Warszawa, 16.07.2025 (ISBnews) – Sygnis podpisał z Viima Aerospace Technologies Oy z siedzibą w Helsinkach oraz 3YOURMIND GmbH z siedzibą w Berlinie (3YM) dokumenty, na podstawie których Viima oraz 3YM przystąpiły do listu intencyjnego z 16 czerwca 2025 r., dotyczącego współpracy w zakresie stworzenia zintegrowanej platformy przemysłowo-szkoleniowej dla dronów FPV, podał Sygnis.
“Podpisanie przez Sygnis z Viima oraz 3YM dzisiejszych dokumentów, na podstawie których oba podmioty przystąpiły do przedmiotowego projektu, jest konsekwencją wyrażenia zgód przez pozostałych sygnatariuszy listu intencyjnego na dobór tych partnerów do tego projektu, a także udzielenia upoważnienia Sygnis do dopełnienia wymagań formalnych w tym zakresie” – czytamy w komunikacie.
16 czerwca Sygnis informowało o podpisaniu z Power Technology, IMEX, Airborn oraz QuantumFly listu intencyjnego, w którym strony wyraziły intencję współpracy w zakresie stworzenia zintegrowanej platformy przemysłowo-szkoleniowej dla dronów FPV. kooperacja ta prowadzona będzie w zakresie m.in. produkcji masowej dronów FPV w oparciu o europejski ekosystem technologiczny i przemysłowy oraz powołania wehikułu inwestycyjnego (SPV, ma być powołany do końca br.), odpowiedzialnego za realizację wspólnego przedsięwzięcia, operacje, produkcję, B+R, szkolenia i działania inwestycyjne. W ramach projektu strony zakładają zrealizowanie w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej o wydajności 35-40 tys. jednostek miesięcznie, z możliwością skalowania do wytwarzania choćby ponad 100 tys. dronów miesięcznie.
Kilka dni później prezes Andrzej Burgs powiedział w rozmowie z serwisem ISBiznes.pl, iż Grupa Sygnis liczy, iż jej rozwój – m.in. w produkcji dronów systemów do rozproszonej logistyki (DAM) w opcji dual use – pozwoli w ciągu trzech lat osiągnąć międzynarodowy zasięg, i nie wyklucza połączeń z zagranicznymi partnerami, z którymi realizuje projekty sprzedażowe i technologiczne.
Sygnis rozwija projekt DAM z niemiecką firmą 3Yourmind. Jak tłumaczył prezes, pryncypium projektu jest utworzenie cyfrowych repozytoriów danych dotyczących części serwisowych i wytwórczych (np. dronów, min), które następnie w ramach logistyki rozproszonej prowadzonej w kontenerach z maszynami wytwórczymi (np. drukarkami 3D) czy mobilnymi parkami wytwórczymi na VV Crafterach (MAMU – Mobile Advanced Manufacturing Unit) tworzy części zastępcze i zapewnia możliwości produkcji rozproszonej.
Sygnis to spółka deeptech prowadząca projekty badawczo-rozwojowe w zakresie technologii hardware’owych. Wywodząca się z dziedziny druku 3D, Sygnis pracuje nad kilkudziesięcioma projektami, rozwiązując problemy w obszarach nowych technologii przyrostowych, biotechnologii, energetyki i nanotechnologii. Sygnis jest notowana na rynku NewConnect od grudnia 2021 r.
(ISBnews)