Szokująca wypowiedź szefa SEC. Aż tak nienawidzi branży krypto?

1 rok temu

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, wyraźnie zaznaczył swoje stanowisko wobec krypto w wyjątkowo niepochlebnym wywiadzie dla CNBC. Gensler argumentuje, iż branża „została zbudowana na niezgodności” i zasugerował, iż jej wytwory są niepotrzebne.

„Nie potrzebujemy więcej kryptoaktywów”

Gensler stwierdził też, iż istniejące kryptogiełdy „mieszają szereg funkcji”, które nie byłyby dopuszczalne w tradycyjnym sektorze finansów. Jako przykład podał hipotetyczną sytuację, w której nowojorska giełda prowadziłaby jednocześnie również fundusz hedgingowy.

Odnosząc się do cyfrowych walut, Gensler powiedział:

Już mamy walutę cyfrową. Nazywa się dolar amerykański. Nazywa się euro. Nazywa się jen. Wszystkie są teraz cyfrowe. Nie potrzebujemy nic więcej.

Gary Gensler, przewodniczący SEC dla CNBC

Płomienne wypowiedzi Genslera pojawiły się tuż po tym, jak regulator postawił zarzuty największej amerykańskiej giełdzie kryptowalut, Coinbase. Zarzucili jej niezarejestrowanie się jako giełda, dom compensacyjny i broker, a także nielegalną sprzedaż papierów wartościowych.

We poniedziałek SEC wziął na celownik największą na świecie giełdę aktywów cyfrowych, Binance. Postawił jej 13 zarzutów cywilnych, twierdząc, iż gigantyczna firma krypto wykazała „rażące lekceważenie amerykańskiego federalnego prawa papierów wartościowych”.

Może Cię zainteresować: Katar w ogniu krytyki. Przymykają oko na pranie pieniędzy przez kryptowaluty?

Zaostrzanie Regulacji dla największych graczy przemysłu krypto

Od czasu, kiedy Gensler objął stanowisko szefa SEC w 2021 roku, regulator zaostrzył ściganie przestępstw w branży kryptowalut. Tempo działań wzrosło, szczególnie po gwałtownym załamaniu się giełdy FTX w listopadzie ubiegłego roku. Prokuratorzy zarzucają, iż ta mieszała fundusze klientów z jej powiązanym podmiotem handlowym, Alameda Research.

Zaostrzenie regulacji niepokoi niektórych prawodawców. Głównie Republikanów, którzy twierdzą, iż surowsze zasady i brak jasności zahamują innowacje w największej gospodarce świata. Wśród legislatorów, którzy sprzeciwili się działaniom Genslera w SEC, był chociażby Warren Davidson, który wprost oświadczył, iż zamierza złożyć projekt ustawy o jego wydaleniu.

Czy sektor zdoła zrównoważyć dążenie do rozwoju z potrzebą przejrzystości i odpowiedzialności? Czas pokaże. W międzyczasie z całą pewnością możemy spodziewać się, iż Gensler i SEC nie przestaną wywierać nacisku na branżę krypto.

Zobacz również:

Idź do oryginalnego materiału