Tajemnicze złoto w ładowni samolotu na lotnisku w Heathrow. Znamy koniec tej historii

1 rok temu

W czerwcu 2019 roku sztabki złota o wadze 104 kg i wartości około 4 mln funtów brytyjskich zostały odkryte w ładowni samolotu na londyńskim lotnisku Heathrow, który przybył z Kajmanów i zmierzał do Szwajcarii. Złoto, z których część sztabek miało kształt serca, zostały zajęte przez Narodową Agencję ds Przestępczości (ang. National Crime Agency, NCA – przyp. red.). Kilka dni temu formalnie zakończono śledztwo i uzyskano zgodę na formalne zajęcie zdecydowanej większość kosztownego załadunku.

Po nitce z lotniska do kłębka w Wenezueli

NCA współpracowała od tego czasu z władzami na Kajmanach w celu kompleksowego prześledzenia pochodzenia złota z powrotem aż do Ameryki Południowej. W trakcie tego procesu odkryto, iż złoto przewieziono na Kajmany prywatnym odrzutowcem z Wenezueli, który to kraj jest znany z nielegalnego handlu szlachetnym kruszcem. Dochodzenie funkcjonariuszy wykazało, iż południowoamerykańskie kartele narkotykowe stworzyły fałszywe dokumenty w celu ukrycia faktycznego miejsca pochodzenia złota. Udało się też powiązać ładunek z konkretnymi osobami z przestępczego półświatka.

Narkobiznes kocha złoto z dobrego powodu

Po rozmowach z przedstawicielami Wymiaru Sprawiedliwości agenci NCA uzyskali formalny, prawny nakaz zajęcia (ang. civil recovery order – przyp. red.) ponad 80% wagi znalezionego złota. Nakaz ten wymaga udowodnienia, iż aktywa lub mienie zostały nabyte w wyniku nielegalnych działań. Pozostałe 20% złota zostanie zwrócone firmom który stały za transportem kruszcu wraz z odsetkami.

Przestępców przyciąga złoto, ponieważ jest to łatwy sposób na przenoszenie pieniędzy pochodzących z produkcji i handlu narkotykami ze względu na wysoką wartość złota skupionej w stosunkowo niewielkim ładunku. Kartele najprawdopodobniej próbowały ulokować środki w objętych tajemnicą bankową szwajcarskich instytucjach finansowych, a następnie podjąć się dalszego prania środków z narkobiznesu. NCA podjęła się śledztwa w celu rozbicia szajki, przejęcia kontrabandy i powstrzymania jej przed podobnymi próbami prania brudnych pieniędzy w Europie w przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału