Szok! Wielki europejski kraj chce zakazać lewarowania krypto

7 miesięcy temu

W nadchodzącym tygodniu turecki parlament rozpatrzy projekt ustawy, który wprowadza nowe regulacje dotyczące rynku krypto. Zgodnie z zapowiedziami, ustawa zakłada zakaz transakcji z wykorzystaniem krótkiej sprzedaży oraz dźwigni finansowej. Kryptoaktywa będą po raz pierwszy sklasyfikowane jako „niematerialne”, co z założenia ma zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo ich obrotu.

Tureckie regulacje krypto w drodze do parlamentu

Komisja Nadzoru Rynku Kapitałowego (KNRK) w Turcji otrzyma uprawnienia do ustalania zasad emisji kryptoaktywów. Będzie także odpowiedzialna za procesy licencjonowania i audytu platform handlowych. Dostawcy usług kryptowalutowych będą musieli spełniać minimalne wymogi operacyjne, podobne do tych, które obowiązują instytucje finansowe.

W związku z możliwością gwałtownych wahań cen kryptoaktywów projekt ustawy zakłada zakaz transakcji z wykorzystaniem dźwigni finansowej, krótkiej sprzedaży i innych operacji zwiększających ryzyko. Wszystkie przelewy na platformach mają być zarejestrowane. Ich zgodność z przepisami ustalonymi przez Radę ds. Badań Przestępstw Finansowych (RBPF) będzie bacznie monitorowana.

Ze względu na ryzykowny charakter inwestycji w kryptoaktywa, nie zostanie wprowadzony mechanizm ubezpieczeń dla transakcji handlowych. Tym samym te będą zwolnione z rekompensaty dla inwestorów. W ustawie zdefiniowano również przestępstwo „nieautoryzowanego dostawcy usług kryptoaktywów” z przewidzianymi karami dla osób działających bez zezwolenia KNRK.

Cel? Wyjść z szarej listy branży krypto

Wysiłki na rzecz wprowadzenia ustawy kryptowalutowej w Turcji mają najważniejsze znaczenie dla wyjścia tego kraju z rynkowego cienia. Minister finansów Mehmet Şimşek we wcześniejszych wypowiedziach podkreślał, iż najważniejsze jest uchwalenie prawa kryptograficznego, które wykluczy Turcję z szarej listy Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

W tym momencie regulacje krypto w Turcji są raczej szczątkowe. Wśród nich wyróżnia się rozporządzenie zakazujące używania kryptowalut jako metody płatności przez Bank Centralny Republiki Turcji (CBRT). Komisja ds. Dochodzeń w sprawie Przestępstw Finansowych (MASAK) nakłada obowiązek identyfikacji klientów w przypadku platform kryptograficznych działających w kraju. Wszystko to w ramach środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Czym jest organizacja FATF?

FATF jest międzynarodową organizacją, która opracowuje polityki mające na celu zwalczanie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu oraz broni. Tworzy ona listy państw, które wymagają wzmożonego monitoringu.

Jednym z narzędzi stosowanych przez FATF jest tzw. szara lista (ang. grey list). Obejmuje ona kraje zidentyfikowane jako mające strategiczne braki w swoich systemach. Na tej liście, oprócz Turcji, znajdują się m.in. Nigeria i Republika Południowej Afryki.

Idź do oryginalnego materiału