Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23% w III kw. 2024 r., podobnie jak w poprzednim kwartale, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
„Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23%, podobnie jak w poprzednim kwartale. Utrzymało się też jej zróżnicowanie pomiędzy rynkami. Na taki poziom ROE wpływ miał wzrost cen transakcyjnych mieszkań, przewyższający wzrost kosztów producentów oraz sposób finasowania się deweloperów (głównie środki własne, przedpłaty klientów oraz inne zobowiązania)” – czytamy w raporcie „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2024 r.”.
„Poziom opłacalności inwestycji mieszkaniowych wyrażony wskaźnikiem ROE, dla inwestycji finansowanych całkowicie z kapitałów własnych (tj. LTV=0%) w Warszawie wynosił 3,3%, dla 6. miast 3,2% oraz 3,1% dla 7. dla pozostałych miast. Dla inwestycji w połowie finansowanych kredytem mieszkaniowym (LTV=50%) rentowność kapitałów własnych była ujemna, wyniosła – 1,3% w Warszawie, -1,4% w 6. oraz -1,6% w pozostałych 7. miastach wojewódzkich Polski. W porównaniu z analogicznym kwartałem w 2023 r. oznacza to ich niewielki spadek. Przy inwestycjach lewarowanych na poziomie LTV=80% rentowność w III kw. br. wyniosła -14,9% w Warszawie, -15,3% w 6. miastach oraz -15,6% w pozostałych analizowanych miastach wojewódzkich” – czytamy dalej.
Zwrot z kapitału własnego (ROE) z inwestycji w mieszkanie na wynajem, kupione za środki własne, wzrósł nieznacznie, natomiast przy przyjętej dźwigni finansowej 50% i wyższej (80%) przez cały czas był ujemny, wskazał bank centralny.
„Zwrot z inwestycji w mieszkania na wynajem (nie uwzględniając kosztów transakcyjnych, kosztów remontów oraz ewentualnych zmian wartości mieszkania) dokonanej ze środków własnych był niższy niż oprocentowanie depozytów bankowych oraz zwrot z inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe” – napisano też w raporcie.
Źródło: ISBnews