Sytuacja na giełdzie – komentarz – 31012025

1 tydzień temu

Cześć Wszystkim!

Za nami wyjątkowo intensywny okres na rynkach, pełen kluczowych raportów wynikowych – od największych gigantów technologicznych po mniejsze firmy, które również miały swoje chwile chwały.

Mastercard i Visa jak zwykle nie zawiodły, prezentując solidne wyniki, z czego szczególnie wyróżniał się Mastercard, wskazując na dalszą siłę konsumentów. Apple co prawda dostarczył wyniki raczej przeciętne, ale ostatecznie odbił się podczas konferencji wynikowej, co przyniosło mu pewne wytchnienie po słabości kursu z ostatnich tygodni. Meta i ASML zaskoczyły naprawdę świetnymi raportami. Microsoft nie do końca spełnił oczekiwania rynkowe, choć trudno nazwać jego wyniki rozczarowaniem. Tesla, mimo pozornie słabszych nagłówków, zaskoczyła doskonałymi wynikami w segmencie Energy i Services. Co więcej, Elon Musk dolał oliwy do ognia swoją niezwykle byczą postawą, co dodatkowo pobudziło entuzjazm. W efekcie, tydzień ten pełen był niespodzianek, od początkowego dynamicznego, poniedziałkowego spadku spowodowanego paniką i dezinformacją wywołaną DeepSeek-iem, po późniejsze silne odbicie i odrobienie większości strat.

Nasdaq po spadku wywołanym DeepSeek zanotował największy jednodniowy napływ kapitału od 2021 roku – i to dokładnie wtedy, gdy Nvidia zaliczyła spektakularny 17% zjazd. Czyli tech leci w dół, ale inwestorzy nagle wrzucają do niego najwięcej kasy od czterech lat? To wygląda jak najlepszy dzień dla technologii pod względem napływu kapitału od lat… na tle najgorszego dnia dla Nvidii i innych spółek będących bezpośrednimi „AI infrastrucutre Plays”, takich jak Vertiv, Arista Networks czy Vistra. Naszym zdaniem jednak całe to zamieszanie było zwykłą wymówką do bardzo dynamicznej realizacji zysków. Wzrosty wśród tych spółek były w ostatnim czasi ebar

Nvidia w poniedziałek zaliczyła bowiem spektakularny spadek ponad -17%, we wtorek mocno odbiła ponad +5%, a w środę znów leciała w dół ponad -4%. Taki układ zdarzył się w historii tylko cztery razy. A teraz spójrzcie, co działo się z kursami później w poniższej tabeli.

Na rynku poprawia się również szerokość – indeks S&P500 equal weight ma póki co większą stopę zwrotu, niż S&P500 ważony kapitalizacją w ujęciu YTD. Większość akcji radzi sobie więc całkiem dobrze na początku 2025 roku: 375 spółek, czyli około 75% składników indeksu S&P 500, jest na plusie od początku roku. Ponad 53% z nich przewyższa wyniki samego indeksu, co tak jak prognozowaliśmy wskazuje na znacznie szerszy zakres rajdu w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy poziom ten był w okolicach 30%.

Patrząc na to z innej perspektywy, sygnały breadth thrust niemal zawsze poprzedzały dwucyfrowe roczne wzrosty indeksu S&P 500 equal-weight, z jednym wyjątkiem – styczniem 1974, który okazał się poważnym fałszywym sygnałem. Breadth Thrust to jeden z tych rzadkich sygnałów, które sugeruj siłę hossy. Mówiąc prościej – kiedy duża liczba akcji jednocześnie rusza w górę, często oznacza to, iż siła trendu wzrostowego się rozszerza i może się utrzymać na dłużej. To jak fala, która najpierw obejmuje kilka spółek, a potem rozlewa się na cały rynek.

Patrząc na historyczne przypadki (powyższy wykres), można zauważyć, iż po wystąpieniu Breadth Thrust indeks S&P 500 Equal Weight prawie zawsze notował solidne wzrosty w kolejnych miesiącach. Średni zwrot po 6 miesiącach wynosił ponad 10%, a po roku aż 23,64%. Jedynym wyjątkiem był rok 1974, który zakończył się bolesnym fałszywym sygnałem, ale poza tym rynek konsekwentnie reagował pozytywnie.

Z perspektywy statystycznej, 76% skuteczności po 2 miesiącach, 85% po 3 miesiącach, a po roku mediana zwrotu wynosiła ponad 23%. To mocny sygnał, iż szeroki rynek może mieć przed sobą bardzo dobry okres, choćby jeżeli niektóre giganty, jak Microsoft czy Nvidia, ostatnio nieco osłabły. w tej chwili indeks utrzymuje się powyżej kluczowych średnich kroczących, a szerokość rynku jest zaskakująco silna zważywszy na słabość trzech największych komponentów rynku: Apple, Microsoft i Nvidia. Co więcej, zarówno Microsoft, jak i Nvidia przez pewien czas traciły poziom 200-dniowej średniej kroczącej, co zwykle jest sygnałem osłabienia trendu. Apple z kolei, choć w tej chwili w handlu przedsesyjnym reaguje pozytywnie na wyniki kwartalne, jest dalej sporym underperformerem z ostatniego czasu. Pomimo tych zawirowań, szeroki rynek wciąż pokazuje siłę, a historyczne dane sugerują, iż breadth thrust często zwiastuje solidne, dwucyfrowe wzrosty w ciągu kolejnego roku – co potwierdza naszą tezę, iż 2025 rok może być rokiem, w którym indeks S&P500 Equal Weight pokona zwrotem klasyczny indeks S&P500 ważony kapitalizacją.

Tymczasem na horyzoncie widać nadchodzącą publikację wskaźnika PCEw piątek, który jest preferowaną przez Fed miarą inflacji. Ekonomiści przewidują wzrost o 0,3% miesiąc do miesiąca.

Dodatkowym źródłem niepewności pozostają działania administracji Trumpa i ich zapowiedź nałożenia 25-procentowych ceł na import ropy z Kanady i Meksyku. Wciąż budzi to wątpliwości, a rynek z niecierpliwością czeka na finalne decyzje w tej sprawie. W połączeniu z możliwymi dalszymi restrykcjami handlowymi wobec Chin sytuacja staje się coraz bardziej dynamiczna.

Spis Treści

  • Fed utrzymuje stopy procentowe bez zmian – zgodnie z oczekiwaniami rynku
  • DeepSeek dalej na ustach wszystkich
  • Czy DeepSeek to zagrożenie dla Nvidii i BigTech?
  • Bardzo dobre wyniki ASML i wnioski zarządu na temat DeepSeek
  • UPS traci wolumeny w Amazonie
  • Block wprowadza “codename goose” – otwartą platformę dla agentów AI
  • Meta z mocnym Q4 – AI kluczowym motorem wzrostu
  • Nowa runda finansowania w OpenAI
  • ServiceNow spada 10% po wynikach

Zapraszam!

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 59 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się!

Nazwa użytkownika:
Hasło:
Wykup dostęp
Zapomniałeś/aś hasła?

Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału