Czy tego chcemy, czy nie – ONA już tu jest… Budząca niepokój, ciekawość, ale i nadzieję tzw. sztuczna inteligencja, czyli AI (artificial intelligence) wkracza nieubłaganie do transportu zbiorowego. Krakowski oddział SITK RP orasz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wraz z Politechniką Krakowską i Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa są organizatorami II Seminarium nt. „Technologie AI na Rynku Transportowym 2025”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął SektorKolejowy.

Zapewniając o przyszłości mariażu AI i transportu Organizatorzy wydarzenia podkreślają, iż sztuczna inteligencja (AI) staje się kluczowym narzędziem w transformacji przemysłu, w tym sektora kolejowego, oferując innowacyjne rozwiązania w zakresie monitorowania i zarządzania infrastrukturą. W erze, w której dane są najcenniejszym zasobem, AI otwiera nowe perspektywy w wykorzystaniu informacji, redefiniując tym samym podejście do rozwiązywania problemów.
Celem Seminarium jest popularyzacja wiedzy o AI, o jej efektywności i szerokim spektrum możliwości wykorzystania jej również w transporcie zbiorowym. Potencjał sztucznej inteligencji jest ogromny, dobrze ukierunkowany może przynieść wiele korzyści. Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu, automatyzacja procesów, identyfikacja potencjalnych ryzyk czy zaawansowana diagnostyka. AI to także szansa na zwiększenie efektywności i optymalizację działań w zakresie obsługi pasażerskiej czy zarządzania ruchem kolejowym w czasie rzeczywistym poprzez chociażby tzw. „inteligentny monitoring” ułatwiający zarządzanie zasobami.
By w pełni jednak wykorzystać szanse, które daje AI, konieczne są szkolenia kadr w zakresie wdrażania nowych technologii informatycznych, co prowadzić ma do podnoszenia kompetencji cyfrowych wśród pracowników i przełamywania barier, które nowoczesne technologie mogą wywoływać. Jednym z rozwiązań może być wykorzystywanie technologii typu chatbot, które w naturalny sposób stać się mogą wsparciem w codziennych działaniach.
Mając zatem pełną świadomość zarówno obaw, wyzwań, jak i możliwości, które niesie ze sobą AI jako taka, udział w wydarzeniu wezmą udział specjaliści na co dzień zajmujący się praktycznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji i technik komputerowych. Seminarium wzbudziło spore zainteresowanie instytutów badawczych, uczelni technicznych oraz przedstawicieli biznesu z rynku IT (takich jak Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, Google, Dell, czy IBM), stanowiąc gwarancję wysokiego poziomu merytorycznego prezentacji i wystąpień. Patronat Honorowy nad wydarzeniem – co nie jest bez znaczenia – objęli profesor Andrzej Szarata (Rektor Politechniki Krakowskiej), Robert Pękal (Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN DS. PCSS) oraz profesor Maciej Sułowicz (Dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej).
Nie da się zatrzymać technologii, można ją tylko mądrze wykorzystać. Sztuczna inteligencja już dziś zmienia nasz sposób myślenia o transporcie przyszłości – naszym zadaniem jest nadać tej zmianie adekwatny kierunek. – Józefa Majerczak Prezes SITK Kraków
Program Seminarium przewiduje cykl kilkunastu prelekcji, zogniskowanych na kluczowych dla resortu tematach, takich jak np. narzędzia AI, które wspierają zarówno usługi transportowe, zarządzanie energią w obszarze technologii wrażliwych, implementacja AI w procesach produkcji i ocenie jakości linii produkcyjnych, w automatyzacji wykrywania uszkodzeń infrastruktury (m.in. na podstawie analizy obrazów), wykorzystywanie światłowodów jako pasywnych sensorów, czy też korzystanie z technologii ChatBOT jako pomocnika w obsłudze systemów informatycznych. Podsumowaniem seminaryjnych wystąpień będzie panel dyskusyjny, w trakcie którego zaprezentowane zostaną także światowe trendy w rozwoju technologii AI.
Wyróżnioną częścią programu wydarzenia będzie prezentacja zastosowania technologii robotycznych w praktyce. Podczas pokazu robotów – „chodzących” i „jeżdżących”, będzie można zaobserwować przełom technologiczny, ale także po prostu oswoić się nieco z nieuniknionym. Bo czy chcemy tego, czy też się tego obawiamy – transformacja cyfrowa trwa od dłuższego czasu. Warto ją poznać, zrozumieć i wiedzieć, jak skutecznie i efektywnie z AI korzystać. Seminarium to zatem nie tylko przestrzeń do wysłuchania prelekcji, ale konkretne narzędzie wspierające proces transformacji cyfrowej w transporcie zbiorowym – zorientowane na rozwiązania, kompetencje i praktyczne wdrożenia.
Wydarzenie odbędzie się 29 maja br. na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w auli KOTŁOWNIA.
Szczegóły znajdują się na oficjalnej stronie internetowej seminarium
Zobacz również: