Nasdaq 100 znajduje się kilka procent od historycznego szczytu. Z kolei indeks S&P 500 cały czas podąża na północ. Jednak jeżeli spojrzymy bardziej szczegółowo na rynek, to odkryjemy, że:
- 4 spółki należące do indeksu S&P 500 poprawiły roczne minima,
- 23 spółki z indeksu S&P 500 znajdują się o maksymalnie 5% od rocznego minimum.
Na wczorajszej sesji akcje Verizon spadły o 7,5%. Oznaczało to, iż akcje tej spółki znalazły się na najniższym poziomie od 2011 roku. Akcje od szczytu z grudnia 2020 roku spadły o około 50%. Z czego wynika problem tej spółki?
Verizon – model działalności
Verizon Communications jest największym amerykańskim dostawcą usług telekomunikacyjnych. W swojej ofercie ma internet, telewizję, telefon. Warto wspomnieć, iż Verizon jest jednym z największych dostawców usług telefonii komórkowej w USA. Kolejnym istotnym produktem spółki jest internet. Dzięki własnej sieci kablowej Verizon może dostarczać usługi internetowe do milionów amerykańskich rodzin. przez cały czas istotną częścią przychodów są usługi telewizyjne. Co prawda jest to rynek schyłkowy (przegrywa walkę z platformami streamingowymi i internetem), to przez cały czas stanowi ważne źródło zysków. Verizon ma także dedykowaną ofertę dla klientów biznesowych.
Jest to więc firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, która działa w bardzo dojrzałej branży. Firma generuje dużo gotówki, którą przeznacza na wypłatę dywidendy i skup akcji. Jednak spółkę czekają duże wydatki inwestycyjne związane z wprowadzeniem standardu 5G. Kolejnym problemem jest nierozwiązana sprawa z ołowiem.
Ołów głównym powodem obaw?
Według śledztwa The Wall Street Journal ołów znajduje się w dużej części kabli należących do sieci telekomunikacyjnych (takich jak AT&T czy Verizon). zwykle były to ołowiane osłonki miedzianych kabli. Co prawda ten rodzaj technologii nie jest stosowany już od połowy lat 60-tych, to według autorów artykułu można znaleźć wiele tego rodzaju kabli w pobliżu wód czy gruntu. Wraz z upływem czasu ołów przedostaje się do wody, gleby i powietrza. W 130 miejscach pobrane próbki okazały się toksyczne.
Lekarze, z którymi konsultowali się autorzy artykułu, mówili, iż narażenie się na kontakt z ołowiem może w długim okresie spowodować problemy z nerkami, choroby serca czy problemy z płodnością.
Verizon może zatem doświadczyć w przyszłości dużych kosztów utylizacji starych kabli oraz narazić się na koszty postępowań sądowych od poszkodowanych ludzi. Prawdopodobnie Verizon będzie starał się podpisać ugody z takimi osobami. To powoduje ryzyko, iż spółka przestanie wypłacać dywidendę przez jakiś czas.
Nota
Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.