W Szwajcarii zbierane są podpisy pod projektem ustawy, która nakazuje Szwajcarskiemu Bankowi Narodowemu (SNB) inwestowanie w BTC.
- Szwajcaria może niedługo zacząć inwestować w BTC.
- Stosowny projekt ustawy potrzebuje jednak aż 100 000 podpisów poparcia.
Szwajcaria kupi bitcoiny?
Za projektem stoi wiceprezes ds. energii i miningu Tethera, Giw Zanganeh, i założyciel i prezes szwajcarskiego think tanku 2B4CH, Yvesem Bennaïmem.
Inicjatywa musi zdobyć poparcie 100 000 obywateli, aby była analizowana przez polityków.
Pomysł nie jest jednak nowy. 2B4CH przygotowywało się do złożenia dokumentów w Kancelarii Stanu już w kwietniu 2024 r. Pierwszy raz starało się zaś zrealizować pomysł w październiku 2021 r.
Czekaliśmy na odpowiedni moment. Teraz wszystko zaczyna się układać, dlatego złożyliśmy dokumenty i zaczniemy zbierać podpisy
— przekazał mediom Bennaïm.
Projekt dotyczący stworzenia „finansowo zdrowej, suwerennej i odpowiedzialnej Szwajcarii” został złożony w kancelarii rządu 5 grudnia i oficjalnie zarejestrowany w Federalnym Dzienniku Urzędowym Szwajcarii 31 grudnia.
Zawiera propozycję zmiany artykułu 99 ust. 3 Szwajcarskiej Konstytucji Federalnej na:
Bank Narodowy gromadzi wystarczające rezerwy pieniężne ze swoich własnych zysków; część tych rezerw składa się ze złota i bitcoinów.
Chodzi więc o dodanie do rezerwy BTC.
Twórcy projektu muszą zebrać wspomniane 100 000 podpisów do 30 czerwca 2026 r. Szwajcaria ma populację 8,92 miliona osób, co oznacza, iż około 1,12% mieszkańców będzie musiało podpisać petycję.
Today we officially launched the popular initiative to add #Bitcoin to the @SNB_BNS Swiss National Bank’s balance sheet. https://t.co/Y40yh9pW3X
We will need the full support of our community to gather 100k signatures and make this a national referendum. Details will follow…
— Giw Zanganeh (@gzanganeh) December 31, 2024
Warto dodać, iż teraz jest dobry moment na realizację pomysłu, bowiem Donald Trump ogłosił, iż też będzie chciał stworzyć w USA bitcoinową rezerwę.
O podobnym pomyśle dyskutuje się w Niemczech. Pomysł pojawił się choćby na forum Parlamentu Europejskiego.
W Polsce o “uwolnieniu kryptowalut” mówi jak na razie tylko Sławomir Mentzen, kandydujący teraz na prezydenta z ramienia Konfederacji.
Bitcoin w Lugano
Bitcoin jest już akceptowany we włoskojęzycznym mieście Lugano, gdzie co roku odbywa się konferencja poświęcona największej z kryptowalut o nazwie “Plan ₿“.
Dane BTCMaps pokazują, iż około 260 sprzedawców akceptuje tam BTC jako środek płatniczy.
Jednocześnie jednak niedawno prezes banku centralnego kraju, Martin Schlegel, wyraził zaniepokojenie wykorzystaniem bitcoina jako środka płatniczego i “ogromną ilością energii” zużytej do zabezpieczenia jego sieci.