Sztuczna inteligencja w pracy. Polacy prezentują treści AI jako własne

22 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Polska znajduje się w czołówce krajów, których obywatele regularnie korzystają ze sztucznej inteligencji – wynika z raportu KPMG "Sztuczna inteligencja w Polsce. Krajobraz pełen paradoksów". Problemem przez cały czas jest jednak znajomość przepisów dotyczących AI oraz obawa przed przyznaniem się do korzystania z tego narzędzia.


Polacy regularnie korzystają z AI. To więcej niż średnia globalna


Aż 69 proc. Polaków korzysta z AI regularnie, a 84 proc. zadeklarowało, iż korzysta ze sztucznej inteligencji w jakiejkolwiek formie - wynika z raportu KPMG. To częściej niż mieszkańcy Niemiec czy USA. Na poziomie globalnym 66% respondentów z 47 państw deklaruje regularne i świadome korzystanie z AI - zarówno w pracy, edukacji, jak i życiu codziennym.
"AI najczęściej używają osoby młode (w wieku 18-34 lat) - jej regularne stosowanie, co najmniej raz na kilka miesięcy, deklaruje aż 84 proc. osób z tej grupy, co stanowi wynik o 40 p.p. wyższy niż wśród osób w wieku 55 lat i starszych. Bardziej aktywne są w tym obszarze również osoby z wyższym wykształceniem oraz te, które przeszły szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji" - tłumaczy Leszek Ortyński, Lider ds. Sztucznej Inteligencji i Data Science w KPMG w Polsce, cytowany w badaniu. Reklama


70 proc. Polaków uważa, iż potrafi rozpoznać treści stworzone przez AI. Rzeczywistość mówi coś innego


Jak zauważa ekspert, "AI w Polsce zaczyna pełnić rolę asystenta w codziennym życiu - nie tylko w pracy, ale także w rozwoju osobistym i zdobywaniu wiedzy". Niepokojące są jednak inne dane - mimo, iż 60 proc. respondentów deklaruje, iż potrafi efektywnie korzystać z narzędzi AI, a aż 70 proc. z nich uważa, iż potrafi rozpoznać treści stworzone z udziałem sztucznej inteligencji, to wyniki badania pokazują istotną rozbieżność między tą oceną a poziomem wiedzy i przygotowania użytkowników.
Jedynie 29 proc. Polaków przeszło szkolenie z zakresu AI - to o 10 p.p. mniej niż średnia globalna. "Wiele osób deklaruje umiejętność efektywnego korzystania z AI i wskazuje, iż potrafi rozpoznać jej zastosowanie, ale jednocześnie często towarzyszy im niska ocena własnych kompetencji oraz niepewność dotycząca posiadanej wiedzy. Może to oznaczać, iż użytkownicy bazują głównie na intuicyjnym oswojeniu z technologią, bez głębszego zrozumienia jej działania czy ograniczeń" - uważa Andrzej Gałkowski, Dyrektor ds. Sztucznej Inteligencji w KPMG.
Badanie pokazuje również, iż Polacy nie są zaznajomieni z obowiązującymi przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji. Aż 90 proc. respondentów nie wie o istnieniu regulacji w tym obszarze, co oznacza poziom wyraźnie wyższy niż średnia dla wszystkich badanych państw (83 proc.). Prawie połowa badanych (47 proc.) uważa, iż obecne przepisy wystarczają, by korzystanie z AI było bezpieczne. Jednocześnie większość dostrzega zagrożenie dezinformacją - 88 proc. popiera przepisy ograniczające jej rozpowszechnianie, a 86 proc. chce regulacji dotyczących generowania fałszywych treści przez AI. "Sugeruje to, iż brak wiedzy o obowiązujących ramach prawnych nie oznacza obojętności wobec potrzeby kontroli nad rozwojem tej technologii" - czytamy w badaniu.


Sztuczna inteligencja w miejscu pracy. "Wdrożona, ale nieoswojona"


Zgodnie z deklaracjami pracowników co najmniej 72 proc. polskich organizacji wdrożyło AI. Jest to poziom zbliżony, ale nieco niższy niż średnia globalna (77 proc). Z badania wynika, iż w Polsce nieco ponad połowa pracujących wykorzystuje AI w pracy świadomie i regularnie (przynajmniej raz na kilka miesięcy), co zdaniem ekspertów "pokazuje, iż wciąż istnieje luka między wdrożeniem a realnym dostępem do tej technologii". Spośród osób korzystających z AI zawodowo (71 proc. pracujących Polaków) tylko co siódmy robi to codziennie, podczas gdy na świecie prawie co czwarty użytkownik AI w pracy sięga po nią każdego dnia.
W Polsce szczególnie popularne są publicznie dostępne, bezpłatne narzędzia, z których korzysta ponad trzy czwarte osób stosujących AI w pracy. Mimo to 55 proc. osób zatrudnionych w Polsce unika ujawniania, iż skorzystało ze sztucznej inteligencji w pracy i prezentuje wygenerowane treści jako własne.
Idź do oryginalnego materiału