Cyfrowy czujnik zasilany przez sztuczną inteligencję do wykrywania wczesnych oznak stresu upraw to pionierski projekt, który imituje ludzkie zmysły w celu identyfikacji problemów w produkcji roślinnej. Na czym polega jego działanie?
Innowacyjny system monitorowania prowadzony przez sztuczną inteligencję wykrywa określone lotne substancje pomidorów wskazujące na stres. Ma na celu ułatwienie wczesnego namierzania i reagowania na powstałe wyzwania. System łączy wiedzę agronomiczną, komercyjną i najnowocześniejszą technologię czujników. Projekt TomatoGuard: Advanced AI-Driven Pest and Stress Detection for Sustainable Tomato Cultivation, wspierany przez Defra i Innovate UK, scala wiedzę specjalistyczną brytyjskiego Agri-Tech Centre (ATC), Altered Carbon (AC), Fargro Ltd i producenta APS Produce – informuje Fruitnet.
Jak działa?
Technologia składa się z systemu czujników Digital Nose (firmy AC) wspomaganych sztuczną inteligencją. Naśladuje ona ludzkie zmysły w celu identyfikacji potencjalnych problemów, nie tylko w i na roślinie, ale także w jej środowisku, jakim jest gleba. Wykorzystuje układ czujników do wychwytywania określonych pierwiastków gazowych i oparów (lotnych związków organicznych uwalnianych przez rośliny poddane stresowi), pełniąc funkcję wczesnego systemu ostrzegawczego w celu identyfikacji zmian środowiskowych, które wskazują na zbliżające się wyzwania uprawowe.
Zrównoważone rolnictwo coraz łatwiejsze. Jak czujnik może pomóc producentom?
Użycie czujnika ma pomóc we wczesnym wykrywaniu zagrożeń, pozwolić na zmniejszenie stosowania pestycydów, zniwelowanie utraty plonów oraz bardziej zrównoważoną i ekonomiczną produkcję. Firma AC odpowiedzialna za czujniki ma na celu także zmniejszenie śladu węglowego poprzez wykrywanie sygnałów pozwalających na dokładne dostrojenie ogrzewania, wilgotności i wentylacji szklarni.
Dla plantatora wczesne wykrycie zagrożeń obniżyłoby stale rosnące koszty wynikające z niepotrzebnego stosowania pestycydów poprzez ukierunkowanie działań na obszary wymagające zabiegów, optymalizację wymagań odżywczych upraw i utrzymanie wysokiej jakości i wydajności produktu. W efekcie pomoże to w bardziej zrównoważonej produkcji.
AI pomoże w zwalczaniu przędziorków w pomidorach
Partnerzy projektu postanowili pracować w tej chwili nad jednym problemem dotyczącym pomidorów i ogólnym wykrywaniem anomalii. Aktualnie będzie to ukierunkowane na przędziorki. Chociaż istnieją biologiczne metody zwalczania, organizatorzy projektu twierdzą, iż ich skuteczność znacznie wzrośnie dzięki wczesnej identyfikacji.
Co z pozostałymi uprawami?
Początkowo projekt skupi się na uprawie pomidorów, a wynika to z ekonomicznego znaczenia uprawy. Jednak technologia jest zaprojektowana tak, aby była wszechstronna i stosowana w uprawie różnych gatunków, także przy uprawach wertykalnych.
Próby rozpoczęły się już w szklarniach i komorach kontrolowanych w Rothamsted Research, są one przeprowadzone przez ATC, a dalsze prace w większej szklarni w Stockbridge Technology Centre zaplanowano na wiosnę 2025 r. Podczas projektu APS Produce wykorzysta czujniki w komercyjnych warunkach szklarniowych.