Szwajcarski bank pocztowy PostFinance uruchamia powszechne usługi krypto
Przepaść między amerykańskimi bankami a ich zagranicznymi odpowiednikami w podejściu do branży kryptowalut stale się powiększa. Jaskrawym przykładem jest bank PostFinance, który jest w całości własnością szwajcarskiego rządu. Właśnie jest w trakcie uruchamiania usług kryptowalutowych dla swoich klientów.
Krypto w Szwajcarii wchodzi pod strzechy
PostFinance, jest jednym z największych banków detalicznych w Szwajcarii. Właśnie ogłosił nowe partnerstwo z Sygnum, pierwszym na świecie cyfrowym bankiem aktywów. Ma zamiar zaoferować swoim klientom „szereg regulowanych usług bankowości aktywów cyfrowych za pośrednictwem platformy bankowej B2B firmy Sygnum”.
Dzięki partnerstwu, PostFinance będzie mógł oferować swoim klientom cyfrowe produkty i usługi na poziomie bankowym. Klienci banku będą mogli kupować, przechowywać i sprzedawać kilka kryptowalut o najwyższej randze, w tym Bitcoin i Ethereum.
„PostFinance przeanalizował potrzeby inwestycyjne swoich klientów i odkrył duże zapotrzebowanie na cyfrowe usługi inwestycyjne” – czytamy w komunikacie.
Strategiczne partnerstwo z Sygnum
„Wykorzystując platformę bankowości B2B firmy Sygnum, PostFinance od samego początku bezproblemowo zintegruje tę nową ofertę z istniejącą infrastrukturą”.
Usługi kryptograficzne są świadczone za pośrednictwem instytucjonalnej platformy business-to-business (B2B) firmy Sygnum. Zapewnia ona bankom wejście na rynek regulowanych i zgodnych produktów cyfrowych. w tej chwili w sieci B2B działa ponad 15 banków partnerskich.
Partnerstwo PostFinance z Sygnum oferuje użytkownikom banku dostęp do stakingu.
Banki europejskie bez cienia obawy oferują swoim klientom usługi stakingu. Na przeciwległym biegunie znajduje się USA. Podejście rządu USA do branży krypto jest co najmniej niezrozumiałe by nie powiedzieć szkodliwe. Prawodawcy w tym kraju wciąż debatują nad klasyfikacją prawną różnych rozwiązań oferowanych przez firmy z branży krypto.
Sygnum jest jednym z nielicznych banków na świecie, który jest w pełni regulowanym specjalistą ds. aktywów cyfrowych. Posiada szwajcarską licencją bankową. Fakt ten czyni go jednym z nielicznych bezpiecznych pomostów między tradycyjnymi finansami a aktywami cyfrowymi.
„Nasza platforma bankowa B2B umożliwia ponad 15 bankom oferowanie usług na rynku krypto na dużą skalę” — powiedział Fritz Jost, dyrektor B2B w Sygnum Bank.
„Cieszymy się, iż możemy umożliwić PostFinance dostarczanie klientom usług związanych z aktywami cyfrowymi na poziomie instytucjonalnym”.
PostFinance została założona w 1906 roku i służy jako jednostka usług finansowych Poczty Szwajcarskiej, narodowej usługi pocztowej Szwajcarii. Inicjatywa banku jest odpowiedzią na prośby od klientów, którzy chcą uzyskać dostęp do rynku kryptowalut.
„Cyfrowe aktywa stały się integralną częścią świata finansów. Nasi klienci chcą mieć dostęp do tego rynku w PostFinance” — powiedział Philipp Merkt, dyrektor ds. inwestycji w PostFinance Ltd.
PostFinance celuje w usługi krypto już od 2021
Nie jest to pierwsza inicjatywa PostFinance w sferze kryptowalut. We wrześniu 2021 roku bank uruchomił własną serię cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich powiązanych z fizycznymi pieczęciami – znaną jako Crypto Stamp 1.0 . A w lipcu 2022 roku ogłosił, iż buduje własną platformę przechowywania kryptowalut.
Swiss Post zapowiedziała, iż wprowadza Crypto Stamp 3.0, nowy krypto-znaczek. Będzie on zawierał fizyczne i niewymienialne wersje tokenów zintegrowanych z technologią sztucznej inteligencji. Do sprzedaży ma wejść od 2 maja.