Według najnowszych danych Registradores de España, w drugim kwartale 2023 roku Polacy stali się właścicielami 890 hiszpańskich nieruchomości, a w pierwszej połowie tego samego roku zakupili łącznie 1450 nieruchomości.
Dla porównania, między styczniem a czerwcem 2022 roku Polacy nabyli 1270 domów i mieszkań, a w tym samym okresie w 2019 roku – tylko 550.
Hiszpania coraz bardziej popularna
Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, właścicielka polskiej agencji nieruchomości Agnes Inversiones na Costa del Sol, podkreśliła w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, iż to już kolejny raz, kiedy Polacy zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce nabywców nieruchomości w Hiszpanii, którzy są cudzoziemcami.
W drugim kwartale 2023 roku Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Mogli się wówczas pochwalić 3,92 proc. wszystkich transakcji dokonywanych przez obcokrajowców. Wyprzedzili w ten sposób między innymi Szwedów i Amerykanów.
Według Marciniak-Kostrzewy, aż 65 procent zakupów dotyczy apartamentów, podczas gdy 35 procent to domy wolnostojące z prywatnymi basenami. jeżeli chodzi o ceny najczęściej wybieranych apartamentów, wahają się one od 350 tys. do 1,2 mln euro.
Waro podkreślić, iż zmieniają się także preferencje zakupowe Polaków. Około 80 procent transakcji dotyczy rynku wtórnego – głownie z powodu lokalizacji i jakości budowy. Starsze nieruchomości znajdują się bliżej plaży i miasta, co pozwala ich właścicielom korzystać pełnej infrastruktury. Jednak i tu należy liczyć się z tym, iż tego typu domy i mieszkaniae często wymagają remontu lub odświeżenia.
Hiszpańskie nieruchomości jako „drugi dom”
Ciekawostką jest fakt, iż domy są w tej chwili kupowane są z zamiarem stałego zamieszkania lub jako drugie miejsce zamieszkania, co stanowi istotną zmianę preferencji w porównaniu do 2019 roku.
„Puls Biznesu” informuje, iż w drugim kwartale 2023 roku co szósta nieruchomość w Hiszpanii została zakupiona przez obcokrajowca. Największy udział w rynku mieli Brytyjczycy (8,8 proc.), Niemcy (7,25 proc.), Francuzi (6,56 proc.), Marokańczycy (5,37 proc.) i Włosi (5,22 proc.).