Sytuacja na giełdzie – komentarz – 06022025

3 godzin temu

Za nami intensywny okres na rynkach – wyniki pokazała cała plejada gigantów technologicznych i nie tylko. AMD i Uber rozczarowały inwestorów, co przełożyło się na spadki ich kursów, ale ponieważ są to spółki portfelowe, omówimy je w osobnych wpisach. Alphabet dostarczył solidne, choć niespektakularne wyniki, a kurs poleciał w dół za sprawą prognozy CapEx wyższej od oczekiwań. Z kolei Spotify pozytywnie zaskoczyło rynek, wystrzeliwując ponad 15% w górę, a Novo Nordisk również przebił prognozy, notując lekki wzrost. Ferrari pokazało, jak wygląda prawdziwa siła cenowa – EPS w górę o ponad 30% przy wzroście shipments o zaledwie 2% r/r, co w efekcie pociągneło kurs o 7% w górę.

PayPal z kolei zawiódł dynamiką Braintree, co poskutkowało spadkami i byczą informacją w kontekście konkurenta Adyen, ale największy show znów dał Palantir, który imponującą akceleracją wzrostu sprawił, iż kurs przebił 100 dolarów. KKR i TransDigm dowiozły z kolei wyniki zgodne z oczekiwaniami, bez większych emocji, a kursy zareagowały lekko negatywnie.

W tle obserwujemy spadek rentowności amerykańskich obligacji, co dodaje kolejny wymiar do rynkowych ruchów. Przed nami jeszcze wyniki Amazona i Fortinet, które zostaną opublikowane dziś po sesji.

Na indeksach kolejny poniedziałek zaczął się od spadków – tym razem nie przez odgrzaną przez media narrację o DeepSeek, ale przez nową odsłonę politycznej gry Trumpa związanej z cłami. Problem jednak został gwałtownie rozwiązany i doszło do porozumienia. Więcej na temat taryf przeczytacie w odrębnym wpisie – Witamy w Trumpolandzie.

Mimo to jednak, spółki semiconductor po sadze Deepseekowej dalej się nie pozbierały. Inwestorzy obawiają się tego, jak wyglądać będzie dynamika wzrostu w sektorze po 2025 roku, w związku z tym aktywnie zabezpieczają swoje pozycje bądź spekulują na spadki poprzez kupno opcji put na ETF SMH.

Z kolei ostatnie wzrosty Daily Sentiment Index (DSI) dla VIX do poziomu 45.5 sugerują, iż rynki znalazły się w fazie podwyższonego strachu, co historycznie często prowadziło do jego stopniowego wygasania. Dane pokazują, iż po osiągnięciu takiego poziomu VIX ma tendencję do spadku w kolejnych miesiącach (średnio -28.54% po pół roku), podczas gdy S&P 500 w 70-80% przypadków rośnie.

Ostatnio w Stanach Zjednoczonych miały miejsce istotne wydarzenia związane z kryptowalutami. Senator stanu Ohio, Sandra O’Brien, wprowadziła projekt ustawy (Senate Bill 57), który pozwoliłby skarbnikowi stanu inwestować środki publiczne w Bitcoin, tworząc „Fundusz Rezerw Bitcoin Ohio”. Ustawa wymagałaby, aby inwestycje w Bitcoin były przechowywane przez co najmniej pięć lat oraz nakładałaby obowiązek akceptacji kryptowalut jako formy płatności przez agencje rządowe, w tym za podatki i opłaty.

W międzyczasie, David Sacks, mianowany przez prezydenta Donalda Trumpa na stanowisko „czara” ds. kryptowalut i sztucznej inteligencji, podczas konferencji prasowej ogłosił utworzenie dwupartyjnej grupy roboczej w kongresie USA, której celem jest opracowanie polityki wspierającej rozwój aktywów cyfrowych. Sacks podkreślił potrzebę zapewnienia jasności regulacyjnej dla firm kryptowalutowych, zwracając uwagę na wcześniejsze problemy z niejasnymi przepisami i działaniami Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Dodatkowo, prezydent Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze powołujące grupę roboczą ds. kryptowalut, której zadaniem jest opracowanie nowych regulacji dotyczących aktywów cyfrowych oraz zbadanie możliwości utworzenia krajowego zasobu kryptowalut. Te inicjatywy wskazują na rosnące zainteresowanie i zaangażowanie władz USA w rozwój i regulację rynku kryptowalut.

W tle rosnący optymizm wokół dolara – opcyjne risk reversals na Bloomberg Dollar Spot Index osiągnęły najwyższy poziom od czerwca, wskazując na silny popyt na opcje call w stosunku do put. Inwestorzy stają się coraz bardziej byczo nastawieni wobec USD, co może wynikać z obaw o globalną płynność i zmieniające się oczekiwania co do polityki Fed.

Co jeszcze działo się ostatnio interesującego na rynku?

Spis Treści

  • Dane z amerykańskiej gospodarki
  • Napływy do spółek technologicznych po spadkach wywołanych Deepseek
  • Constellation Software inwestuje w Asseco – dlaczego to bardzo bycza transakcja dla akcjonariuszy obu spółek
  • Jak Constellation Software potrafi poprawiać fundamenty nabywanych podmiotów?
  • Dlaczego rynek reaguje negatywnie na wyniki Alphabet?
  • TransDigm – Kolejny Silny Kwartał Pomimo Spadku Tempa Wzrostu Organicznego
  • Ciekawe zmiany biznesowe w Workday – czy nadchodzi lepszy okres dla tej spółki?
  • Grab i GoTo – potencjalna fuzja gigantów z Azji Południowo Wschodniej?

Zapraszam!

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 59 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się!

Nazwa użytkownika:
Hasło:
Wykup dostęp
Zapomniałeś/aś hasła?

Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału