Największa giełda kryptowalut w Korei Południowej, Upbit, doświadczyła właśnie niezwykłego wzrostu wolumenu obrotu kilkoma altcoinami. Czy to ważne? W przeszłości często się zdarzało, iż tokeny notowane na tym wschodnim parkiecie odnotowywały bezprecedensowe wzrosty – rynki azjatyckie mają swoją własną specyficzną społeczność krypto z ogromnym kapitałem.
Te kryptowaluty wykazują wzmożoną aktywność na giełdzie Upbit
Wśród altcoinów które wyróżniają się na azjatyckim parkiecie w ostatnich dniach wymienić można Aptos (APT), Ontology (ONT), IOST, Blur (BLUR) i Dogecoin (DOGE). Aptos, na przykład, zanotował bezprecedensowy wzrost o 184,62% na 1-godzinnym wykresie wolumenie obrotu na Upbit, skacząc ze średnio 112 tys. dolarów do 320 tys. dolarów. Tymczasem na największych parkietach przyrost ten był dużo bardziej skromny – średnio między 40-50%.
Ontology z kolei zanotowała wahania 4-godzinnego wolumenu obrotu z 4 milionów dolarów do 11 mln USD, co oznacza zmianę o 219,85%. Kontrastowało to z ruchami na pozostałych parkietach, gdzie zmiana wolumenu ONT wyniosła zaledwie 15-16%.
IOST i Blur (BLUR) wykazały się podobnymi trendami. Wolumen obrotu IOST na Upbit wzrósł o 208,02%, podczas gdy wolumen Blur wzrósł o 247,23%. Co ciekawe, wolumeny obrotu tymi altcoinami na głównych parkietach różniły się: podczas gdy IOST odnotował spadek wolumenu, „blurowski” co prawda wzrósł, ale wolniej.
Na koniec okazuje się, iż „Oko Saurona” azjatyckiego kapitału przyciągnął również największy na świecie mem-coin, czyli słynny Dogecoin. Token ten na giełdzie Upbit może poszczycić się 4-godzinnym wolumenem obrotu średnio większym o 111,59%, podczas gdy na głównych parkietach liczba transakcji…spadła.
Nurt płytkiej rzeki łatwiej pokonać
Niezwykłe skoki wolumenu obrotu wywołały spekulacje w społeczności kryptowalutowej. Obserwatorzy rynku wskazują, iż z jednej strony może to oznaczać „atak wyprzedzający” ze strony wschodniego kapitału i możemy spodziewać się dalszych wzrostów. Sceptycy podkreślają jednak, iż różnice w wolumenie między Upbit a pozostałymi parkietami mogą wynikać z udziału platformy w rynku i płynności na danej kryptowalucie – wszakże token z mniejszą lokalną pulą płynności „ruszyć” jest łatwiej.
Poniżej znajduje się zestawienie 10 największych scentralizowanych giełd krypto: