Światowe Dni Młodzieży w Portugalii

1 rok temu

Agencja Informacyjna: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” to hasło pod którym zorganizowano 37. Światowe Dni Młodzieży. Jest to cytat zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza. Celem organizatorów było zachęcenie młodych ludzi, żeby wstali z kanap i byli aktywni w życiu oraz aktywnie korzystali ze swoich talentów i umiejętności.

37. Światowe Dni Młodzieży odbyły się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. Uczestniczyli w nich młode katoliczki i katolicy ze wszystkich kontynentów. Do Lizbony – stolicy Republiki Portugalskiej przybyło 600.000 osób, wśród nich ponad 25.000 pielgrzymów z Polski. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 1.500.000 uczestników.

„Msza, którą celebrujemy, w nadziei na przybycie naszego ukochanego papieża Franciszka, jest nawiedzeniem Matki Bożej, zgodnie z ogólnym mottem dnia: Maryja powstała i bez zwłoki udała się na spotkanie z Elżbietą. Jest to ewangeliczny krok, który obejmuje także nas.” – Wyjaśniał młodzieży przybyłej na 37. Światowe Dni Młodzieży kardynał Manuel Clemente. W trakcie homilii patriarcha Lizbony odniósł się do tematu 37. Światowych Dni Młodzieży. – „Maryja wyruszyła w drogę, a była wówczas tak młoda jak uczestnicy 37. Światowych Dni Młodzieży, którzy również wyruszyli w drogę – często trudną z powodu dystansu, przesiadek i kosztów. Tak właśnie można patrzeć na swoje życie – jak na drogę do przebycia, której kolejnym etapem jest każdy dzień.” – Uważa kardynał Manuel Clemente metropolita Lizbony.

Gościem specjalnym 37. Światowych Dni Młodzieży był Papież Franciszek. – „Bądźcie korzeniami euforii dla innych!” – Zawezwał papież Franciszek do 1.500.000 przybyłych na 37. Światowe Dni Młodzieży, którzy uczestniczyli w wieczornym czuwaniu w parku nad rzeką w Lizbonie. – „Eso es la juventud del Papa!” (tłum. polskie: „To jest młodzież Papieża!”– skandowali młodzi ludzie w odpowiedzi papieżowi Franciszkowi.

Homilia wygłoszona przez papieża Franciszka była dialogiem z młodzieżą. – Co trzeba robić gdy ktoś upadnie?” – Zadał retorycznie pytanie Ojciec Święty. – „Jest tylko jeden moment, gdy możemy patrzeć na człowieka z góry. Tylko wtedy, gdy pomagamy mu powstać.” – Przypomniał papież Franciszek, zwracając się z prośbą o pomoc, tym którzy upadli.” Na koniec przemowy dodał: „W życiu tylko jedno jest gratis: miłość Jezusa”.

„Światowe Dni Młodzieży to globalne wydarzenie katolickie, którego celem jest spotkanie młodych ludzi z całego świata, aby dzielić się swoją wiarą, nawiązywać międzynarodowe relacje i na nowo odkrywać znaczenie nauk Kościoła Katolickiego.” – Komentuje ks. Andrzej Sochal – współorganizator 37. Światowych Dni Młodzieży. – „Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez św. Jana Pawła II w 1985 roku i od tamtego czasu odbywa się co kilka lat w różnych miejscach na świecie.” – Przypomina ks. Andrzej Sochal – współorganizator współorganizator 37. Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) – spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lub cztery lata. Pomysłodawcą był św. Jan Paweł II. Pierwsze wydarzenie odbyło się w 1986 roku. Światowe Dni Młodzieży to spotkania z papieżem, organizowanego w formie religijnego festiwalu, w którym uczestniczy młodzież wyznania rzymskokatolickiego z całego świata, która pragnie wspólnie spędzić czas i modlić się. Symbolami Światowe Dni Młodzieży są Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Światowe Dni Młodzieży obchodzone są w sposób podobny do innych tego typu wydarzeń. Najbardziej podkreślanym i powszechnie znanym motywem jest jedność i obecność wielu różnorodnych kultur. Flagi oraz inne atrybuty narodowe są prezentowane publiczności, aby ukazać udział różnych nacji i przedstawić własny sposób przeżywania katolicyzmu. W czasie głównych wydarzeń przedmioty te są wymieniane pomiędzy pielgrzymami. Flagi, koszulki, krzyżyki i inne przedmioty kojarzone z wiarą są noszone przez pielgrzymów, a następnie wymieniane jako podarunki z innymi osobami z różnych stron świata.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie zanotowano rekordową, ponad 15-kilometrową, pieszą drogę dojścia do miejsca obchodów, ponieważ ulice i środki transportu zostały zamknięte. Papież Benedykt XVI krytykował tendencję postrzegania Światowych Dni Młodzieży jako rodzaju festiwalu rockowego; podkreślał on, iż to powinno być uważane za owoc „długiej zewnętrznej i wewnętrznej drogi”. Podczas Światowych Dni Młodzieży 1995 ponad 5.000.000 uczestników zgromadziło się w Parku Luneta w Manili na Filipinach. Zostało to odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa jako największe zgromadzenie w historii.

Agencja Informacyjna, kultura, 7.08.2023

Idź do oryginalnego materiału