W czwartek, 3 kwietnia 2025 roku, odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), którego celem było omówienie aktualnej sytuacji epizootycznej na Słowacji i Węgrzech oraz zaplanowanie dalszych działań Inspekcji Weterynaryjnej w przypadku możliwej transmisji wirusa pryszczycy na terytorium Polski.

Informacje o sytuacji na Słowacji
2 kwietnia 2025 roku, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Stałego Komitetu KE ds. Zdrowia Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, Główny Lekarz Weterynarii Słowacji przekazał informacje o postępach w walce z wirusem pryszczycy. Na Słowacji zakończono likwidację czterech ognisk choroby, co obejmowało utylizację zwierząt oraz przeprowadzenie wstępnego czyszczenia i dezynfekcji w gospodarstwach. W piątym ognisku rozpoczęto szczepienie zwierząt, a w gospodarstwach kontaktowych przeprowadzono badania, których wyniki były negatywne.
W strefach objętych restrykcjami prowadzone są badania kliniczne i dwukrotne badania laboratoryjne. jeżeli wszystkie wyniki są ujemne, stado nie jest likwidowane. Obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu zwierząt ze strefy buforowej, a tranzyt zwierząt może odbywać się tylko przez obszary nieobjęte restrykcjami. Surowe mleko z tych stref musi być przewożone bezpośrednio do przetwórstwa.
Sytuacja na Węgrzech
Węgierskie władze weterynaryjne potwierdziły 2 kwietnia 2025 roku wystąpienie dwóch ognisk wtórnych pryszczycy, które zlokalizowane są w obszarze już wcześniej wyznaczonym. w tej chwili w tych ogniskach przebywa 8 299 zwierząt. W odpowiedzi na zagrożenie, rozpoczęto szczepienie supresyjne zwierząt, a wszystkie pojazdy wyjeżdżające ze strefy buforowej poddawane są dezynfekcji.
Sytuacja w Austrii
W związku z wykryciem ognisk pryszczycy na Węgrzech i Słowacji, Austria wyznaczyła strefę zagrożoną oraz strefę buforową. Wszystkie zwierzęta z gospodarstw znajdujących się w obszarze zagrożonym zostały przebadane, a wyniki były ujemne. w tej chwili trwa badanie zwierząt w strefie buforowej. Strona austriacka zapowiedziała przeprowadzanie cyklicznych badań zwierząt w obszarze zagrożonym, w trybie cotygodniowym.
Zakazy i ograniczenia dotyczące obszarów zagrożonych
W związku z nowymi ogniskami na Słowacji i Węgrzech, wprowadzono strefy zagrożone i buforowe, które będą obowiązywały co najmniej do 20 maja 2025 roku. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, nie ma możliwości wysyłania zwierząt ze strefy buforowej do handlu. Ponadto, nie odnotowano przesyłek zwierząt z gatunków wrażliwych ze Słowacji i Węgier do Polski w ciągu ostatnich 7 dni w systemie TRACES.
Działania Inspekcji Weterynaryjnej w Polsce
W obliczu zagrożenia, Inspekcja Weterynaryjna w Polsce monitoruje sytuację na granicach oraz wprowadza odpowiednie środki zapobiegawcze. Na posiedzeniu sztabu kryzysowego omówiono możliwe scenariusze w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa pryszczycy na terytorium RP oraz zaplanowano dalsze działania mające na celu minimalizowanie ryzyka transmisji choroby.
Aktualna sytuacja epizootyczna na Słowacji i Węgrzech stanowi poważne wyzwanie dla służb weterynaryjnych w całej Europie. W Polsce nie odnotowano jeszcze żadnych przypadków pryszczycy, jednak służby weterynaryjne pozostają w gotowości do szybkiego reagowania na wszelkie zagrożenia. Strefy buforowe, wprowadzone na Węgrzech, Słowacji i Austrii, będą obowiązywały przynajmniej do połowy maja, a w międzyczasie kontynuowane będą badania i szczepienia mające na celu opanowanie sytuacji.