SWIFT: Banki wprowadzą transakcje cyberaktywami w 2025 roku

2 miesięcy temu

SWIFT czyli globalne stowarzyszenie międzybankowe, umożliwi ponad 11 tysiącom instytucji finansowych przeprowadzanie transakcji aktywami cyfrowymi w swojej sieci w przyszłym roku.

Eksperci z branży opisali zarówno możliwości, jak i wyzwania dla tego projektu w wywiadach udzielonych wyłącznie dla BeInCrypto.

Globalne testy aktywów międzybankowych SWIFT

SWIFT jako globalne spółdzielcze stowarzyszenie banków ogłosiło nową inicjatywę, która odbędzie się w Ameryce Północnej, Europie i Azji w przyszłym roku. Z chwilą rozpoczęcia się prób uczestniczące banki będą mogły wykorzystać sieć SWIFT do przeprowadzania transakcji aktywami cyfrowymi. Program ten następuje po różnych eksperymentach mających na celu określenie funkcjonalności tego systemu na skalę międzynarodową.

Globalne stowarzyszenie międzybankowe uważa ten program za ogromne osiągnięcie w swoim długoterminowym projekcie, jakim było stworzenie jednego punktu dostępu między sektorem finansowym a klasami aktywów cyfrowych. To zdecydowanie nie jest ich pierwsza próba takiego projektu, ponieważ SWIFT przeprowadziło międzynarodowe próby CBDC wcześniej w tym roku. David Pinger, dyrektor generalny i współzałożyciel Warden Protocol opisał przełom tego projektu w ekskluzywnym wywiadzie. Pinger powiedział:

“Łączenie tradycyjnych systemów finansowych z platformami zdecentralizowanymi przyspieszy adopcję aktywów tokenizowanych. Dostarczy to znaczący przypływ kapitału z tradycyjnych finansów. Będzie to również działać jako katalizator dla tokenizacji. Zamknie to lukę dla inwestorów instytucjonalnych, ułatwiając integrację aktywów cyfrowych z istniejącymi systemami.”

Pinger wymienił również kilka głównych wyzwań tak ambitnego projektu, takich jak: niekonsekwencje regulacyjne, obawy dotyczące prywatności, interoperacyjność między łańcuchami itp. SWIFT przewidziało te problemy od lat i już pracuje nad rozwiązaniami. SWIFT twierdzi, iż odłączone platformy cyfrowe, czyli “cyfrowe wyspy”, będą jego głównym zmartwieniem na przyszłość.

Kompleksowa sieć bankowa

Tymczasem, aby rozwiązać ten problem SWIFT skupia się na budowie jak największej i najbardziej kompleksowej sieci bankowej. Komunikat prasowy wspomina choćby o wysiłkach integracji innych wschodzących sieci bankowych z planem aktywów cyfrowych SWIFT. Will Wendt, szef ekosystemu w Oasis Protocol, również udzielił wywiadu wyłącznie dla BeInCrypto, aby omówić zalety banków. Wendt powiedział:

“Uważam, iż inicjatywa SWIFT przybliży nas do osiągnięcia celów poufności Web3. w tej chwili sieci Web3… są przejrzyste w kwestii płatności, pozwalając każdemu na oglądanie adresów portfeli i historii transakcji. Ten poziom przejrzystości może nie być zgodny z potrzebami tradycyjnych banków, które polegają na SWIFT.”

W istocie jedną z największych przeszkód regulacyjnych dla globalnego systemu bankowego jest dość prosta – potrzeba prywatności. Poufne informacje finansowe klientów muszą pozostać prywatne, a Wendt twierdzi, iż doświadczenie SWIFT jest idealne do spełnienia tej potrzeby. Stworzenie płynnego doświadczenia użytkownika będzie bardzo istotne.

Niemniej jednak globalne stowarzyszenie banków planuje wprowadzić ten program próbny dla ponad 11 tysięcy instytucji finansowych w przyszłym roku. Firma wydaje się być bardzo pewna swojej umiejętności połączenia tych banków zarówno z “istniejącymi, jak i wschodzącymi typami aktywów”. Natomiast nie został wspomniany żaden konkretny przykład. jeżeli inicjatywa okaże się sukcesem, może to być prawdziwie przełomowe.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - SWIFT: Banki wprowadzą transakcje cyberaktywami w 2025 roku

Idź do oryginalnego materiału