Systematycznie rosną ceny krajowego rzepaku, ale wzrost cen pszenicy zwolnił w tygodniu kończącym się 10-listopada – MRiRW

3 godzin temu
Zdjęcie: Systematycznie rosną ceny krajowego rzepaku, ale wzrost cen pszenicy wyhamował w tygodniu kończącym się 10-listopada – MRiRW


Raport MRiRW pokazuje, iż ceny średnie krajowe siedmiu (z dwunastu) raportowanych zbóż wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 10-go listopada 2024. Skala wzrostu cen średnich mieściła się w zakresie 0,8% (pszenżyto) do 7,0% (jęczmień konsumpcyjny).

Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej jest najwyższa od lipca

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 930 zł/t – bez zmian w skali tygodnia. W tym samym czasie cena średnia pszenicy kupowanej na cele paszowe obniżyła się o 13 zł do 888 zł/t. Dane MRiRW pokazują, iż już od połowy czerwca młynarze płacą za pszenicę nieco więcej (średnio) niż firmy handlowe (patrz wykres).

Warto zauważyć, iż za pszenicę konsumpcyjną skupy płacą teraz średnio najwięcej od lipca tego roku.

Średnie ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w Polsce (wykres)

W raportowanym tygodniu w skupie dominowały przez cały czas zboża paszowe (66% udział), w tym kukurydza (sucha i mokra) stanowiła 38%, a pszenica paszowa 18%.

Cena średnia zakupu kukurydzy suchej wzrosła do 825 zł/t z 825 zł/t tydzień wcześniej. Kukurydza mokra kupowana była średnio po 565 zł/t (+7 zł/t w skali tygodnia).

Dane MRiRW pokazują, iż już od 4 tygodni firmy handlowe płacą średnio za kukurydzę więcej niż wytwórnie pasz (patrz wykres).

Średnie tygodniowe ceny skupu kukurydzy suchej w Polsce (wykres)

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce

Ceny krajowego rzepaku najwyższe od kwietnia 2023 roku

Dane MRiRW pokazują, iż w ciągu tygodnia kończącego się 10-go listopada 2024 średnia cena zakupu rzepaku wzrosła w zakładach tłuszczowych o 72 zł/t do 2298 zł/t. Oznacza to cenę o 12,8% wyższą niż rok temu.

Wycena rzepaku na giełdzie w Paryżu (seria z dostawą w listopadzie 2024) na koniec omawianego tygodnia była tylko nieco wyższa i wyniosła 2323 zł/t.

Cena średnia rzepaku raportowana przez MRiRW jest teraz najwyższa od początku kwietnia 2023 roku.

Ceny średnie skupu rzepaku w Polsce w ujęciu tygodniowym (wykres)

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału