Nvidia jak na razie okazała się spółką 2023 roku. Wzrost z poziomu 150 dolarów za akcje w styczniu do choćby 500 dolarów w sierpniu robi wrażenie. Firma stała się dla rynku synonimem sztucznej inteligencji. Ciężko się temu też dziwić, bo w zaledwie rok… podwoiła swoje przychody i zyski. Tak jest, podwoiła!
Kwartalne przychody Nvidia od 2015 roku
W drugim kwartale 2023 Nvidia odnotowała 13.5 mld USD przychodów. Rok wcześniej było to niecałe 7 mld. Tymczasem już na trzeci kwartał 2023 prognozowane są przychody rzędu 16 miliardów dolarów. To już trzy razy więcej niż w analogicznym okresie rok temu (zobacz też: „Czy Nvidia prześcignie Apple i stanie się największą spółką świata?„)
Inwestorzy często boją się kupować akcje, które zaliczają tak gigantyczne wzrosty. Obawa jest oczywiście częściowo uzasadniona. Z drugiej jednak strony to klasyczny przykład czerpania korzyści z fundamentalnej zmiany otoczenia dla całego biznesu. Rozwój sztucznej inteligencji spełnia wszystkie elementy potencjalnej rewolucji przemysłowej, która może podbić produktywność pracy na całym świecie.
Spółka, która wygra rewolucję AI? Zapomnij o Nvidia!
Zainwestować w spółkę Arista Networks możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Przez pierwsze 30 dni handlujesz całkowicie bez prowizji, a dodatkowo możesz uzyskać oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków do choćby 6.1% w skali roku! Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!
Duże spółki rosną wolniej
W takich okolicznościach, jak powyższe, podwajanie swoich przychodów przez lidera rynku, jakim jest Nvidia, może się zdarzać i w historii już się zdarzało! Firma Cisco między 1996, a 2000 rokiem również na fali rewolucji Internetowej dynamicznie zwiększała swoje przychody. W 1996 wynosiły one 4 mld dolarów. W 2000 roku już blisko 19 miliardów. Kurs Cisco zaliczył w tym czasie rajd z poziomu poniżej 5 dolarów do choćby 55 dolarów.
Wzrost przychodów Cisco w latach 1994 – 2008
Tak, później Bańka Dotcom pękła. Niemniej jednak jeżeli dziś stoimy u progu nowej rewolucji i za taką powinniśmy traktować sztuczną inteligencje, to do prawdziwej rynkowej bańki jeszcze daleka droga. Bank of America wprost pisze o AI jako „baby bubble” i ja zgodziłbym się z tą narracją.
Sztuczna inteligencja to jeszcze nie bańka
Czy Nvidia na fali rozwoju AI może rosnąć dalej? Oczywiście, iż tak. Problem jednak polega na tym, iż wykręcanie sporych stóp zwrotu na największych spółkach jest ogólnie mało realne. Analitycy Dimensional Fund Advisors sprawdzili, jak zachowują się kursy spółek przed wejściem, do grona 10 największych spółek w USA oraz po tym, jak znajdą się w tym gronie. Badanie to objęło okres od 1927 do 2021 roku i mówi o tym, o ile stopa zwrotu z największych spółek bije benchmark w postaci szerokiego rynku akcji w różnym horyzoncie. Pisaliśmy o tym również w tekście „Inwestowanie w największe spółki to kiepski pomysł„.
Graficzne przedstawienie badań analityków Dimensional Fund Advisors – największe spółki to rzeczywiście statystycznie bardzo zła inwestycja (badanie obejmuje okres od 1927 roku do 2021)
Na pięć i trzy lata przed przystąpieniem do grona największych spółki te deklasują szeroki rynek, generując średnioroczną stopę zwrotu na poziomie choćby ponad 20% powyżej benchmark. Z chwilą dołączenia do grona największych ten wynik jednak drastycznie spada. Duże podmioty rosną relatywnie wolniej. Dlatego też ja okazji wolę szukać wśród mniejszych podmiotów. Mniejszych nie znaczy jednak „małych”.
Cichy zwycięzca rewolucji AI – Arista Networks
Arista Networks to firma zajmująca się dostarczaniem zaawansowanych rozwiązań sieciowych w chmurze. Spółka skupia się głównie na produkcji przełączników sieciowych (hardware) i systemu do zarządzania siecią (software). Jej produkty znajdują zastosowanie w takich środowiskach jak centra danych, czy chmury obliczeniowe, a więc w dwóch elementach kluczowych dla rewolucji AI. Jaką wartość dodaną wnoszą produkty od Aristy?
Dzięki rozwiązaniom spółki klienci mają możliwość obsługi większych wolumenów danych i ich błyskawicznego przesyłania między serwerami. W efekcie użytkownicy cieszą się szybszym dostępem do zasobów sieciowych, co zwiększa produktywność. Firma została założona w 2004 roku przez doświadczonych pracowników wspomnianego już Cisco! Całościowy udział insiderów w spółce o wartości ponad 50 mld USD wynosi prawie 20%. Dla mnie to dobry wyznacznik, iż cele zarządu są spójne z celami akcjonariusza.
Arista skorzystała w pierwszej fazie rozwoju na imponującym wzroście branży cloud computing, a dodatkowo zyskiwała dzięki intensywnej migracji firm na rozwiązania typu SaaS znajdujące się w chmurze. W ostatnich latach dokonała się gigantyczna przemiana w sposobie dostarczania oprogramowania, gdzie aplikacje stopniowo przenosiły się z tradycyjnych instalacji na komputerach do nowej formy, zwanej „chmurą”. Dzięki temu użytkownicy zyskali możliwość dostępu do systemu z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.
Wszystkie zasoby zostały więc rozproszone na tysiące serwerów, które są połączone dzięki szybkich przełączników sieciowych. To właśnie ten rozwój przyczynił się do ogromnego wzrostu zapotrzebowania na przestrzeń w centrach danych oraz na urządzenia takie jak przełączniki i routery, dostarczane między innymi przez Arista.
Aktualnie firma pozycjonuje się pod boom na sztuczną inteligencję Inwestycje w tym segmencie oparte są również na chmurze obliczeniowej. W efekcie Arista to typowa ekspozycja pick & shovel pod nadchodzącą rewolucję związaną ze sztuczną inteligencją. Więcej o tym, czy jest strategia kilofa i łopaty możesz posłuchać w tym krótkim shorcie nagranym przeze mnie na YT.
Czym jest strategia kilofa i łopaty?
Mocna fundamentalnie spółka
Historia Aristy to już spektakularny sukces. Od chwili debiutu giełdowego w 2014 cena akcji już wzrosła o ponad 1200%. Bardziej imponujące jest jednak, jak w ciągu tego okresu firma zdołała zwiększyć swój udział na rynku zaawansowanych przełączników sieciowych do ponad 25%, odbierając spore udziały rynkowe Cisco.
Jak zmieniają się udziały w rynku Cisco i Arista (uwaga na osie. Cisco dalej jest liderem! Udziały jednak dynamicznie spadają)
Arista może pochwalić się fenomenalnym poziomem wskaźnika ROIC (Return on Invested Capital). Każdego roku od momentu IPO uzyskiwał on wartości dwucyfrowe. Stale utrzymujący się ROIC powyżej 15% już jest powodem do dumy i ważnym kryterium wysokojakościowej spółki. W przypadku Aristy nie tylko utrzymuje się on na takim poziomie, ale również rośnie.
Arista Networks ma bardzo wysokie wskaźnik ROIC
Spółka posiada również bardzo zdrowy bilans i nie posiada praktycznie żadnego zadłużenia. Do tego trzyma ponad 3,7 miliarda dolarów w gotówce. Środowisko wysokich stóp procentowych nie wpływa więc w żadnym stopniu negatywnie na koszty finansowania firmy.
Arista nigdy nie była przesadnie tanią spółką. Wycena zawsze kryła w sobie dużo premii za dynamikę wzrostu. Spółka jednak rośnie jak szalona, a do tego zdobywa nowe udział w dynamicznie rosnącym rynku. W każdym segmencie działalności obecny wzrost jest wyższy od 5-letniej średniej pomimo coraz wyższej bazy. Dla przykładu średniorocznie od 2018 roku firma zwiększała przychody o 21,5%. W przyszłym roku ma je według analiz zwiększyć o około 30%. Przy takim tempie wzrostu okazuje się, iż przyszłe wskaźniki wyceny wcale nie wyglądają już na szalenie wysokie.
Wskaźniki wyceny Arista Networks przy założeniu dalszego rozwoju w dotychczasowym tempie
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
Jak można zainwestować w akcje Arista Networks?
Sposobów na zainwestowanie w Arista Networks jest sporo. Możesz to zrobić np. poprzez platformę Freedom24. To międzynarodowy broker, który umożliwia handel ponad milionem instrumentów finansowych na rynkach zagranicznych. Notowany jest na Nasdaq i zapewnia szeroki dostęp do akcji amerykańskich. Nowi klienci przez pierwsze 30 dni są całkowicie zwolnieni z prowizji, a inwestor zyskuje ponadto oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków w wysokości choćby 6.1%! jeżeli jeszcze nie masz konta we Freedom, to możesz założyć je dzięki tego linka. Dzięki temu będziesz również wspierał nasz portal!
Daj mi znać co Ty sądzisz o Arista Networks? Czy spółka wygląda dla Ciebie na interesującą?
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk
Zainwestować w spółkę Arista Networks możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Przez pierwsze 30 dni handlujesz całkowicie bez prowizji, a dodatkowo możesz uzyskać oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków do choćby 6.1% w skali roku! Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!
Pamiętaj, iż przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.