Światowa Rada Złota: 81 proc. banków centralnych zwiększy zasoby złota

3 miesięcy temu

Aż 81 proc. respondentów ankiety dotyczącej rezerw złota banków centralnych w 2024 r. stwierdziło, iż spodziewa się, iż zarządzający rezerwami będą przez cały czas zwiększać swoje zasoby złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Dane te, opublikowane przez Światową Radę Złota, odzwierciedlają najwyższy poziom zaufania odnotowany od czasu rozpoczęcia badania w 2019 roku.

Zasoby złota ulegną zwiększeniu

Pomimo wysokich cen złota i dwóch kolejnych lat rekordowych zakupów przez banki centralne, prawie 30 proc. banków centralnych planuje zwiększyć własne rezerwy złota w ciągu najbliższego roku. Tendencja ta podkreśla utrzymujący się pozytywny pogląd na złoto wśród zarządzających rezerwami, którzy postrzegają metal szlachetny jako zabezpieczenie przed niepewnością polityczną i gospodarczą. Co więcej, 71 proc. ankietowanych w dalszym ciągu postrzega dziedzictwo złota jako powód do jego posiadania.

Trzy najważniejsze powody, dla których warto trzymać złoto, to długoterminowa wartość złota (88 proc. wskazań), wyniki, jakie ono daje w czasie kryzysu (82 proc.) oraz jego rola jako skutecznego dywersyfikatora portfela (76 proc. wskazań).

Ponadto, banki centralne z rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się (EMDE) utrzymały swoje pozytywne prognozy dotyczące przyszłego udziału złota w portfelach rezerw.

Miesięczny wykres cen złota (źródło: Forex.com)

Warto zauważyć, iż do banków centralnych z rynków wschodzących i rozwijających się dołączyły banki centralne z gospodarek rozwiniętych, które w tej chwili postrzegają złoto bardziej pozytywnie. Ponad połowa, czyli 57 proc. banków centralnych gospodarek rozwiniętych stwierdziła, iż złoto będzie stanowić większą część rezerw za pięć lat, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2023 r., kiedy 38 proc. respondentów wskazało ten sam pogląd. Banki centralne gospodarek rozwiniętych stały się również bardziej pesymistyczne w swoich prognozach dotyczących udziału dolara amerykańskiego w światowych rezerwach, co jest poglądem, który konsekwentnie był bardziej widoczny wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej, podała Światowa Rada Złota.

Dolar traci na znaczeniu

Ponad połowa (56 proc.) respondentów z gospodarek rozwiniętych uważa, iż udział dolara amerykańskiego w światowych rezerwach spadnie, co stanowi wzrost o 10 punktów procentowych rok do roku, podczas gdy 64 proc. respondentów z państw wschodzących podziela ten sam pogląd.

– Nadzwyczajna presja rynkowa, bezprecedensowa niepewność gospodarcza i wstrząsy polityczne na całym świecie sprawiły, iż złoto pozostaje w centrum uwagi banków centralnych. Wiele z tych instytucji stało się bardziej świadomych wartości tego aktywa jako sposobu na zarządzanie ryzykiem i dywersyfikację swoich portfeli – powiedział Shaokai Fan, globalny szef banków centralnych Światowej Rady Złota i szef Azji i Pacyfiku. – Niezwykłe jest to, iż pomimo rekordowego popytu ze strony sektora oficjalnego w ciągu ostatnich dwóch lat, w połączeniu z rosnącymi cenami złota, wielu zarządzających rezerwami przez cały czas utrzymuje swój entuzjazm dla złota. Podczas gdy wpływy takie jak cena mogą tymczasowo spowolnić zakupy w najbliższym czasie, szerszy trend utrzymuje się, ponieważ menedżerowie uznają rolę złota jako aktywa strategicznego w obliczu trwającej niepewności – powiedział.

Idź do oryginalnego materiału