Sztuka na zamku. Międzynarodowy plener rzeźbiarski 2024 w Niemodlinie

magazif.com 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Sztuka na zamku. Międzynarodowy plener rzeźbiarski 2024 w Niemodlinie


Plener rzeźbiarski 2024 Niemodlin – co nas czeka?

Szansa na kolejny plener rzeźbiarski 2024! Wydarzenie odbędzie się pod nazwą: II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski na Zamku Książęcym Niemodlin „NIEMODLIN 2024”. Ubiegłoroczna, a zarazem pierwsza edycja pleneru rzeźbiarskiego, która zainaugurowała otwarcie Europejskiego Parku Rzeźby w Niemodlinie, okazała się nie lada sukcesem. Do udziału w wydarzeniu, jakim jest plener rzeźbiarski 2024, wytypowani zostali artyści z Polski, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. Stworzone dzieła można podziwiać w przestrzeni ogrodowej okalającej Zamek w ramach stałej wystawy. Rzeźby cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających i wzbogacają teren o aspekt artystyczny i kulturalny.

Reklama

Plener rzeźbiarski 2024 w Niemodlinie – skąd ta inicjatywa?

Sama inicjatywa parku rzeźby sięga 2011 roku, kiedy w Pabianicach, jako jeden z pierwszych w Polsce, powstał Europejski Park Rzeźby A&A. Wówczas w maju 2011 roku zorganizowano pierwszy plener rzeźbiarski, otwierający park, a w czerwcu można już było podziwiać dzieła artystów z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch i Polski. Przez kolejne lata park wzbogacał się o kolejne dzieła międzynarodowych twórców. Obecnie, w parku – zlokalizowanym przy polu golfowym – można podziwiać 18 rzeźb. Na przestrzeni lat Europejski Park Rzeźby A&A mógł się również pochwalić przynajmniej kilkoma znaczącymi sukcesami. W ramach rocznej ekspozycji można było podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz – najznakomitszej polskiej rzeźbiarki, znanej na całym świecie. Kompozycja „Mutantów” i „Głowa” przyciągnęły rzeszę odwiedzających. Z kolei kilka lat później Tygodnik „Polityka” zaliczył Europejski Park Rzeźby A&A do „10 najlepszych parków rzeźby w polskich miastach”.

Reklama
Niemodlin

Plener rzeźbiarski 2024 ponownie na Zamku w Niemodlinie

Pod koniec 2022 roku powstała idea poszerzenia inicjatywy parku rzeźby o tereny wokół Zamku Książęcego Niemodlin w województwie opolskim. Mający ponad 700 lat, Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najbardziej wartościowych historycznie, największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce. Z kolei park wokół zamku Niemodlin wraz z arboretum w Lipnie stanowi integralne założenie parkowe, którego autorami byli dawni właściciele zamku w Niemodlinie. Niewielki obszar zieleni wokół samego zamku w II połowie XVIII wieku przekształcono w park o charakterze angielskim z interesującymi gatunkami drzew, z czego część okazów to ponad stuletnie drzewa, cenne ze względu na wiek i rozmiary.

Zamek Książęcy Niemodlin stanowi doskonałą oprawę dla sztuki rzeźbiarskiej, a razem z parkiem rzeźby tworzy unikatowy obiekt, który odpowiada na potrzeby kulturalne lokalnej społeczności, i nie tylko. O ile ekspozycja dzieł sztuki na łonie natury nie jest zaskakująca, to nie sposób nie wspomnieć o stałych rezydentach przyzamkowego parku. Teren zamieszkują bowiem daniele, które stanowią miłe towarzystwo przy kontemplacji dzieł sztuki i sprawiają, iż przestrzeń jest przyjazna dla rodzin z dziećmi. Okazuje się, iż park rzeźby nie musi być typową galerią dzieł sztuki, ale może tworzyć ciekawą przestrzeń, gdzie sztuka przenika się z historią i światem zwierzęcym.

Kolejne rzeźby pojawią się w zamkowym parku już w sierpniu. Spośród nadesłanych aplikacji do udziału w II Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim na Zamku Książęcym Niemodlin „Niemodlin 2024″ zostali wytypowani artyści z Polski i Korei Południowej. Rzeźby, które powstaną w trakcie pleneru, zostaną odsłonięte w ramach III edycji EtnoFestiwalu odbywającego się na Zamku 15.08.2024. Artyści tworzą rzeźby częściowo w swoich pracowniach, a następnie w trakcie pobytu na plenerze będą dopracowywać i montować swoje dzieła w przestrzeni zamkowej. Mimo, iż artystom pozostawiono dużą swobodę twórczą, tematyka prac ma odnosić się do zespołu zamkowo-parkowego w Niemodlinie, lub mieć charakter związany z tematyką lokalną. Wyjątkowo zostanie również zaprezentowany model rzeźby autorstwa Norberta Sarneckiego, która zostanie zrealizowana i odsłonięta podczas przyszłorocznego wydarzenia.

Niemodlin

Plener rzeźbiarski 2024 – jacy artyści dołączą w tej edycji?

Plener rzeźbiarski 2024 w Niemodlinie zaszczycą swą obecnością następujący artyści:

EUNHYUNG CHUNG – KOREA POŁUDNIOWA / RZEŹBA: „ONE WHO CANNOT LIVE IN THE PRESENT” („TEN, KTÓRY NIE MOŻE ŻYĆ W TERAŹNIEJSZOŚCI”)

OPIS ARTYSTKI:

Eunhyung Chung

Artystka jest performerką i rzeźbiarką urodzoną w Seulu Ukończyła studia licencjackie z rzeźby na Uniwersytecie Narodowym w Seulu oraz tytuł magistra rzeźby i edukacji artystycznej w Rhode Island School of Design (RISD), uważanej za najlepszą akademię sztuk pięknych w Stanach Zjednoczonych. Mimo młodego wieku wystawiała się wielokrotnie, zarówno w Korei, Nowym Jorku, jak i w Tajlandii, czy w Polsce. Interesuje się rzeczami kruchymi lub nietrwałymi, które łatwo się psują i nie są trwałe. w tej chwili największym tematem, który eksploruje, jest poczucie straty: utrata cennych wspomnień, utrata kierunku i utrata bioróżnorodności. Większość jej prac przybiera formę rzeźby performatywnej lub performansu rzeźbiarskiego, które z biegiem czasu ulegają zmianom.

OPIS RZEŹBY:

Ten, który nie może żyć w teraźniejszości, przedstawia istotę odbiegającą od istniejących systemów społecznych. Istota ta zatraca się w procesie dekonstrukcji i rekonstrukcji swojej tożsamości poprzez cielesne przemiany. Wędruje na oślep, nieświadomy swego przeznaczenia, a ciężkie ręce i nogi utrudniają mu postęp. Pośród niezliczonych udręk i zmartwień stara się nie utknąć w stabilnym stanie. Nieustannie naprawia i mutuje swoje ciało w pożądanym kierunku, szukając formy odpowiadającej jego własnym standardom. Podobnie jak zamek, którego liczne przemiany następowały na przestrzeni wieków.

One who cannot live in the, Eunhyung Chung
One who cannot live in the, Eunhyung Chung
One who cannot live in the, Eunhyung Chung

IGNACY NOWODWORSKI – POLSKA / RZEŹBA: „PRZEPŁYW”

Ignacy Nowodworski

OPIS ARTYSTY:

Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w pracowni rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz jako specjalista ds. edukacji w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jest absolwentem Instytutu Sztuki UO w Opolu, dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2005 r., stopień doktora uzyskał na ASP we Wrocławiu w 2018 r. W swoich pracach rzeźbiarskich wykorzystuje różnorodne materiały, kamień, twarde gatunki drewna, metal, oraz przedmioty znalezione. Jego prace zapraszają do rozszyfrowywania rozbudowanej symbolicznej warstwy i wieloznacznych metafor. Poruszają kwestię złożoności ludzkiej natury. Wzajemne kontrasty materiałów i struktur są cechą charakterystyczną jego multimateriałowych rzeźb. Jego prace znajdują się w kolekcji opolskiej „Zachęty” oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Anglii, Kazachstanie i USA. Jest autorem statuetek „Mecenas Galerii Sztuki Współczesnej”, „Mecenas Sztuki Dziecięcej”, „Most Dialogu” oraz „Opolskie Lamy” Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Niezależnych.

OPIS RZEŹBY:

Praca odnosi się do przepływu czasu. Porusza kwestię niemożności powrotu do pewnych rzeczy i sytuacji których nie da się odtworzyć, powtórzyć, czy przywrócić. Rzeźba przedstawia ażurową, spawaną ze stali rybę łączącą inspiracje naturą jak i techniką. Swoją formą nawiązuje do konstrukcji lotniczych jak i łodzi podwodnych. W rzeźbie doszukać się można rozbudowanej symbolicznej warstwy i wieloznacznych metafor – przepływu, ruchomej drogi, ciągłej zmiany, odniesienia o nie „wchodzeniu do tej samej rzeki”, jak i straty tego co przeminęło. Dzieło umieszczone w przestrzeni niemodlińskiego zamku skłoni odbiorców do refleksji nad upływającym czasem i zachodzącymi zmianami, jak i nawiąże do tradycji rybołówstwa obecnej w Niemodlinie.

Przepływ, Ignacy Nowodworski
Przepływ, Ignacy Nowodworski

KAMIL ZAITZ- POLSKA / RZEŹBA: „SZYSZKA”

Kamil Zaitz

OPIS ARTYSTY:

Kamil Zaitz to współczesny polski rzeźbiarz urodzony w 1987 r. Tworzy rzeźby w stali wpisując się w nurt sztuki nowoczesnej z wyraźnym naciskiem na ekspresjonizm postaci. Wczesne lata twórczości Zaitza opierały się na rzeźbach z recyklingu – wszelkie metalowe i garażowe odpady nie przechodziły obok artysty obojętnie, a on potrafił z nich tworzyć niezwykłe kreacje. Dziś prace artysty doceniają na całym świecie prywatni nabywcy i miłośnicy sztuki ze stali.

OPIS RZEŹBY:

Rzeźba przedstawia dużą szyszkę wykonaną ze stali Corten. Szyszka dzięki swojej strukturze, obłości oraz kształtem płatków odnosi się do architektonicznych detali Zamku Niemodlin. Przy tym idealnie komponuje się z jego zielonym otoczeniem. Szyszka jako kwiat drzewa symbolizuje zasiane ziarno i obietnice obfitej przyszłości. Rzeźba umieszczona na stalowym postumencie nawiązuje również do solidności i fundamentów, na których stoi zamek. Efekt końcowy jest inspirujący dzięki połączeniu symboliki natury i historii.

Szyszka, Kamil Zaitz

Gościnnie w tym roku dołączy także NORBERT SARNECKI – POLSKA / PROJEKT RZEŹBY: „MARZYCIEL”

Marzyciel, Norbert Sarnecki

OPIS ARTYSTY:

Norbert Jerzy Sarnecki to artysta-rzeźbiarz urodzony 13 listopada 1974 roku w Kielcach. W 1994 r. ukończył kieleckie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, uzyskując tytuł technika kamieniarstwa artystycznego. W 2001 roku z kolei obronił dyplom na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W 2010 otrzymał stopień doktora sztuki w dziedzinie rzeźby. Specjalizuje się w tworzeniu dzieł monumentalnych, takich jak pomniki, rzeźby ogrodowe, fontanny, wykonuje również małe formy rzeźbiarskie.

Pracuje w kamieniu, drewnie, brązie i tworzywach sztucznych. W swoich pracach ukazuje i utrwala z pozoru mało istotne chwile składające się na nasze życie i w przyjacielski, dowcipny sposób podejmuje „walkę” z materiałem tak, by zostały one dostrzeżone. Artysta ma na koncie udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych – Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Dania, Szwecja, Chiny, Francja. Jest laureatem wielu nagród m.in. Stypendium Artystyczne Ministra Kultury RP, Brązowy Medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Nagroda Miasta Poznania za Pracę Doktorską czy Grand Prix w międzynarodowym konkursie Satyrykon.

OPIS RZEŹBY:

Projekt powstał pod wpływem relacji medialnych o rozmaitych krytycznych zdarzeniach na świecie. W przypadku wojen, katastrof naturalnych lub innych nieoczekiwanych zdarzeń ratujemy to, co najważniejsze, czyli dzieci. Rzeźba przedstawia chłopca, który otulony w pośpiesznie narzucony zbyt duży płaszcz nie przestaje marzyć o lepszym świecie. Jest to afirmacja życia, mimo trudnego losu. Kolor rzeźby nawiązuje do światła księżyca, noc powinna przynosić spokój. Rzeźba również luźno nawiązuje do burzliwej historii Zamku i zrealizowanego marzenia, które przetrwało do dnia dzisiejszego.

Marzyciel, Norbert Sarnecki

Więcej aktualności znajdziecie w mediach społecznościowych Europejskiego Parku Rzeźby w Pabianicach.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Europejski Park Rzeźby A&A

Idź do oryginalnego materiału