System działania Ethereum to dyktatura. Charles Hoskinson punktuje Vitalika Buterina

cryps.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Charles Hoskinson


Charles Hoskinson znów wkłada kij w mrowisko i wywołuje kontrowersje swoją ostatnią wypowiedzią dot. ekosystemu Ethereum. Programista stojący za stworzeniem Cardano kolejny raz już skrytykował struktury działania blockchaina, do którego powstania w przeszłości dołożył swoją cegiełkę za czasów, gdy współpracował z Vitalikiem Buterinem.


  • Charles Hoskinson twierdzi, iż struktura zarządzania siecią Ethereum przypomina dyktaturę,
  • Natomiast model działania sieci Bitcoina porównał do swojego rodzaju anarchii.
  • Po środku jednak, między oboma wyżej wspomnianymi blockchainami, ma właśnie funkcjonować Cardano jak zrównoważony system

Czy Vitalik Buterin to dyktator? Tak poniekąd sugeruje Charles Hoskinson

Ethereum od czasu swojego przejścia na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) jest mocno krytykowane za bycie scentralizowaną siecią, która jest podatna kontrolę z pewnej strony.

Wśród krytyków kierunku, w jakim podąża rozwój tej sieci, znajduje się Charles Hoskinson, czy twórca blockchaina Cardano.

Programista uważa, iż jego kolega po fachu, z którym współpracował dekadę temu przy powstaniu ETH, czyli Vitalik Buterin, ma zbyt duży wpływ na to, co się dzieje z tym blockchainem.

Halo halo, ale przecież Cardano również jest blockchainem opartym na algorytmie PoS, więc czy kocioł nie przyganiał garnkowi?

Ponoć nie, bowiem Hoskonson w ostatnio udzielonym wywiadzie podczas głośnej konferencji Token2049, który odbyła się w zeszłym tygodniu w Singapurze, udzielał wywiadu, w którym wskazał różnice dzielące jego blockchain od tego, którego głównym twórcą jest Buterin.

Co ciekawe, jednym z głównych prelegentów na tym evencie był właśnie wspomniany Vitalik, który wygłosił bardzo interesujące przemówienie, ale wywołał także sporo mieszanych uczuć swoim śpiewaniem na scenie.

Wracając do Hoskinsona, to ten w rozmowie z mediami wyjaśnił, iż Cardano sprawnie “unika pułapki centralizacji sieci” za pośrednictwem modelu zarządzania z ery Voltaire’a.

Chodzi o niedawno wprowadzoną aktualizację, która sprawia, iż to społeczność projektu jest upoważniona do kierowania procesem decyzyjnym o zachodzących w nim zmianach, a nie tylko dana osoba.

To właśnie różni Cardano od Ethereum, które jego zdaniem jest zarządzane w sposób przypominający dyktaturę. Natomiast system obrany przez jego blockchain jest również daleko od anarchii, która ma ponoć panować w sieci Bitcoina.

Jeśli masz te trzy podmioty, to masz spore szanse na uniknięcie anarchii Bitcoina lub dyktatury Ethereum i faktycznie masz coś, co może iść naprzód jednym głosem, ale ostatecznie przez cały czas jest to zdecentralizowane, ponieważ reprezentuje wszystkich

– powiedział dziennikarzowi Cointelegraph.

Idąc dalej kontynuował swój festiwal oskarżeń dot. Vitalika Buterina.

Wszyscy zerkają na niego, aby mieć jakiś plan działania, jakąś inspirację, a on jest jedyną osobą, która ma wystarczająco duży wpływ, aby zjednoczyć społeczność. Gdybyś usunął go z widoku, jak wyglądałby następny hard fork? Jak gwałtownie mogliby się tam dostać?

– zastanawiał się wskazując na silną zależność tej społeczności od Buterina.

Hoskinson twierdzi również, iż jego kolega po fachu ponosi odpowiedzialność za obranie złej strategii dot. skalowania transakcji przeprowadzanych w Ethereum.

Powiedział, iż pierwotnie blockchain ten miał dokonywać tego poprzez sharding i optymalizację rdzeni. Jednakże to ponoć Buterin zadecydował o skręceniu w stronę stosowania rollupów oraz rozwiązań warstwy 2

Idź do oryginalnego materiału