7 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady, jednego z największych przysmaków na świecie. Gorzka, deserowa, mleczna, biała lub różowa. Można ją jeść lub pić, samą lub z dodatkami. Wszyscy kochają czekoladę.
Czekolada jest wyrobem cukierniczym, który sporządza się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego lub innego tłuszczu roślinnego, środka słodzącego oraz innych dodatków. W przypadku czekolady mlecznej również z mleka. Dyrektywa unijna 2000/36/WE definiuje czekoladę jako produkt, który otrzymuje się z wyrobów kakaowych i cukrów. Wyrób ten powinien zawierać nie mniej niż 35 % suchej masy kakaowej ogółem, w tym nie mniej niż 14% beztłuszczowej suchej masy kakaowej i nie mniej niż 18% tłuszczu kakaowego.
Kakao, a adekwatnie ziarno kakaowe, to nasiona z owoców kakaowca adekwatnego. Jeden owoc zawiera od 20 do 60 nasion, które pokryte są śluzowatym miąższem. Barwa świeżych nasion waha się od purpury do fioletu, jednak po osuszeniu są czekoladowo- brunatne. Po obróbce nasion wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz w medycynie. Z nasion kakaowca otrzymuje się produkty takie jak masa kakaowa, masło kakaowe i proszek kakaowy. W celu ich uzyskania ziarna poddaje się fermentacji.
Kakao produkuje się w tropikalnych regionach wzdłuż równika. Gorący i wilgotny klimat sprzyja wzrostowi kakaowców. 70% ziaren kakaowca na świecie pochodzi z czterech państw w zachodniej Afryce: Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Nigerii oraz Kamerunu. Dwa pierwsze są niekwestionowanymi liderami w produkcji kakao: w sumie produkują ponad połowę kakao sprzedawanego na świecie. Pozostałymi znaczącymi producentami kakao są: Indonezja, Nigeria, Kamerun, Brazylia oraz Ekwador.
W Europie kakao pojawiło się w drugiej połowie XV wieku przywiezione przez Krzysztofa Kolumba. Początkowo napój warzony według azteckiego przepisu zdobył uznanie na dworze hiszpańskim. Upowszechnienie na innych europejskich dworach nastąpiło dopiero w XVII wieku, a spopularyzowany został w wieku XIX. W 1876 roku w Szwajcarii odkryto proces technologiczny wyrabiania czekolady, co spowodowało znaczny wzrost zapotrzebowania na nasiona kakaowca.
Czekolada jest niewątpliwie najpopularniejszym przysmakiem na świecie. Może być spożywana sama, jako tzw. wyrób twardy. Doskonała na zimowe popołudnia jest czekolada na gorąco, doprawiona bitą śmietaną lub innymi dodatkami takimi jak chili czy wanilia. Jest także wykorzystywana w wyrobach cukierniczych do ciast, ciastek, tortów, batoników czy ozdób czekoladowych. Poza walorami smakowymi czekolada ma także adekwatności zdrowotne. Mimo tego, ze zaliczana jest do produktów wysokokalorycznych czekolada gorzka jest produktem o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym, więc może być polecana osobom chorym na cukrzycę. Tłuszcze zawarte w kakao i wysokiej jakości czekoladzie chronią przed nowotworem piersi. Czekolada zawiera również wiele wartościowych składników mineralnych, takich jak magnez ( obniża podatność na skurcze mięśni), potas, wapń, mangan, miedź, cynk i żelazo. Spożywanie czekolady pobudza także wydzielanie endorfin, które produkowane są w mózgu i rdzeniu kręgowym. Endorfiny poprawiają nastrój i łagodzą ból. Ze względu na kaloryczność czekolady zalecane dzienne spożycie nie powinno przekraczać 50 gram. Stwierdzono także, ze spożywanie 100 gram czekolady tygodniowo może wiązać się z obniżeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
„Receptura” – połączenie tradycji z nowoczesnościąNajwiększymi producentami czekolady na świecie są:
- Mars, amerykańska firma, której początki sięgają 1911 roku. W Polsce znana jest z produkcji batoników o tej samej nazwie oraz batoników Snickers, Bounty i Milky Way. Firma jest także producentem słynnych drażetek M&M.
- Mondelez – międzynarodowy koncern, który powstał w 1903 roku. Firma przez chwile była także właścicielem grupy Cadbury, a co za tym idzie polskiej marki E.Wedel.
- Grupa Ferrero – włoski producent czekolady i wyrobów cukierniczych. Firmę w 1946 roku założył Pietro Ferrero, słynny twórca Nutelli.
- Meiji Seika – japoński producent słodkich przekąsek takich jak Hello Panda. Firma powstała w 1979 roku.
- Nestle – jeden z największych koncernów spożywczych na świecie. Wśród wielu różnych produktów produkowanych przez firmę znajdują się także słodycze takie jak czekolada Aero czy batony Kit Kat.
W Polsce najsłynniejszą marką czekolad jest E.Wedel. Firma została założona w 1851 roku przez Karola Wedla. Pierwsza cukiernia otwarta została przy ulicy Miodowej w Warszawie. W 1989 roku firma sprzedana została koncernowi Pepsico, a 10 lat później została podzielona i sprzedana ponownie. W 1999 roku fabrykę czekolady przejęła brytyjska firma Cadbury Schweppes. w tej chwili marka E. Wedel od 2010 roku jest częścią japońskiej grupy LOTTE.
Z okazji Światowego Dnia Czekolady zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim smacznego świętowania.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 06.07.2023