch lat na globalną gospodarkę po pandemii COVID-19, oprócz wojny rosyjsko-ukraińskiej, miały wpływ liczne wstrząsy, takie jak problemy z łańcuchem dostaw, inflacja i zaostrzenie polityki pieniężnej, metale szlachetne w dalszym ciągu utrzymywały swój status bezpiecznej przystani. W 2022 roku banki centralne kupowały złoto na rekordowych poziomach, podobnie jak inwestorzy detaliczni, a roczny popyt na złoto wzrósł o 17 proc. do 4,706 ton, czyli niemal tyle samo, co w 2012 roku.
Z kolei popyt na platynę wzrósł w 2022 r. o prawie 11 proc., chociaż jej średnia roczna cena była niższa niż w 2021 r. W raporcie szczegółowo opisano również presję na podaż platyny, w dużej mierze wynikającą z faktu, iż Rosja jest drugim co do wielkości jej producentem na świecie, oraz problemy operacyjne w RPA, największym dostawcy platyny na świecie, spowodowane częściowo przez zmagających się z trudnościami dostawców energii elektrycznej w tym kraju.
Technologia sprzyja złotu i platynie
Jak czytamy w raporcie CIBJO, technologia jest kluczowym czynnikiem zarówno w sektorze złotej, jak i platynowej biżuterii. Rynek złotej biżuterii z zadowoleniem przyjął nową generację produktów premium, takich jak twarde złoto 3D, złoto 5G i złoto zabytkowe, które podtrzymały dynamikę sektora i odnotowały rosnący udział w rynku ze względu na ich projekty i wyższe marże.
Z kolei wartość platynowej biżuterii zależy od możliwości ulepszenia projektu i technologii platynowych elementów biżuterii. „W szczególności chodzi tu o możliwość drobniejszych, bardziej zróżnicowanych i lżejszych elementów lub produktów, które są mocne, ale odporne na zarysowania i wykonane w procesach, które poprawiają wydajność i zmniejszają straty” – napisano w dokumencie,
Może CIę zainteresować: